Na czym polega dieta cytrynowa?

Dieta cytrynowa – podstawowe zasady

Choć dieta cytrynowa może występować w kilku różnych odmianach, to najważniejszą jej zasadą w każdej z nich, jest przeważająca obecność w menu soku z cytryn. Jest to sposób odżywiania bardzo popularny na przykład w Hollywood, gdzie możemy spotkać się z wieloma opiniami celebrytów dotyczących jej dobrego wpływu na schudnięcie. Jest uznawana przez część osób  za dobrą metodę na to, aby skutecznie i szybko schudnąć, jednak opinie wśród lekarzy i dietetyków nie są już takie pozytywne. Negatywne efekty stosowania jadłospisu opartego na wodzie z cytryną dotyczą zwłaszcza jego najbardziej radykalnego wariantu, w którym unika się wszystkich produktów w formie stałej.

Choć sok z cytryny jest bardzo zdrowym produktem i zawiera wiele cennych składników odżywczych (między innymi witaminę C, witaminę E, potas czy bioflawonoidy), to jednak nie może dostarczyć nam wszystkich niezbędnych dla zdrowia substancji pokarmowych.

Rodzaje diet cytrynowych

Oczyszczająca dieta oparta na soku z cytryny może występować w kilku odmianach czasowych. Możemy ją stosować przez weekend, tydzień lub 10 dni. Dłuższe przebywanie na takiej diecie nie jest wskazane, z uwagi na możliwe powstawanie niedoborów pokarmowych oraz spowolnienie metabolizmu.

Najbardziej popularny rodzaj diet opartych na cytrynie zakłada wypijanie świeżo wyciśniętego soku z cytryny na pół godziny przed posiłkami. Ilość soku wzrasta stopniowo, od soku z jednej cytryny pierwszego dnia, z dwóch cytryn dnia drugiego i kolejno do dnia piątego, kiedy to powinniśmy wypijać już sok wyciśnięty z pięciu owoców. Następnie ilość wypijanego soku zmniejsza się w ciągu kolejnych pięciu dni, aż do zakończenia kuracji. Wyciśnięty sok z cytryny możemy rozcieńczyć wodą oraz dodać do niego odrobinę miodu.

Inna odmiana diety zakłada znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie z codziennego menu wszystkich produktów oraz potraw w postaci stałej. Przepisy kulinarne powinny uwzględniać głównie dania w formie płynnej i półpłynnej, co w założeniu ma na celu wspomaganie oczyszczania organizmu.

Najbardziej radykalną odmianą diety cytrynowej jest oparcie menu jedynie na soku z cytryny. Możemy wprawdzie uwzględnić w przepisach dodatek wody, miodu czy przypraw, jednak nie stosujemy w takim przypadku żadnych innych produktów.

Opinie na temat diety cytrynowej

Czy menu z cytrynami może wspomagać odchudzanie?

Dieta cytrynowa jest reklamowana często jako dobry sposób na odchudzenie oraz oczyszczanie organizmu. Jej twórcy obiecują nawet redukcję 6 kg masy ciała w ciągu tygodnia. Ponieważ cytryny są owocami niskokalorycznymi, to ich przewaga w menu może faktycznie spowodować początkowy ubytek wagi. Jednak na dłuższą metę nie warto spodziewać się zbyt spektakularnych efektów, ponieważ taki restrykcyjny sposób odżywiania może szybko doprowadzić do wystąpienia efektu jo-jo.

Obliczanie deficytu kalorycznego w przypadku stosowania diet opartych na wodzie z cytryną nie zawsze jest koniecznie, zależy w dużej mierze od zastosowanego wariantu planu żywieniowego. Jeśli dieta jest bardzo niskokaloryczna i ograniczona jest w niej duża ilość produktów spożywczych, to obliczanie deficytu kalorycznego nie ma wielkiego sensu. Zawiera ona zwykle o wiele mniej kalorii niż nasza podstawowa przemiana materii, więc nie ma ryzyka, że zjemy zbyt dużo. Jednak w przypadku gdy stosujemy racjonalne, dobrze zbilansowane menu uwzględniające zdrowe przepisy kulinarne, wzbogacając je jedynie dodatkiem wody z cytryną, to obliczając deficyt kaloryczny, możemy wspomóc redukcję wagi.

Dieta cytrynowa a oczyszczanie organizmu

Kuracja oparta na cytrynach jest często określana jako dobra dieta oczyszczająca organizm z toksyn. Częste opinie wskazują, że woda z cytryną czy sam sok cytrynowy może wspomagać skuteczny detoks. Choć woda z cytryną może być korzystna dla naszego zdrowia i wspomagać oczyszczanie to należy pamiętać, że najskuteczniejsze efekty zapewni nam sprawnie działający organizm, a zwłaszcza wątroba i nerki, będące najlepszym centrum zdrowego detoksu, dzięki którym usuwane są nie tylko toksyny, ale również inne niepotrzebne produkty przemiany materii.

Kuracja z cytrynami – wpływ na organizm

Efekty, jakie uzyskamy, stosując dietę cytrynową, a także ewentualne skutki uboczne uzależnione są w dużej mierze od wariantu wybranej kuracji. W przypadku bardziej racjonalnej diety, zakładającej na przykład jedynie picie wody z cytryną z rana możemy faktycznie pomóc w oczyszczeniu organizmu, a także zdrowo schudnąć.

Jeśli jednak planujemy stosować bardziej radykalną odmianę tego modelu żywieniowego, to powinniśmy wcześniej poradzić się lekarza i podchodzić do niego z dużą ostrożnością. Restrykcyjna dieta cytrynowa, zwłaszcza stosowana przez dłuższy czas może doprowadzić do powstania poważnych niedoborów pokarmowych, a w efekcie gorszego funkcjonowania naszego organizmu. Spowalniając metabolizm, nie przyniesie ona również spodziewanych efektów, czyli trwałej redukcji masy ciała. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z zasadami diety zupowej.

Dieta cytrynowa – przykładowy jadłospis dzienny w diecie 5-dniowej

Śniadanie

Rano po obudzeniu – Sok z cytryny.

W pierwszym dniu pijemy sok z jednej cytryny, rozdzielając go na cały dzień, a w kolejnych dniach zwiększamy jego ilość zgodnie z założeniami diety.

Płatki owsiane z truskawkami i płatkami migdałów.

Obiad

Przed obiadem – sok z cytryny.

Pierś z indyka gotowana na parze z brązowym ryżem i sałatką z zielonej sałaty, pomidorków koktajlowych, awokado oraz pestek dyni.

Kolacja

Przed kolacją – sok z cytryny.

Kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z wędzonym dorszem, papryką i cebulą.

ikona podziel się Przekaż dalej