Opublikowano: 24.07.2024 r., 17:20
|
Autor: Ewa Cierpiał
Opieka nad maluszkami to nie tylko dbanie o higienę, piękne zabawki i eleganckie łóżeczko. To również albo i przede wszystkim, dbanie o prawidłową dietę dziecka. Jednak co zrobić, jeśli dziecko nie chce jeść? Czy w ogóle da się tę sytuację „uratować”? Oczywiście, że tak. A jak można tego dokonać, dowiesz się z tego artykułu.
To jest kwestia, o której często rodzice zapominają. Dziecko uczy się od rodzica zachowań oraz smaków. Jeśli podając dziecku produkt, nieopatrznie wspomnisz o tym, że ty go nie lubisz, to zdecydowanie zwiększa się prawdopodobieństwo, że dziecko tego nie tknie.
Dziecko będzie naśladować rodzica, dlatego tak ważne jest, aby spożywać zdrowe posiłki całą rodziną, a nie tylko przygotowywać je dla dziecka. Jeśli nawet na początku nie będzie chciało czegoś spróbować, to już zauważanie, że rodzice jedzą dany produkt bez skrzywionej miny czy komentarzy o niedobrym smaku sprawi, że z czasem przekona się do danego jedzenia.
Przygotowując posiłki takie same dla siebie i dziecka pamiętaj o tym, by nie dodawać do nich soli i cukru – te składniki nie są potrzebne w diecie maluszka, a i na twoje zdrowie ich brak wpłynie pozytywnie.
Nie zmuszaj
Wyobraź sobie sytuacje, że czegoś nie lubisz – dla przykładu jeździć rowerem. Wkurza cię to, męczy, nie masz z tego satysfakcji, a na dodatek tego dnia nie masz siły, ani ochoty i w ogóle pogoda jest nieodpowiednia i wszystko jest na „nie”. I przychodzi ktoś i mówi ci „masz iść na ten rower, bo jak nie to zabiorę ci twoją ulubioną rzecz”, albo jak „pójdziesz na ten rower, to dostaniesz nagrodę”, lub „masz iść na rower i koniec dyskusji”.
Jak się czujesz?
Najprawdopodobniej twoja niechęć do roweru wzrośnie lub zrobisz to bez przyjemności z przymusu, który sprawi, że jeszcze bardziej ... Twoja niechęć wzrośnie.
Podobnie jest z przymuszaniem dziecka do jedzenia. Stosowanie kar, nagród, zmuszania potęguje w dziecku niechęć do danego produktu. Dodatkowo jedzenie zacznie kojarzyć się ze stresem, co również sprawi, że dziecko mniej chętnie zje dany produkt czy posiłek w przyszłości.
Przede wszystkim rozmawiaj z dzieckiem o tym, czym jest zdrowe żywienie, czemu jest to ważne – na spokojnie już małe dziecko rozumie, że jedzenie warzyw i owoców powoduje, że ma się dużo siły i jest zdrowy brzuszek.
Pozwalaj wybierać
Przygotowując posiłek, warto zapytać, co dziecko będzie chciało zjeść. Jednak nie powinny być to pytania ogólne w stylu „co zjesz na śniadanie?” czy też „czy zjesz warzywa na obiad?”. Staraj się formułować pytania bardziej konkretne, zawężające możliwość odpowiedzi.
„Czy na śniadanie zjesz kanapkę z ogórkiem, czy z papryką?”, „Czy do obiadu zjesz surówkę z marchewki, czy gotowanego kalafiora?” – taki wybór pozwoli dziecku zdecydować i wybrać to, na co ma ochotę.
Jeśli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, to ma tam możliwość próbowania i jedzenia produktów, których prawdopodobnie nie lubi jeść w domu. Jeśli usłyszysz od dziecka „zjadłem na obiad buraczki” to nie komentuj tego słowami „ale ty nie lubisz buraczków!”. Taki komentarz sprawi, że dziecko utwierdzi się w tym, że nie lubi jednak danego produktu. Lepiej podpytaj, co takiego fajnego było w tych buraczkach – smak, zapach a może kolor? I zaproponuj wspólne przygotowanie takiej surówki w domu.
Gotujcie wspólnie
Zapraszanie dziecka do kuchni pozwala mu poznać jedzenie dosłownie od podszewki. Od mycia, obierania po obserwacje jak zmienia się konsystencja podczas gotowania czy tarcia na tarce – dziecko pozna dokładnie dany produkt. Tym samym dużo łatwiej i szybciej będzie w stanie się do niego przekonać.
Przyrządzanie potraw to nie tylko dobry sposób na spędzenie wspólnie czasu, ale również możliwość rozwoju w dziecku ciekawości świata, a także zdolności manualnych. Taka nauka przez zabawę bardzo dobrze wpływa na samodzielność i wiarę w siebie u dziecka.
Jako rodzic musisz okazywać się dużą cierpliwością. Pamiętaj, że ty też masz czasami gorszy dzień, coś cię boli, jest kiepska aura za oknem czy po prostu masz dzień na „nie”. U dzieci również pojawiają się takie dni i warto na to zwracać uwagę – rozmawiać, zrozumieć, uszanować i dużo przytulać!