Picie mleka może powodować biegunki! Sprawdź, co mówią badania

Kobieta trzyma się za brzuch jedną ręką, a w drugiej trzyma szklankę mleka, a także jakie są objawy nietolerancji laktozy
Nietolerancja laktozy powoduje nieprzyjemne objawy dotyczące przewodu pokarmowego., fot. dream@do
ikona podziel się
Opublikowano: 30.01.2024 r., 7:00 | Autor: Paulina Lipińska
Problem ten dotyczy szeroko pojętego wykorzystania produktów z mleka krowiego w diecie. Jeżeli cierpisz na nietolerancję laktozy, spożycie nawet małej ilości mleka, na przykład w kawie, skończy się problemami ze strony przewodu pokarmowego. Zobacz, czy jest szansa, by zniwelować skutki nietolerancji laktozy.

Boli mnie brzuch, mam biegunki...

... bardzo możliwe, że cierpisz na złą tolerancję laktozy. Nietolerancja laktozy jest wynikiem niedoboru enzymu trawiącego dwucukry mleka krowiego, nazwanego laktaza. Jeśli w organizmie jest za mało laktazy, po spożyciu mleka krowiego następują takie objawy, jak: biegunka, ból brzucha, wzdęcia, gazy oraz nudności. Dolegliwości te są bardzo zbliżone do tych, które występują na przykład w celiakii, więc warto prawidłowo to zdiagnozować. Jest to dosyć powszechny problem i dotyczy on zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Prostym sposobem, który odpowie, czy źle się toleruje laktozę, jest odstawienie całkowite wszystkich produktów, w których znajduje się mleko krowie. Przestań jeść przez 2 tygodnie: mleko, ser biały, jogurt naturalny, kefir, maślankę, zsiadłe mleko, produkty przetworzone, w których się znajdują wyroby mleczne i tak dalej. Jeśli w tym czasie nie będą występowały przykre objawy, oznacza to, że najprawdopodobniej ten problem cię dotyczy.

Poza tym nietolerancję laktozy zdiagnozować można po wykonaniu takich badań, jak:

 • wodorowy test oddechowy;
 • analiza pH stolca;
 • badanie krwi;
 • adanie molekularne polimorfizmu genu laktazy (LCT);
 • test doustnego podawania laktozy;
 • endoskopia.

Jak z tym walczyć?

Najprostszym sposobem jest dieta eliminacyjna, czyli jak wcześniej wspomniano, całkowite ograniczenie mleka i jego produktów. Obecnie, można kupić w aptece enzym laktaza, który przyjmuje się z posiłkiem/napojem złożonym z mleka. W ten sposób do organizmu dostarcza się enzym, który ma zapobiegać uporczywym objawom nietolerancji. Ponadto, jest bardzo szeroki wybór produktów wegańskich, które można śmiało zastosować jako zamienniki mleka. Poleca się takie produkty, jak napoje roślinne (kokosowe, owsiane i tak dalej), roślinne jogurty czy śmietanki.

Przykład posiłku skomponowanego pod nietolerancję laktozy:

 • Owsianka (płatki owsiane, napój kokosowy, wiórki kokosowe, miód) + owoce, kawa z napojem owsianym
 • Twarożek (ser twarogowy bez laktozy, jogurt naturalny bez laktozy, szczypiorek, sól, pieprz) + pieczywo pełnoziarniste + warzywa.

Na szczęście jest w czym wybierać - w sklepie jest dużo dostępnych produktów bezlaktozowych i roślinnych, które dobrze sprawdzają się przy nietolerancji laktozy.

Z lewej strony ręka mężczyzny podaje kobiecie szklankę z mlekiem, ręka kobiety z prawej strony jest uniesiona w górę sugerując: "nie, dziękuję", a także jak leczyć nietolerancję laktozy
Rezygnacja z produktów mlecznych to podstawowa zasada przy leczeniu tej dolegliwości, fot. Oleksandr

Nie pomyl tego...

Zła reakcja organizmu na mleko krowie wynika z dwóch różnych zjawisk. Pierwsza to wyżej wymieniona nietolerancja pokarmowa. Druga zaś to alergia na mleko krowie. Nietolerancja to nieco łagodniejsza forma, ponieważ alergia może się wiązać nawet z zagrożeniem dla życia. W alergii występują takie objawy, jak pokrzywka, swędzenie skóry, wysypka, obrzęk, problemy z oddychaniem, utrata przytomności, świszczący oddech.

Zaakceptuj to i dostosuj się, by nie czuć się źle

Jeśli występuje u ciebie problem nietolerancji na mleko, należy to zaakceptować i postępować tak, by stan zdrowia się nie pogarszał. W obecnych czasach leczenie jest bardzo proste, ale wymaga zmian i pewnego dostosowania się.

Dzięki temu, że stale powiększa się asortyment produktów wegańskich oraz bezlaktozowych, jest większa szansa na zdrowe i smaczne jedzenie nawet bez użycia produktów z mleka krowiego.

Źródła:

 • Lactose Intolerance: Common Misunderstandings, Margherita Di Costanzo, Roberto Berni Canani, Ann Nutr Metab., 2018:73 Suppl 4:30-37.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto