Mój roczniak chętnie je krewetki na winie - czy potrawy na alkoholu mają procenty?

Kobieta przygotowuje potrawę z krewetkami i wlewa wino, a także czy podczas obróbki termicznej alkohol całkiem wyparowuje z potrawy
W potrawie gotowanej z dodatkiem alkoholu jest go od 5% do 85%, fot. Vladimir
ikona podziel się
Opublikowano: 06.04.2024 r., 12:45 | Autor: Paulina Lipińska
Istnieje wiele przepisów, w których dodaje się alkohol do gotowania. Możesz przygotować różnego rodzaju mięso w piwie, owoce morza z winem czy wszelkie desery z dodatkiem napojów wysokoprocentowych. Czy takie dania i słodkie wypieki zawierają procenty? Możesz się bardzo zdziwić, jaka jest prawda.

Po co dodaje się alkohol do potraw?

Alkohol w kuchni ma szerokie zastosowanie. Można dodawać go do potraw wytrawnych, a także do deserów. Oczywistym jest, że w potrawach bez obróbki termicznej czy w deserach bez pieczenia zawartość alkoholu pozostaje niezmienna. Jednak do wielu przepisów dodaje się napoje alkoholowe, a następnie poddaje się je obróbce termicznej. Co wtedy? O tym przeczytasz w dalszej części.

Najbardziej powszechne w gotowaniu jest używanie wina. Dodaje się go do takich potraw, jak:

  • risotto,
  • bigos,
  • gulasz,
  • owoce morza i wiele więcej.

Poza tym swoje zastosowanie w kuchni znajduje wódka - świetnie sprawdza się jako składnik marynaty do mięsa, zwłaszcza wołowego.

Whisky oraz piwo to także bardzo dobry składnik marynat. Piwo idealne nadaje się do pieczenia w nim mięsa każdego rodzaju, od drobiu do wieprzowiny.

Używanie alkoholu w kuchni sprawia, że mięso staje się bardziej kruche, soczyste i miękkie. Poza tym, dania nabierają znakomitego smaku, który jest bardzo charakterystyczny. Także aromat potrawy jest o wiele bardziej wyrazisty.

Mężczyzna robi marynatę do mięsa, do której wlewa piwo, a także do czego wykorzystuje się alkohol w kuchni
Alkohol w kuchni ma szerokie zastosowanie, może na przykład stanowić składnik marynaty do mięs, fot. Надія Коваль

Czy długość gotowania ma znaczenie?

Pod względem zawartości alkoholu w potrawie długość gotowania to kluczowa kwestia. Im dłużej potrawa z alkoholem jest gotowana, tym jest go mniej w daniu. Alkohol nigdy nie wyparowuje całkowicie z dania! Badania dowodzą, że w potrawie zostaje od 5% do 85% alkoholu.

Są takie potrawy, w których alkohol dodaje się tuż pod koniec obróbki termicznej. Przykładem są naleśniki crepe suzette. W takim daniu alkohol nie zdążył odparować. Gotując na przykład bigos albo gulasz, poświęca się zdecydowanie więcej czasu na obróbkę termiczną niż te kilkanaście sekund. Dlatego po 15 minutach gotowania w daniu pozostaje około 40% alkoholu. Po pół godziny jest go 30%. Gdy minie 2,5 godziny, w potrawie jest około 5% alkoholu. Gotowanie powyżej 3 godzin może sprawić, że potrawa będzie zwierała znikome jego ilości.

Więcej inspiracji na dania, w których zastosowanie mają napoje wysokoprocentowe znajdziesz tutaj: Potrawy z dodatkiem alkoholu

Mogę dać dziecku potrawę przygotowywaną na alkoholu?

Odpowiedź jest jasna. Nie! Mimo powszechnej opinii, że alkohol z potrawy znika całkowicie, jakaś jego część pozostaje. Nie oznacza to, że jedząc bigos, upijesz się. Jednak należy wiedzieć o tym, że nie pozbędziesz się całkowicie alkoholu z dania. To istotne, zwłaszcza jeśli chce się całkowicie ograniczyć ilość napojów wysokoprocentowych. Dotyczy to właśnie głównie dzieci, kobiet karmiących piersią oraz kobiet w ciąży.

Jeśli robisz krewetki na winie i dajesz je dziecku, to ogromny błąd. Dlatego zobacz, w jaki sposób możesz przygotować równie pyszne krewetki i podać je maluchowi.

Co zamiast alkoholu?

Poniżej przedstawiamy super alternatywę na owoce morza bez konieczności użycia wina. Taki przepis na krewetki będzie jak najbardziej odpowiedni dla dziecka. Jedna uwaga! Nie podawaj najmłodszym krewetek z dodatkiem papryczki chilli - po prostu pomiń ją. Jeżeli ograniczasz solenie, możesz tez zrezygnować z soli. Reszta przypraw i ziół jest wskazana.

Nie ma potrzeby dodawania alkoholu do przygotowania potraw, wystarczy go pominąć bądź zamienić na wodę lub inny płyn (na przykład bulion). By potrawa miała jeszcze lepszy smak, możesz do smażenia użyć masła zamiast oliwy z oliwek. Co prawda, danie wtedy będzie zawierało więcej nasyconych (niekorzystnych) kwasów tłuszczowych. Oliwa z oliwek to z kolei świetne źródło tych dobrych kwasów tłuszczowych.

Takie krewetki idealnie smakują z podpieczonym pieczywem.

Źródła:

  • Scientific Paper, Cooking with beer: How much alcohol is left? Julia Ryapushkina, Erik Skovenborg, Arne Astrup, Jens Risbo, Lene Mølskov Bech, Morten Georg Jensen, Pia Snitkjær
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto