Jak wykorzystać obierki z ziemniaków? Nie wyrzucaj! Są niezwykle cenne

Obierki ziemniaków ułożone na talerzu, dzięki czemu mogą być wykorzystane do innych celów
Obierki z ziemniaków świetnie nadają się do sprzątania, odkamieniania i rozpalania kominka, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 02.02.2024 r., 15:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Obieranie ziemniaków to nieodłączny element przygotowywania obiadów, szczególnie w Polsce. Nie ma osoby, która nie zjadłaby w swoim życiu gotowanych ziemniaków, frytek lub placków ziemniaczanych. Te dobre, pożywne warzywa zawierają w sobie prawdziwy skarb – skórkę. A dokładnie obierki, które choć często lądują w koszu, mogą znacznie pomóc nam w wielu aspektach. Przekonaj się sam, że po tym artykule więcej nie wyrzucisz obierek.

Zero waste

Ruch zero waste mówi o tym, że wszystko da się wykorzystać, co pozwoli sporo zaoszczędzić, wspomóc ochronę środowisko i pozytywnie wpłynąć na zdrowie. W ten ruch idealnie wpisują się również obierki z ziemniaków, które często lądują w naszych koszach, a zdecydowanie można ich jeszcze użyć do innych celów. Ciekawe, ile z zastosowań obierek z ziemniaków cię zaskoczy.

Przede wszystkim z obierków można przygotować idealny nawóz do roślin w ogrodzie i na parapetach. W obierkach (jak i w samym ziemniaku) znajdziemy wiele potasu i fosforu, który świetnie wspiera rozwój np. malin, porzeczek czy truskawek. Aby wykonać taki nawóz, wystarczy zalać obierki wrzątkiem, w proporcji 1:10 (100 g obierek na 1 l wody). Przestudzonym płynem należy podlać wybrane krzaczki raz na ok. miesiąc. Takim nawozem nie należy jednak podlewać borówek, papryki czy pomidora, ponieważ w tym nawozie może być dla nich za dużo wapnia lub choroba grzybowa, która atakuje rośliny psiankowate.

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie nawozu, to już samo wrzucenie obierków do kompostownika zamiast kosza na odpady zmieszane, sprawi, że powstały nawóz będzie jeszcze lepszy i bardziej ekologiczny niż sklepowe nawozy. Brak przydomowego ogródka nie stanowi problemu, ponieważ nawet w małym mieszkaniu w bloku możesz mieć swój mini kompostownik.

Sprzątanie

Okazuje się, że obierki z ziemniaków mogą być również świetnym środkiem myjącym! Jedną z polecanych metod na czyste lustro w łazience jest właśnie przetarcie tafli mokrą stroną obierki, a następnie dokładne wypolerowanie suchą ściereczką. Takie czyszczenie bez środków chemicznych sprawi, że nie będzie żadnych smug, a dodatkowo znacznie mniej będzie osiadać na nim para.

Czyszczenie srebra i stali nierdzewnej może stanowić nie lada wyzwanie. Jednak i w tym przypadku świetnie sprawdzą się obierki z ziemniaków. Wystarczy wypolerować nimi dokładnie czyszczoną powierzchnię, następnie spłukać wodą i wypolerować suchą ściereczką. Dzięki temu zabiegowi srebro, sztućce czy garnki odzyskają dawny blask.

Okazuje się, że obierki świetnie sprawdzą się również w czyszczeniu skórzanych butów, torebek lub tapicerki. Wystarczy z wybranego skórzanego produktu usunąć luźne zanieczyszczenia jak np. piasek, a następnie tłuste plamy pocierać ziemniakiem. Skrobia zawarta w obierkach świetnie „wciąga” tłuszcz z plamy, dlatego polecam ten sposób, jeśli twoje bąbelki lubią zostawiać na meblach i rzeczach odbite paluszki. Pamiętaj jednak, by na początku przetestować ten sposób w niewidocznym miejscu.

Z obierek można wykonać również naturalny płyn do naczyń, jednak jego przygotowanie jest nieco bardziej wymagające. W słoiku umieść obierki, zalej wrzątkiem i zakręć. Po godzinie zacznij mocno wstrząsać słoikiem, aż powstanie piania. Ostudzony płyn z obierkami włóż do lodówki na 12 godzin. Po tym czasie odcedź obierki, przelej płyn do butelki i voila! Ekologiczny płyn do mycia naczyń gotowy.

Obierki ziemniaków świetnie sprawdzą się jako rozpałka, a także pomogą usunąć sadze z komina
Obierki z ziemniaków świetnie nadają się do sprzątania, odkamieniania i rozpalania kominka, fot. Firefly

Ciepło, cieplej, gorąco

Obierki świetnie również odkamieniają czajnik! Wystarczy wrzucić obierki do czajnika, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Następnie zostawiamy obierki w zagotowanej wodzie na około godzinę. Po tym czasie należy wylać wodę, przepłukać czystą wodą i wytrzeć suchą szmatką.

Kolejnym źródłem ciepła, w którym można wykorzystać obierki, to kominki i piece! Wysuszone obierki z ziemniaków będą idealną, ekologiczną podpałką. Dzięki dużej zawartości skrobi długo się palą, co daje potrzebny czas na rozpalenie drewna lub węgla. Dodatkowo okazuje się, że stosowanie obierek podczas palenia czyści kominek lub piec z sadzy.

Źródła:

  • https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/obierki-z-ziemniakow-jako-nawoz-pod-maliny-pod-jakie-rosliny-mozna-stosowac-obierki-zebrane-z-ziemniakow-aa-1MPH-bAMx-zLMA.html
  • https://taniomam.interia.pl/ciekawostki-i-porady/news-dzisiaj-przestaniesz-je-wyrzucac-5-sposobow-na-wykorzystanie,nId,7293428
  • https://dom.wprost.pl/porady-domowe/11425672/nie-wyrzucaj-obierkow-ziemniakow-przydadza-sie-do-sprzatania.html
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto