Nie możesz przestać pić wody gazowanej? Możesz szkodzić swojemu zdrowiu

Mężczyzna siedzi na kanapie, w jednej ręce trzyma szklankę wody, drugą trzyma się za brzuch, a także kto nie powinien pić wody gazowanej
Picie wody gazowanej przez osoby, które cierpią na zgagę albo nadciśnienie tętnicze może prowadzić do pogorszenia zdrowia, fot. AntonioDiaz
ikona podziel się
Opublikowano: 01.04.2024 r., 14:59 | Autor: Paulina Lipińska
Ludzie dzielą się na tych, którzy wybierają wodę gazowaną i niegazowaną. Niestety, woda gazowana nie jest wskazana w pewnych przypadkach. Może ona bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Zastanawiasz się, czy możesz pić wodę gazowaną? Przekonaj się, dlaczego w niektórych przypadkach codzienne picie wody gazowanej jest szkodliwe.

Czy wodę gazowaną można zaliczyć do zdrowych produktów?

Woda - podstawowy składnik diety. Człowiek jest w około 70-75% złożony z wody (im jest się młodszym, tym wody jest więcej - z wiekiem jej poziom spada). Każdy organizm potrzebuje jej do życia. Bez wody możesz przeżyć maksymalnie tydzień. Dlatego tak ważne jest to, by codziennie dostarczać odpowiednią ilość wody (ilość jej dostosowana jest między innymi do masy ciała). Dodatkowo, jeśli odchudzasz się, odpowiednie nawodnienie to gwarancja przyspieszenia tempa metabolizmu. Zalet z picia wody jest całe mnóstwo.

Najlepszym wyborem dla każdej osoby jest picie wody mineralnej. To podstawowy napój, który powinien królować w jadłospisie. Jednak obecnie możesz dostać wodę gazowaną. Wiele osób po nią sięga.

Jak się robi wodę gazowaną? Do wody mineralnej albo źródlanej dodaje się dwutlenek węgla. Są wody, które mają różny stopień wysycenia - lekko gazowana, średnio gazowana lub mocno gazowana. Obecnie istnieje też możliwość kupienia specjalnego saturatora do gazowania wody i możesz sam/a przygotować sobie ten napój w domu.

Czy woda gazowana jest w ogóle dobrym sposobem na nawodnienie? Dla osoby zdrowej - tak! Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba bez żadnych dolegliwości i chorób piła głównie wodę gazowaną. Woda taka nawadnia tak samo, jak zwykła, niegazowana. Natomiast są pewne przypadki, w których taki rodzaj wody nie jest w ogóle polecany! Wiesz, w jakich sytuacjach należy ją odstawić?

Kto nie powinien pić wody gazowanej?

Na wodę gazowaną powinni uważać ci, którzy nie chcą powiększać obwodu swojego brzucha. Pijąc ją, do przewodu pokarmowego dostają się gazy. To prowadzi do powstawania wzdęć, a to z kolei - do zwiększenia obwodu brzucha. Tutaj należy wiedzieć, że nie jest to związane z przytyciem - woda gazowana nie ma kilokalorii (mamy na myśli cały czas wyłącznie czystą wodę, nie smakową).

Kto jeszcze nie powinien jej pić? Nie jest to zalecany płyn u wszystkich, którzy cierpią na Zespół Jelita Drażliwego (ZJD/IBS). Niewskazane jest też jej spożycie przy SIBO (czyli Zespole Rozrostu Bakteryjnego Jelita Cienkiego).

Ponadto, woda gazowana źle wpływa na tych, którzy mają różnego typu choroby i objawy pochodzące z przewodu pokarmowego. Do nich zaliczyć trzeba skłonność do powstawania gazów i wzdęć, chorobę refluksową, nadżerki przełyku, zgaga czy wrzody żołądka.

Należy zachować ostrożność także przy przewlekłej, obturacyjnej chorobie płuc. Nawet przy zbyt wysokim ciśnieniu tętniczym krwi trzeba uważać na picie wody gazowanej ze względu na wysoką zawartość sodu. Dodatkowo należy ją odstawić w przypadku zapalenia gardła i krtani, ponieważ drażni jamę ustną oraz przełyk.

Małe dzieci powinny się wstrzymać z piciem wody z bąbelkami - istnieje ryzyko podrażnienia, jak wyżej napisano - jamy ustnej oraz przełyku.

Czy trzeba się bać wody gazowanej?

Zdecydowanie nie, jeśli jesteś zdrowa/y. Woda gazowana może stanowić odpowiedni płyn, który dobrze nawadnia organizm. Poza tym, może ona zwiększać poczucie sytości przez znajdujący się w niej gaz.

Niestety w pewnych przypadkach taki rodzaj wody nie jest pożądany. Należy zwracać uwagę na ilość sodu w wodzie gazowanej, zwłaszcza wtedy, gdy cierpisz na nadciśnienie tętnicze. Jeśli natomiast masz zgagę czy refluks, picie wody gazowanej będzie prowadziło do podrażnień.

Pij wodę gazowaną, jeśli możesz i lubisz. Zawsze to jest lepsze niż napoje słodzone.

Nalewanie wody gazowanej z butelki do szklanki, a także czy woda gazowana jest zdrowa
Woda gazowana jest zdrowa i nawadnia tak samo dobrze jak woda niegazowana, fot. Konstiantyn Zapylaie

Źródła:

  • Water Consumption: Effect on Energy Expenditure and Body Weight Management, Curr Obes Rep, 2023 Jun;12(2):99-107, Merve Esra Çıtar Dazıroğlu, Nilüfer Acar Tek

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto