Przygotuj się na wakacje i ustrzeż się przed zemstą Faraona!

Faraonowa klątwa na wakacjach
Zemsta faraona to dość popularne zjawisko wśród turystów, fot. SetianingDyah
ikona podziel się
Opublikowano: 08.07.2024 r., 13:04 | Autor: Ewa Cierpiał
Zemsta faraona, czyli bardzo popularne i potoczne określenie na zespół dolegliwości żołądkowo-jelitowych to częsty problem wśród turystów spędzających urlop w krajach tropikalnych. Taka przypadłość może popsuć nawet najlepszą wyprawę życia. Na szczęście można się przed nią ustrzec, przygotowując się już kilka dni przed wyjazdem. Sprawdź jak to zrobić.

Czym jest zemsta faraona?

Przygotowując się na podróż do Afryki, Ameryki Środkowej czy Południowej oraz krajów Bliskiego Wschodu np. Egiptu, Turcji czy Indii na pewno usłyszałeś o zemście faraona. To dość popularne zjawisko wśród turystów, którzy zwiedzili tamte rejony świata. I jeszcze bardziej popularna obawa wśród planujących wakacje.

Nic dziwnego, choroba ta trwa ok. 7 dni i jest niezwykle wyczerpująca dla organizmu, a także skutecznie psuje wakacyjne plany. Dlatego warto wiedzieć, jak się do niej przygotować i jak jej ewentualnie zapobiec.

Najczęstszą przyczyną, pojawiających się dolegliwości żołądkowo-jelitowych jest fakt, że spożywamy oraz pijemy na wakacjach dotąd nieznane nam napoje i produkty. Często zdarza się też, że w takich produktach i napojach znajdują się bakterię, do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony, stąd gwałtowna reakcja i obrona.

Na szczęście, nie jest powiedziane, że każdy z podróżujących musi ją przeżyć. Niektóre organizmy są bardziej odporne, inne mniej, a jeszcze kolejne osoby po prostu wiedziały, co i jak robić, by nie ryzykować zakażenia.

Przygotuj się przed podróżą

Gwałtowna odpowiedź organizmu taka jak: wymioty, nudności, wzdęcia, biegunka i bóle głowy spowodowana jest inną niż wśród mieszkańców danego regionu florą bakteryjną. Mikrobiota jelitowa, czyli wszystkie drobnoustroje zamieszkujące ludzkie jelita, wśród tubylców przyzwyczajona jest do nieco innych i znacznie niższych standardów sanitarnych niż panują np. w naszym kraju, gdzie zwraca się uwagę na higienę.

Dlatego też na 1-2 tygodnie przed podróżą warto wzmocnić swoją mikrobiotę jelitową stosując probiotyki, czyli preparaty z żywymi kulturami bakterii i drożdży, które wzmacniają i odbudowują naszą mikroflorę. Warto również wzbogacić swoją dietę o fermentowane produkty – kiszonki, jogurty czy kefiry, które dodatkowo wspomogą bakterię w naszych jelitach. Należy również zadbać o podaż warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych, które będą źródłem błonnika. Taki błonnik stanowi pożywkę dla bakterii.

Takie zadbanie o dietę i mikroflorę zapobiegnie pojawieniu się stanów zapalnych m.in. poprzez produkcje substancji, które będą hamowały rozwój patogenów.

Dodatkowo spakowanie probiotyków do podróżnej torby pomoże złagodzić występującą biegunkę.

Stosuj te zasady w czasie podróży

Jeśli nie zdążyłeś przygotować się przed podróżą to nic straconego. Stosując tych kilka zasad, możesz zapobiec pojawieniu się zemsty faraona:

 • Wybieraj tylko napoje w butelkach lub puszkach, lub ugotowane,
 • Zamawiając napoje, unikaj dodatku lodu,
 • Nie spożywaj ulicznego jedzenia, sprzedawanego przy drodze lub na targach,
 • Szukając miejsc do jedzenia, możesz trafić na lepsze lub gorsze higienicznie miejsca, staraj się jeść w tych lepszych,
 • Dokładnie myj i obieraj kupione owoce oraz warzywa,
 • Często myj ręce i noś przy sobie chusteczki do dezynfekcji
 • Stosuj probiotyki,
 • Stopniowo próbuj niespotykanych dotąd produktów, lepiej nie objadaj się nimi już pierwszej nocy.
Probiotyki, leki, elektrolity na wakacje
Jeśli jednak nie udało ci się ustrzec przed dokuczliwą dolegliwością to jedyne co ci obecnie pozostało, to dobrze o siebie zadbać, fot. Maridav

A co zrobić, gdy jednak Faraon wygra?

Jeśli jednak nie udało ci się ustrzec przed dokuczliwą dolegliwością, to jedyne co ci obecnie pozostało, to dobrze o siebie zadbać. Te poniższe wskazówki pomogą ci zapobiec niedoborom pokarmowym, skrócą czas trwania choroby, zapobiegną przedłużeniu dolegliwości i pomogą szybciej zregenerować nabłonek jelit.

Najważniejszą zasadą jest nawodnienie. Wypijaj dużą ilość płynów np. wody niegazowanej, słabej herbaty, elektrolitów, płynów nawadniających lub jeśli nie masz ich spakowanych, zrób samodzielnie napój z wody, cukru i soli.

Jeśli męczy cię biegunka, wzdęcia i wymioty nie pij alkoholu, mocnej kawy czy herbaty, a także napojów gazowanych, aby się nawodnić. One dodatkowo podrażnią zmęczony już układ pokarmowy.

Do jedzenia wybieraj lekkostrawne produkty i unikaj smażonych i tłustych produktów. Kiedy objawy ustąpią, nie rzucaj się na jedzenie – stopniowo wprowadzaj w niewielkiej ilości produkty lekkie np. białe pieczywo, gotowane warzywa czy białe ugotowane mięso.

Strach przed nieprzyjemnymi konsekwencjami podróży nie powinien psuć planów wakacyjnych. Zawczasu spakuj do bagażu probiotyki, leki na biegunkę i mieszanki elektrolitów – to również zmniejszy twój niepokój. Jak to mówią „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Źródło:

 • https://www.aptekarosa.pl/blog/article/434-zemsta-faraona-choroba-podroznych-co-musisz-o-niej-wiedziec.html
 • https://upacjenta.pl/poradnik/zemsta-faraona-jak-spokojnie-spedzic-urlop-w-krajach-arabskich
 • https://tropicalmed.pl/zemsta-faraona-jak-zapobiegac
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto