Czy ziemniaki są tuczące? Obalamy popularne mity

Ziemniaki surowe ułożone na jutowym worku.
Czy ziemniaki są tuczące? Obalamy mity i podajemy wartości odżywcze tego warzywa, fot. Uuganbayar
ikona podziel się
Opublikowano: 18.01.2024 r., 13:00 | Autor: Magda Panek
Ziemniaki stanowią podstawę do przygotowania wielu dań kuchni polskiej, chętnie podawane są jako dodatek do obiadu w rożnych formach - gotowanej, pieczonej lub smażonej. Przez wiele lat istniało przekonanie, że ziemniaki są tuczące i należy unikać ich szczególnie na diecie redukcyjnej. W artykule tym obalamy mit dotyczący kaloryczności ziemniaków.

Wykorzystanie ziemniaków w kuchni polskiej

Ziemniaki są powszechnie dostępne w większości sklepów przez okrągły rok, a ich cena jest dość niska – dlatego warto wykorzystać je w kuchni do przygotowania ciekawych potraw. Ziemniaki w kuchni polskiej są bardzo popularne, ponieważ ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne - mogą one stanowić dodatek do dań lub ich główny składnik. Możemy wyróżnić trzy główne typy ziemniaków:

  •  mączyste, które stają się kruche pod koniec gotowania. Podczas smażenia będą miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Świetnie sprawdzą się do przygotowania placków, frytek czy chipsów.
  •  sałatkowe, które są średnio twarde i nie rozsypują się. Świetnie sprawdzą się do wykonania sałatek czy zapiekanek. Warto wykorzystać je także jako dodatek do zup.
  • ogólnoużytkowe o najszerszym zastosowaniu kuchennym. Świetnie sprawdzą się serwowane jako dodatek do obiadu, składnik do przygotowania kopytek czy babki ziemniaczanej.

Do dań z wykorzystaniem ziemniaków możemy zaliczyć między innymi kopytka, pyzy, szare kluski, kluski śląskie, zupę ziemniaczaną, placki ziemniaczane, babkę ziemniaczaną czy kiszkę ziemniaczaną. Ziemniaki wykorzystywane są również do przygotowania pierogów ruskich, kołdunów, a także kartaczy. Stanowią one również składnik zapiekanek ziemniaczanych lub sałatek jarzynowych.

Znaczenie ziemniaków w diecie redukcyjnej

Ziemniaki to doskonałe źródło wielu witamin, składników mineralnych, węglowodanów oraz białka. Znajdziemy w nich potas, fosfor, magnez, cynk, miedź, mangan, jod, witaminę C, witaminy z grupy B oraz beta-karoten. W 100 gramach ziemniaków znajdują się jedynie 73 kcal (w tej samej porcji kaszy, makaronu czy ryżu znajduje się znacznie więcej kalorii).

W ziemniakach znajduje się dość dużo skrobi, która pod wpływem gotowania staje się całkowicie i szybko trawiona przez nasz organizmu. Aby temu zapobiec, ziemniaki warto szybko schłodzić, aby skrobia w nich zawarta uległa retrogradacji i przeszła w formię skrobi opornej. To ważne, ponieważ ze skrobi opornej organizm nie jest w stanie pozyskać energii, gdyż nie jest ona rozkładana przez enzymy trawienne.

Ziemniaki stanowią również doskonałe źródło błonnika pokarmowego, który wpływa na poprawę perystaltyki jelit, ułatwia trawienie, a także wspomaga walkę z nadwagą oraz otyłością poprzez zwiększenie objętości treści pokarmowej. 

Ziemniaki znajdujące się na polu, a także mity na temat ziemniaków w diecie
Kaloryczność ziemniaków i utarty mit na temat ich destrukcyjnego wpływu na odchudzanie, fot. piai

Czy ziemniaki są tuczące?

Podsumowując, kaloryczność ziemniaków zależy od sposobu ich przygotowania. Duży wpływ na wartość kaloryczną ziemniaków mają dodatki, z jakimi je podamy (co oczywiste, podawane z sosami będą bardziej kaloryczne niż te serwowane bez nich). Ziemniaki najlepiej ugotować lub upiec w mundurkach - wówczas straty witamin oraz składników mineralnych będą najmniejsze.

Warto unikać podawania ziemniaków smażonych, szczególnie w głębokim tłuszczu, ponieważ będą one bardziej kaloryczne - 10 g oleju rzepakowego dostarcza około 88 kcal. Warto również zrezygnować z podawania ziemniaków z okrasą lub z tłustymi sosami. Puree ziemniaczane warto przygotować z dodatkiem odrobiny mleka zamiast śmietany czy masła.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto