Co zrobić, gdy mamy za niski poziom witaminy D?

Te produkty to nie tylko źródło witaminy D, ale również wielu innych cennych składników
Źródła witaminy D w diecie są w stanie pokryć 10-20% codziennego zapotrzebowania, fot. bit24
ikona podziel się
Opublikowano: 09.05.2024 r., 9:10 | Autor: Ewa Cierpiał
Coraz częściej zwraca się uwagę na to, jaki poziom D występuje w organizmie. Można to sprawdzić, wykonując badania krwi. Co zrobić, jeśli okaże się, że mamy tej witaminy za mało? Wszystkie wskazówki znajdziesz w tym artykule.

Witamina D i jej wpływ na zdrowie

Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz doskonale znanej profilaktyki krzywicy i osteoporozy ma również zbawienny wpływ na wiele innych ważnych procesów. Najnowsze badania wskazują, że może zmniejszyć ryzyko obniżenia nastroju, wspiera układ odpornościowy, a także wspiera leczenie cukrzycy.

Według badań ma ona także wielokierunkowe działanie:

 • Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową co wpływa na gęstość mineralną kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
 • Zwiększa siłę mięśni, szczególnie u osób aktywnych fizycznie,
 • Może mieć wpływ na zmniejszenia ryzyka rozwoju aż 17 różnych nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych,
 • Ma udowodnione działanie w regulacji ciśnienia krwi,
 • Spowalnia zmianę gęstości neuronów z wiekiem, dzięki czemu może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji czy Alzheimera.

Jak widać, witamina D jest niezbędna i codziennie powinna być w naszej diecie.

Wyniki badań

Jeśli decydujesz się na wykonanie badań krwi w kierunku sprawdzenia ilości witaminy D w organizmie, to koniecznie musisz wiedzieć, jaki wynik będzie najlepszy.

Jeśli twój wynik to poniżej 20 ng/ml to oznacza to stan ciężkiego niedoboru i koniecznie musisz zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, w celu wprowadzenia odpowiedniej terapii.

Wynik pomiędzy 20 a 30 ng/ml to również poziom niewystarczający i tutaj również konieczna będzie konsultacja lekarska i wprowadzenie leków.

W przypadku wyniku między 30 a 50 ng/ml mówimy o wyniku prawidłowym i jest to najlepszy wynik, jaki można uzyskać.

Witaminę D dostarczamy do organizmu na 3 podstawowe sposoby: ze słońca, z diety oraz z leków lub suplementów. Najwięcej z nas pokłada nadzieję w pierwszym sposobie, jednak dla naszego położenia geograficznego nie jest on wcale tak łatwy do osiągnięcia.

Aby w pełni syntetyzować witaminę D ze słońca, powinniśmy w miesiącach od kwietnia do września leżeć na słoneczku z odsłoniętymi nogami i przedramionami przez około 15-30 minut, ale tylko między godziną 11 a 14, bo wówczas kąt padania promieni słonecznych jest najlepszy.

Większość z nas niestety w tym czasie jest w pracy, dlatego też ta synteza może być utrudniona i w tym miejscu warto zaopatrzyć się w dobre składniki diety lub leki czy suplementy.

Dieta i suplementy

Osoby dorosłe powinny suplementować codziennie witaminę D w ilości 1000-2000 IU. Z czego taka ilość zalecana jest osobom z wynikiem prawidłowym. Jeśli wyniki krwi wskazują na niedobór witaminy D, to odpowiednią dawkę ustala lekarz. Nie należy suplementować witamin na własną rękę, ponieważ tak jak i niedobór, tak i nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Witaminę D dostarczyć możemy do organizmu również z jedzeniem. Chociaż tutaj dieta jest w stanie pokryć zaledwie 10-20% zapotrzebowania.

Tutaj najlepszym źródłem będą:

 • Ryby, szczególnie morskie i tłuste takie jak: łosoś, śledź, makrela, węgorz, miecznik, dorsz, halibut,
 • Jajka, a dokładnie żółtka jaj,
 • Margaryny wzbogacane witaminą D,
 • Ser (biały, żółty, pleśniowy),
 • Mleko – chociaż tutaj ilość jest niewielka,
 • Grzyby, szczególnie kurki, pieczarki, boczniaki, shiitake,
 • Napoje roślinne wzbogacone w witaminę D.

Aby dostarczyć z dietą 1000 IU witaminy D, codziennie należałoby zjeść 20 jajek, kilka kilogramów sera lub wypić 80 l mleka. Taka ilość jest nieosiągalna, dlatego dieta może tylko wspomóc, ale nie zapewnić wszystkiego, co niezbędne, jeśli chodzi o witaminę D.

Przy nieodpowiednich wynikach badań należy skonsultować się z lekarzem
Suplementacja witaminy D może okazać się niezbędna w wielu przypadkach, fot. FotoHelin

Podsumowanie

Choć wiele z nas pokłada nadzieję w słońcu jako najlepszym źródle witaminy D, to warto wiedzieć, że nie jest to obecnie najlepszy sposób jej dostarczania. Ze względu na ograniczenia wynikające z codziennego życia oraz stosowania filtrów synteza może być niewystarczająca dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu.

W tym miejscu można sięgać po odpowiednie suplementy lub leki i dbać o to, aby dieta była bogata w produkty, które oprócz witaminy D dostarczą nam wiele innych, cennych składników odżywczych.

Dbajmy o zdrowie nasze i naszych bliskich, aby w pełni cieszyć się sobą nawzajem jak najdłużej.

Źródło:

 • https://www.apteka-melissa.pl/blog/artykul/witamina-d-nowe-wytyczne-dotyczace-suplementacji,1326.html
 • https://enaturalnie.pl/blog/witamina-d3-energia-slonca-sojusznik-czlowieka-wlasciwosci-jak-stosowac-b87.html
 • https://www.medicover.pl/badania/witamina-d/
 • Wielokierunkowe działanie witaminy D, A. Dittfeld, K. Gwizdek, A. Koszowska, K. Fizia,; Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 47-52
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto