Dzieci będą mogły skorzystać z opieki dietetycznej pod okiem ekspertów

Lekarz mierzy w pasie centymetrem krawieckim otyłe dziecko, a także informacje na temat programu KOS-BMI Dzieci
Otyłe dzieci mają 70% szans na bycie dorosłym z nadwagą lub otyłością, fot. Africa Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 04.03.2024 r., 15:05 | Autor: Paulina Lipińska
Obecnie problem otyłości jest duży. Zbyt dużo ważą już coraz młodsze osoby. W celu zapobiegania i leczenia nadmiernej masy ciała Ministerstwo Zdrowia postanowiło podjąć pewne działania. Mają one dotyczyć między innymi diagnostyki, indywidualnego leczenia i rehabilitacji. Sprawdź najważniejsze informacje na temat programu KOS-BMI Dzieci.

Dlaczego trzeba zwalczać otyłość?

Otyłość to jest choroba. Trzeba ją leczyć. Obecnie otyłość oraz nadwaga stanowią duży problem, nie tylko u osób starszych, lecz także u coraz młodszych ludzi. Program KOS-BMI Dzieci to pilotaż dedykowany najmłodszym - dzieciom i młodzieży, które mają problem z nadmierną masą ciała.

Otyłość oraz nadwaga, które nie są leczone, mają bardzo poważne konsekwencje. Prowadzą one do takich chorób, jak: choroby układu sercowo-naczyniowego (miażdżyca, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca...), udar mózgu, problemy z płodnością, stawami, cukrzyca, insulinooporność, grzybica, przewlekłe stany zapalne, depresja i tak dalej. Otyłe dzieci mają aż 70% szans na to, że w dorosłym życiu będą zmagać się z tym problemem.

Im wcześniej zaczniemy zapobiegać oraz leczyć otyłość czy nadwagę, tym lepiej. 2 lutego 2024 roku projekt programu KOS-BMI Dzieci trafił do konsultacji. Na czym on ma polegać?

Czym jest program KOS-BMI Dzieci?

Program pilotażowy KOS-BMI Dzieci to projekt, który ma na celu objęcie kompleksową opieką dietetyczną osoby poniżej 18. roku życia. Opiera się on o art. 48e ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Przeznaczony on będzie dla młodzieży w wieku poniżej 18 lat, u których występuje otyłość (BMI jest powyżej 95 centyla), a także u tych, u których występuje duże ryzyko rozwoju otyłości (BMI powyżej 85 centyla).

W zależności od wskazań medycznych, program pilotażowy KOS-BMI Dzieci ma obejmować takie działania, jak diagnostyka, postępowanie medyczne i leczenie, a także różne formy rehabilitacji (do 24 miesiąca od dnia rozpoczęcia opieki zdrowotnej). KOS-BMI Dzieci ma stworzyć model postępowania w otyłości, a także zaproponować pacjentowi wsparcie od wielu specjalistów, by uniknąć otyłości olbrzymiej. Będzie to uzupełnienie rozwoju systemu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Zajęcia ruchowe dzieci z trenerką, dzieci są w sali treningowej, a także jakie będą metody leczenia otyłości w programie KOS-BMI Dzieci
Leczenie otyłości będzie przeprowadzane pod okiem specjalistów, między innymi poprzez rehabilitacje, fot. Svitlana

Nadzieja dla najmłodszych?

Jeżeli w dzieciństwie występuje problem ze zbyt wysoką masą ciała, należy jak najwcześniej wdrożyć odpowiednie działania, które będą w stanie zapobiegać wystąpieniu otyłości. Program KOS-BMI to bardzo dobry pomysł na pomoc dzieciom i młodzieży, które mają mniej niż 18 lat.

Pilotażowy program KOS-BMI Dzieci to bardzo istotne działanie, które ma przeciwdziałać nadwadze i otyłości. Wprowadzając go w życie istnieje szansa na poprawę jakości życia i zdrowia dzieci, także w dorosłym życiu.

Ponadto, profilaktyka i leczenie otyłości oraz nadwagi prowadzi do obniżenia ryzyka pojawienia się chorób metabolicznych i innych, które są konsekwencjami nadmiernej masy ciała. To oznacza, że jest szansa na zmniejszenie kosztów systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Żródła:

  • Play as a Method to Reduce Overweight and Obesity in Children: An RCT,  Int J Environ Res Public Health, 2020 Jan 3;17(1):346,  Antonio Manuel Sánchez-López, María José Menor-Rodríguez, Juan Carlos Sánchez-García, María José Aguilar-Cordero
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto