Ziołowe herbaty - na co mogą pomóc? Mięta, rumianek, lipa, pokrzywa

Napar z rumianku i pokrzywy może wspomóc regenerację organizmu
Ziołowe herbaty są smaczne i prozdrowotne, dlatego powinniśmy po nie często sięgać, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 05.03.2024 r., 7:13 | Autor: Ewa Cierpiał
Ziołowe napary od wielu lat uznawane są za prozdrowotne napoje, które mają poprawić nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli lubisz pić zioła, to sprawdź, jak wpływają na twoją kondycję i samopoczucie.
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Mięta
 2. Rumianek
 3. Lipa
 4. Pokrzywa
 5. Ważna uwaga

Mięta

Najbardziej znaną i najstarszą rośliną docenianą za zdrowotne właściwości jest mięta. W niej doceniane są przede wszystkim olejki eteryczne, które bardzo często wzbogacają smak sosów, sałatek czy napojów. W liściach mięty znajdziemy również garbniki, flawonoidy, witaminy, fitosterole oraz kwasy organiczne.

Napary z mięty powinno się popijać w sytuacji dolegliwości z przewodu pokarmowego. Szczególnie podczas niestrawności, gdy jakiś spożyty produkt nam zaszkodzi i czujemy ewidentne trudności z trawieniem. Przede wszystkim dlatego, że mięta pobudza produkcję soku żołądkowego, a także poprawia pracę wątroby. Najbardziej znanym działaniem mięty jest jej wiatropędność, a tym samym regulacja perystaltyki jelit. Jeśli cierpisz na bolesne wzdęcia, to taki napar może złagodzić twoje dolegliwości.

Herbata z mięty może również pobudzać apetyt, a także łagodzić nudności u kobiet w ciąży. Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, to również w tym przypadku rozważ popijanie naparu z mięty pieprzowej, ponieważ może ona łagodzić stany skurczowe.

Według niektórych konsumentów picie mięty ma również zbawienny wpływ na stan cery, jednak na tę chwilę nie ma na to udowodnienia naukowego.

Rumianek

Kolejna popularna roślina, z której przygotowuje się napary to oczywiście rumianek. W kwiatach rumianku  znajdziemy flawonoidy, witaminę C, cholinę, fenolokwasy i spiroeter. Te składniki nadają rumiankowi działania przeciwzapalnego, przyspieszającego gojenie ran, przeciwbakteryjnego i rozkurczającego.

Napar z rumianku możemy stosować od wewnątrz i na zewnątrz. Popijając herbatę z rumianku, możemy zmniejszyć ból związany z menstruacją, skurczami żołądka czy zapaleniem jelit. Pomoże również na wzdęcia czy stany zapalne żołądka. Jeśli męczy cię biegunka, to rumianek zadziała przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, dzięki temu zmniejszy się twój dyskomfort.

Jednak naparu z rumianku nie musisz tylko popijać. Takim naparem możesz przecierać stany zapalne skóry, czyraki, rany lub oparzenia. Oczywiście z użyciem jałowej gazy. Takie dodatkowe przecieranie ran może pomóc w ich zasklepianiu lub poprawie stanu skóry.

W przypadku zapalenia dróg oddechowych możesz wykonać inhalację z naparu.

Lipa

W przypadku lipy również jej prozdrowotne działanie uzyskamy dzięki naparowi z kwiatostanu. Jest szczególnie doceniana za działanie napotne oraz przeciwzapalne. Dlatego polecane jest popijanie herbaty z lipy podczas przeziębienia lub chorób przebiegających z gorączką.

Polecana jest także podczas występowania suchego kaszlu, czy stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Przede wszystkim przez swoje ściągające i zmiękczające działanie.

Okazuje się, że lipa to również dobry środek na problemy z nadpobudliwością nerwową czy bezsennością, ponieważ działa przeciwlękowo i uspokajająco. Wskazuje się, że może również obniżać ciśnienie tętnicze krwi ze względu na obecność terpenów, a także działa moczopędnie.

Biorąc pod uwagę wszystkie jej działania, będzie idealna podczas przeziębień, które w okresie jesienno-zimowym męczą wielu z nas. Aby wzmocnić efekt napotny i przeciwzapalny, możesz wzbogacić napar o dodatek miodu lub syropu z malin. Z takim naparem na pewno zwalczysz przeziębienie. Możesz z lipy wykonać również zdrową nalewkę.

Napar z mięty pobudza apetyt
Herbata mięta jest wiatropędna i może wspomóc pozbycie się uciążliwych wzdęć, fot. Firefly

Pokrzywa

Kolejna wartościowa roślina to oczywiście pokrzywa. Przede wszystkim kojarzona jest ze swoim moczopędnym działaniem, szczególnie w przypadku zatrzymywania wody w organizmie. Jednak nie tylko dlatego warto popijać napar z pokrzywy.

Pokrzywę można stosować podczas sezonowych alergii, które w okresie wiosenno-letnim są szczególnie męczące dla osób z alergiami na pyłki. W pokrzywie znajdziemy pochodne tyrozyny, które przejawiają działanie przeciwhistaminowe. Zmniejsza również nieżyt nosa, który jest głównym objawem alergii sezonowych.

Jeśli w wynikach badań okazało się, że masz problem z podwyższonym cholesterolem, to tutaj również oprócz odpowiedniej diety warto popijać napar z pokrzywy. Jej składniki pomagają w obniżaniu niepokojących parametrów lipidogramu.

Kobiety doceniają również pokrzywę za jej szeroko rozumiane działanie upiększające. Nie od dziś przecież wiadomo, że nie ma lepszego szamponu na wypadanie włosów niż ten z pokrzywy. Wzmacnia ona również paznokcie, a także oczyszcza i odżywia skórę, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu.

Ważna uwaga

Choć produkty roślinne mogą wspomóc funkcjonowanie naszego organizmu, jego regenerację i wspomóc proces leczenia, to nie należy odstawiać leków na rzecz samych herbatek. Warto również skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, czy powyższe herbaty nie będą wchodziły w niebezpieczne dla zdrowia interakcje z lekami, które przyjmujecie. Bądźcie rozważni i bezpieczni!

Źródła:

 • Chrapek A., Dzida K., Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej, Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, WUP, 2020. 
 • Lamer-Zarawska E. Fitoterapia i leki roślinne. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
 • Krajewska J., Właściwości lecznicze kwiatostanów lipy, Lek w Polsce, Vol. 24 No 10, 2014
 • Jakubczyk K., Janda K., Szkyrpan S., Gutowska I., Wolska J.: Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto