Kiszony arbuz
- Arbuz (2000 g)
- Chrzan - korzeń (100 g)
- Koperek ogrodowy świeży (20 g)
- Czosnek (20 g)
- Sól (350 g)
Przepis na kiszonego arbuza krok po kroku
Arbuza obierz i pokrój w kwadraty, usuń pestki. Czosnek obierz. Chrzan obierz i pokrój w grube plasterki.
Przygotuj słoiki oraz zalewę: w litrze wody rozpuść 350 g soli, mieszaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Zgotuj wodę albo użyj mineralnej.
Kawałki arbuza ułóż ciasno w słoiku, dodaj do każdego po 2 ząbki czosnku i plastrze chrzanu. Dodaj inne zioła np.: estragon, czy gorczycę. Na górę włóż koper.
Gotowe słoiki wypełnij zalewą, musi ona przykrywać w pełni wszystkie kawałki w słoiku. Zakręć słoiki lub przykryj.
Zostaw w ciepłym miejscu do zakiszenia. Po kilku dniach arbuz będzie gotowy do jedzenia. Im cieplej, tym szybciej przebiega fermentacja.
Więcej informacji na temat kiszonego arbuza
Kiszony arbuz to przysmak, który będzie smakował wszystkim fanom fermentowanych potraw. Jest smaczny, prosty w przygotowaniu i stanowi niebanalny dodatek.
Przepis na kiszonego arbuza to doskonała opcja dla wszystkich miłośników niecodziennych potraw. Jest ciekawy, a przy tym naprawdę smaczny. Sam proces fermentacji nie jest zbyt trudny, dlatego to doskonała opcja dla wszystkich osób, które chciałyby spróbować tego przysmaku, ale obawiają się, że ciężko będzie go przygotować. Jak w przypadku innych kiszonek, również tutaj należy wykazać się jednak odrobiną cierpliwości, gdyż by fermentacja mogła przebiegać pomyślnie. należy poświecić jej odrobinę czasu. Na szczęście nie trzeba wcale siedzieć przez cały ten czas w kuchni. Odstaw arbuza w chłodnym miejscu, a po kilku dniach będziesz cieszyć się jego ciekawym smakiem i aromatem.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kiszonego arbuza, by był smaczny i zdrowy, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Wiele osób zastanawia się czy można ukisić ten owoc. Warto wiedzieć, że procesowi fermentacji można tak naprawdę poddawać wszystkie warzywa i owoce. Jak najbardziej można więc zrobić to również z arbuzem. Kiszenie arbuza nie jest jednak procesem często spotykanym. To dlatego, że w Polsce do fermentacji wybiera się zwykle warzywa, a nie owoce. Jednak ze względu na ciekawy smak, warto trochę poeksperymentować. W innych krajach jest to dość dobrze znany przysmak. A jak ukisić arbuza? Bardzo podobnie jak inne warzywa i owoce. Przygotowując odpowiednią zalewę. Najlepiej kisić go w słoikach. Z przepisu dowiesz się jak to zrobić krok po kroku. Oczywiście możesz dowolnie eksperymentować. Zastanawiasz się, jak smakuje kiszony arbuz? Kiszony arbuz ma kwaskowaty smak typowy dla kiszonek, ale jest delikatniejszy niż inne warzywa. Najlepiej sprawdzić to samemu, przygotowując z niego domowe kiszonki. Warto wiedzieć, że choć smak arbuza różni się od ogórków, czy kapusty kiszonej, to wpływ na zdrowie pozostaje podobny. Ze względu na procesy fermentacyjne tak przygotowany arbuz doskonale wpływa na jelita i ich mikrobiom.
Alergeny w kiszonym arbuzie
Lista alergenów dla kiszonego arbuza przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- gorczyca
W przepisie na kiszonego arbuza nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- estragon świeży
Wartości odżywcze kiszonego arbuza
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo składników mineralnych i witamin.
Energia i białka
(623g)
Węglowodany
(623g)
Tłuszcze
(623g)
Witaminy
(623g)
Składniki mineralne
(623g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.