Biegunka po alkoholu - dlaczego to częste zjawisko?

Mężczyzna siedzi na toalecie, pod nogami leżą dwie butelki po alkoholu, a także dlaczego po alkoholu występuje biegunka
Biegunka po alkoholu to częsta przypadłość, której zadaniem jest pozbycie się toksyn, fot. kurgu128
ikona podziel się
Opublikowano: 10.03.2024 r., 7:03 | Autor: Paulina Lipińska
Zauważyłaś/eś, że po alkoholu zazwyczaj masz biegunkę? Pewnie zastanawiasz się, czy to normalne, czy może należy się temu przyjrzeć dokładniej. Poznaj najważniejsze wiadomości na temat rozwolnienia, które występuje po wypiciu napoi wysokoprocentowych.

Czym jest biegunka?

Biegunka, inaczej rozwolnienie, jest to stan, kiedy wydalamy stolce zbyt luźne i dodatkowo więcej razy na dobę, niż zazwyczaj. Przyjmuje się, że biegunka to 3 luźne stolce w ciągu dnia, o konsystencji półpłynnej, płynnej albo wodnistej. Występuje też zwiększona ilość pasażu jelitowego.

Przyczyn biegunek jest sporo i dzieli się ją na:

  1. biegunkę przewlekłą (trwa dłużej niż 14 dni) - przyczyną są choroby (na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub nietolerancje i alergie pokarmowe (na przykład na laktozę),
  2. biegunkę ostrą (trwa krócej niż 14 dni) - jest wynikiem między innymi zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy właśnie spożycia toksyn (w tym alkoholu).

Czy alkohol powoduje biegunki?

Alkohol jest toksyną, którą organizm próbuje wydalić, by nie doszło do zatrucia alkoholowego. Jedną z dróg pozbywania się alkoholu jest rozwolnienie. Występuje przeważnie po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Po wypiciu alkoholu organizm go metabolizuje, produkując między innymi aldehyd octowy. On powoduje przyspieszenie perystaltyki jelit.

Napoje wysokoprocentowe wpływają na zwiększoną perystaltykę jelit, ponieważ po ich wypiciu, mięśnie jelit częściej się kurczą, a jedzenie szybciej się przesuwa w ich świetle. Dodatkowo nie jest wchłaniana woda, którą dostarcza się wraz z żywnością. Organizm po prostu nie nadąża z jej przechwytywaniem. Dlatego właśnie kał jest luźniejszy.

Żołądek jest podrażniony przez alkohol. Zwiększa się produkcja kwasu w żołądku, kwas ten z kolei podrażnia go.

Są badania, które mówią, że występowanie biegunek po spożyciu alkoholu powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia zachorowania na raka jelita grubego.

Co zrobić w przypadku wystąpienia biegunki po alkoholu?

Ważne jest to, by przyjmować odpowiednią ilość płynów. Podczas biegunki dochodzi do odwodnienia i zaburzeń wodno-elektrolitowych. Objawy odwodnienia to ból głowy, wysuszone śluzówki, wzmożone pragnienie, zawroty głowy, problemy z koncentracją, zmęczenie, nerwowość, ciemny kolor moczu, bóle brzucha oraz gorączka. Te dwa ostatnie czynniki powinny być skonsultowanie z lekarzem jak najszybciej.

W aptece można kupić specjalne środki, które nawadniają organizm.

Dodatkowo należy przestrzegać odpowiedniego żywienia. Pokarmy nie mogą być bogate w błonnik, by jeszcze bardziej nie pogarszać sytuacji.

Odstaw kofeinę oraz papierosy.

Mężczyzna siedzi na kanapie i trzyma się za brzuch, w drugiej ręce ma szklankę wody, a także jak pradzić sobie z biegunką
Picie dużej ilości wody to jeden ze sposobów zwalczania skutków biegunki i zapobieganie wystąpienia odwodnienia, fot. AntonioDiaz

Czy biegunka po alkoholu jest groźna?

Jeżeli dojdzie do bardzo ostrego rozwolnienia, a w jego wyniku - do poważnego odwodnienia - jest to poważna sprawa. Tak nasilone objawy występują tylko w przypadku przedawkowania alkoholu. Drugim poważnym stanem jest picie alkoholu, gdy występuje na niego alergia lub niektóre choroby.

Picie alkoholu w umiarkowanych ilościach przez osoby zdrowe i bez przeciwwskazań nie powinno wywołać biegunek. Dlatego najlepsze jest wypijanie niewielkich ilości, które nie spowodują zatrucia alkoholowego, a w jego wyniku - między innymi rozwolnienia.

Źródła:

  • Impact of Diarrhea after Drinking on Colorectal Tumor Risk: A Case Control Study,  Asian Pac J Cancer Prev, 2019 Mar 26;20(3):795-799, Akiko Shiotani, Hideki Ishikawa, Michihiro Mutoh, Tatsuya Takeshita, Tomiyo Nakamura, Kanehisa Morimoto, Toshiyuki Sakai, Keiji Wakabayashi, Nariaki Matsuura
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto