Opublikowano: 09.05.2024 r., 9:10
|
Autor:
Ewa Cierpiał
Coraz częściej zwraca się uwagę na to, jaki poziom D występuje w organizmie. Można to sprawdzić, wykonując badania krwi. Co zrobić, jeśli okaże się, że mamy tej witaminy za mało? Wszystkie wskazówki znajdziesz w tym artykule.
Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oprócz doskonale znanej profilaktyki krzywicy i osteoporozy ma również zbawienny wpływ na wiele innych ważnych procesów. Najnowsze badania wskazują, że może zmniejszyć ryzyko obniżenia nastroju, wspiera układ odpornościowy, a także wspiera leczenie cukrzycy.
Według badań ma ona także wielokierunkowe działanie:
- Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową co wpływa na gęstość mineralną kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
- Zwiększa siłę mięśni, szczególnie u osób aktywnych fizycznie,
- Może mieć wpływ na zmniejszenia ryzyka rozwoju aż 17 różnych nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych,
- Ma udowodnione działanie w regulacji ciśnienia krwi,
- Spowalnia zmianę gęstości neuronów z wiekiem, dzięki czemu może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji czy Alzheimera.
Jak widać, witamina D jest niezbędna i codziennie powinna być w naszej diecie.
Jeśli decydujesz się na wykonanie badań krwi w kierunku sprawdzenia ilości witaminy D w organizmie, to koniecznie musisz wiedzieć, jaki wynik będzie najlepszy.
Jeśli twój wynik to poniżej 20 ng/ml to oznacza to stan ciężkiego niedoboru i koniecznie musisz zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, w celu wprowadzenia odpowiedniej terapii.
Wynik pomiędzy 20 a 30 ng/ml to również poziom niewystarczający i tutaj również konieczna będzie konsultacja lekarska i wprowadzenie leków.
W przypadku wyniku między 30 a 50 ng/ml mówimy o wyniku prawidłowym i jest to najlepszy wynik, jaki można uzyskać.
Witaminę D dostarczamy do organizmu na 3 podstawowe sposoby: ze słońca, z diety oraz z leków lub suplementów. Najwięcej z nas pokłada nadzieję w pierwszym sposobie, jednak dla naszego położenia geograficznego nie jest on wcale tak łatwy do osiągnięcia.
Aby w pełni syntetyzować witaminę D ze słońca, powinniśmy w miesiącach od kwietnia do września leżeć na słoneczku z odsłoniętymi nogami i przedramionami przez około 15-30 minut, ale tylko między godziną 11 a 14, bo wówczas kąt padania promieni słonecznych jest najlepszy.
Większość z nas niestety w tym czasie jest w pracy, dlatego też ta synteza może być utrudniona i w tym miejscu warto zaopatrzyć się w dobre składniki diety lub leki czy suplementy.
Osoby dorosłe powinny suplementować codziennie witaminę D w ilości 1000-2000 IU. Z czego taka ilość zalecana jest osobom z wynikiem prawidłowym. Jeśli wyniki krwi wskazują na niedobór witaminy D, to odpowiednią dawkę ustala lekarz. Nie należy suplementować witamin na własną rękę, ponieważ tak jak i niedobór, tak i nadmiar jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia.
Witaminę D dostarczyć możemy do organizmu również z jedzeniem. Chociaż tutaj dieta jest w stanie pokryć zaledwie 10-20% zapotrzebowania.
Tutaj najlepszym źródłem będą:
- Ryby, szczególnie morskie i tłuste takie jak: łosoś, śledź, makrela, węgorz, miecznik, dorsz, halibut,
- Jajka, a dokładnie żółtka jaj,
- Margaryny wzbogacane witaminą D,
- Ser (biały, żółty, pleśniowy),
- Mleko – chociaż tutaj ilość jest niewielka,
- Grzyby, szczególnie kurki, pieczarki, boczniaki, shiitake,
- Napoje roślinne wzbogacone w witaminę D.
Aby dostarczyć z dietą 1000 IU witaminy D, codziennie należałoby zjeść 20 jajek, kilka kilogramów sera lub wypić 80 l mleka. Taka ilość jest nieosiągalna, dlatego dieta może tylko wspomóc, ale nie zapewnić wszystkiego, co niezbędne, jeśli chodzi o witaminę D.
Choć wiele z nas pokłada nadzieję w słońcu jako najlepszym źródle witaminy D, to warto wiedzieć, że nie jest to obecnie najlepszy sposób jej dostarczania. Ze względu na ograniczenia wynikające z codziennego życia oraz stosowania filtrów synteza może być niewystarczająca dla utrzymania dobrego zdrowia i kondycji naszego organizmu.
W tym miejscu można sięgać po odpowiednie suplementy lub leki i dbać o to, aby dieta była bogata w produkty, które oprócz witaminy D dostarczą nam wiele innych, cennych składników odżywczych.
Dbajmy o zdrowie nasze i naszych bliskich, aby w pełni cieszyć się sobą nawzajem jak najdłużej.