Wróg numer jeden podczas odchudzania - czym jest comfort food i jak się przed nim chronić

Na kanapie siedzi kobieta i zajada się chipsami.
Comfort food - czy jest wrogiem podczas odchudzania?, fot. Cookie Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 25.01.2024 r., 15:00 | Autor: Magda Panek
Sytuacja stresowa jest dla ciebie bardzo uciążliwa i marzysz o zjedzeniu czegoś kojarzącego się z domem rodzinnym? Masz wielką ochotę na pizzę oraz lody śmietankowe na deser? Jedzenie, które kojarzy nam się bardzo dobrze, to nic innego, jak comfort food - w przypadku każdej osoby wybór padnie na coś innego. Comfort food wpływa nie tylko na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, ale również (a może przede wszystkim) psychicznych.

Czym jest comfort food?

Comfort food to żywność, która spożywana jest w celu pocieszenia lub odprężenia. Nie można jednoznacznie wskazać żywności komfortowej, ponieważ w głównej mierze zależy od zróżnicowania osobowego, płci, wieku, upodobań oraz kultury. Najczęściej jako żywność comfort wskazuje się jedzenie typu fast-food, lody, chipsy, czekoladę, ciasta oraz słone przekąski. Do comfort food można jeszcze zaliczyć dania regionalne, które kojarzą się często z domem rodzinnym.

Comfort food spożywane w sytuacjach stresowych ma na celu przeniesienie nas do bezpiecznej przystani, którą najczęściej stanowi dzieciństwo i potrawy z nim związane. Comfort food to również produkty, po które sięgamy w określonych sytuacjach (np. czekolada jedzona w stresie). Nie zawsze jednak jest żywnością wysokokaloryczną (dla wielu osób jedzenie komfortowe mogą stanowić produkty niskokaloryczne, które powszechnie uważane są za zdrowe).

Przy wyborze produktów comfort food może decydować płeć. W badaniu na grupie tysiąca Amerykanów wskazano, że kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po żywość komfortową w sytuacjach stresowych oraz podczas złego samopoczucia. Kobiety najchętniej sięgają wtedy po lody, czekoladę oraz ciasta. Natomiast mężczyźni sięgają po comfort food z dobrym humorem i w sytuacjach, w których chcą nagrodzić siebie za sukces na różnych płaszczyznach. Najczęściej wybierają wtedy pizzę, lody oraz makarony.

Na zdjęciu przedtswiona jest pizza z warzywami i serem żółtym.
Pizza, która może stanowić comfort food. Czy warto z niej rezygnować?, fot. BPawesome

Jak chronić się przed comfort food?

Ciężko wymyślić sposób na unikanie spożywania comfort food, ponieważ jest to jedzenie, które sprawia przyjemność i dobrze się kojarzy. Warto jednak pamiętać, że comfort food to przeważnie produkty, które dostarczają dużej ilości kalorii - a nadmiar kalorii w diecie może przyczynić się do nadprogramowych kilogramów.

Warto zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz ilość comfort food w naszej diecie. Jedzenie komfortowe może znaleźć się w jadłospisie każdego, jednak warto spożywać je z umiarem i nie przesadzać z ilością cukrów oraz tłuszczy w potrawach komfortowych (warto przygotować zdrowsze wersje żywności komfortowej - np. pierogi zrobić na mące pełnoziarnistej). Nadmiar comfort food może mieć negatywny wpływ na zdrowie - takie jedzenie powinno stanowić posiłki rekreacyjne w diecie (czyli takie, których nie spożywamy zbyt często). Warto również spożywać małe ilości żywności komfortowej, szczególnie podczas diety redukcyjnej.

Źródła:

  1. Czarniecka-Skubina E. (2023), Comfort food - żywność na pocieszenie, Przegląd Gastronomiczny, 2023(3), str. 20-24.
  2. Wansink,B. (2014). Engineering Comfort Foods. American Demographics, 22(7), 66-67.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto