Przetwory z gruszek

przetwory z gruszek

Przetwory z gruszek - przetwory obejmujące szeroką grupę produktów spożywczych uzyskanych w wyniku obróbki termicznej, kiszenia, czy też zaprawiania przy pomocy octu. W przypadku gruszek najczęściej uzyskuje się dżemy, kompoty, gruszki w occie, gruszki w słodkiej zalewie, a nawet sosy do mięs. Przetwory z gruszek wyróżniają się tym, iż doskonale sprawdzają się one do słoików na zimę, dzięki temu można z nich korzystać przez cały rok, a szczególnie w sezonie, kiedy nie mamy dostępności do świeżych owoców.

Przetwory z gruszek - sprawdź nasze proste przepisy na domowe przetwory

W momencie nastania zimy bardzo wygodne jest to, aby ze swojej piwnicy lub spiżarni sięgać różnego rodzaju weki. Wśród nich wymienia się również domowe przetwory z gruszek. Warto zobaczyć, jakie zaprawy do słoików przy wykorzystaniu tego owocu będą najlepsze.

Gruszki na zimę - dlaczego warto?

Już wiemy, iż korzystanie z weków na zimę jest nie tylko bardzo wygodne, ale również pozwala na rozsmakowanie się wspomnieniami późnego lata. Nie zapominajmy jednak również o tym, iż gruszki mają w sobie naprawdę wiele cennych witamin oraz wartości odżywczych.

Przede wszystkim gruszki są niesamowity źródłem witaminy A, C, K, a także z grupy B. Ponadto owoce są bogate w błonnik, dzięki czemu wspierają układ pokarmowy, szczególnie u osób mających problemy z zaparciami. Wśród składników mineralnych, jakie możemy znaleźć w gruszkach, zaliczamy m.in. fosfor, wapń, żelazo, potas, a także magnez. Warto dodać, że to właśnie w gruszkach zawarta jest naturalna luteina, która odpowiada za poprawne widzenie. Owoce są również niezwykle bogate w przeciwutleniacze, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w profilaktyce antynowotworowej, jak i również korzystnie wpływając na opóźnienie procesów starzenia się skóry.

Co można zrobić z gruszek - weki na zimę

Gruszki są owocami, które doskonale smakują samodzielnie, jak i również w połączeniu z innymi owocami, takimi jak jabłka, pigwa, czy też pomarańcze. Ich smak oraz aromat może być wyjątkowo podkreślony przez goździki oraz cynamon. Co można zrobić z gruszek na zimę? Z pewnością bardzo dużą popularnością cieszą się dżemy, marmolady, kompoty, czy też gruszki w occie.

Chociaż z gruszek świetnie smakują także domowe nalewki. Taki smak idealnie sprawdzi się szczególnie w czasie zimowych wieczorów, kiedy wszędzie rozlega się świąteczna aura z goździkowym zapachem w tle. Z gruszek znajdziemy również pyszne i proste przepisy na zaprawy przeznaczone do mięs. W ten sposób gruszki możemy przyrządzić na zimę zarówno w wersji na słodko, jak i również w wersji wytrawnej.

Najlepsze dżemy i marmolady z gruszek - przepisy

Zastanawiając się nad tym, jakie przetwory z gruszek możemy zrobić do słoików, koniecznie na takiej liście powinny pojawić się dżemy oraz marmolady. Do przyrządzenia pysznej marmolady potrzebujemy 3 kilogramów gruszek. Należy jednak pamiętać o tym, aby waga gruszek dotyczyła owoców, które są już obrane ze skórek, a także pozbawione gniazd nasiennych. Wszystkie gruszki kroimy na mniejsze cząstki, po czym blendujemy na gładką masę.

Kolejnym krokiem, aby uzyskać pyszne przetwory z gruszek, przekładamy zblendowane owoce do rondla i na małym ogniu zaczynamy je gotować. Do gruszek uprzednio należy wlać 1,5 szklanki wody. Całość gotujemy przez około 20 minut, pamiętając o tym, aby mieszać owoce, tak by się nie przypaliły. Następnie nasze przetwory wzbogacamy o cukier, zachowując proporcję 2 części owoców do 1 części cukru. Dlatego w tym przypadku dodajemy aż 1,5 kg cukru.

Następnie ponownie mieszamy, uważając, aby gruszki się nie przypaliły, ale tak, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Ostatnim etapem jest dodanie soku z wyciśniętych cytryn. Jeżeli chcemy nasze pyszne zaprawy z gruszek podkreślić cytrynowym smakiem, wtedy warto dodać do konfitury również startą skórkę z cytryny. Całość jeszcze gotujemy przez kilka minut, aż marmolada zgęstnieje. Jest to przykład na domowe przetwory bez pasteryzowania, ponieważ gotowe dżemy przekładamy do wcześniej wyparzonych słoików, a następnie po zakręceniu odstawiamy je do góry dnem.

Marynowane gruszki do słoików

Chcąc się dowiedzieć, co można zrobić z gruszek, aby skosztować je na wytrawnie, doskonałym pomysłem będzie przygotowanie ich w zalewie octowej. Bez problemu znajdziemy proste przepisy na marynowane gruszki. Aby takie weki były naprawdę pyszne, pamiętajmy o przygotowaniu odpowiedniej zalewy octowej. Powinna ona być w proporcji 4 do 1. Czyli na przykład na 1 litr wody dodajemy ¾ szklanki octu 10%. Ponadto dodajemy do zalewy 0,5 kg cukru.

Po przygotowaniu zalewy dodajemy wcześniej przygotowane gruszki, które gotujemy tak jak w przypadku kompotu, aż będą szkliste. Aby przetwory były jeszcze bardziej aromatyczne, warto dodać goździki. Można je dodać zarówno do zalewy lub dopiero wsypać po kilka sztuk do słoików. Przeglądając różne proste przepisy, bardzo często pojawia się pytanie, co można zrobić, aby gruszki nie ciemniały. Najlepsze porady na tego typu problemy dotyczą potraktowania owoców sokiem z cytryny. Wtedy rzeczywiście gruszki zachowają swój naturalny kolor i będą wyglądać naprawdę apetycznie.

Domowe kompoty z gruszek

Proste przepisy na przetwory z gruszek najczęściej dotyczą kompotów. Ich przygotowanie zajmuje naprawdę mało czasu. Tym bardziej, iż możemy je wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy kompotu bez pasteryzowania. W tym celu należy przygotować 1 kg obranych już gruszek oraz 1 szklankę cukru. Całość zalewamy wodą, a następnie gotujemy aż do zeszklenia się owoców. Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie doprowadzić do rozgotowania się owoców. Następnie zagotowane gruszki wraz z syropem przekładamy do słoików. Takie domowe kompoty bez pasteryzowania możemy wzbogacić aromatycznymi goździkami.

Jeżeli niekoniecznie zależy nam na tym, aby zrobić zaprawy bez pasteryzowania, wtedy możemy obrane oraz pokrojone w ćwiartki gruszki ułożyć bezpośrednio do słoików. Pamiętajmy jednak o tym, aby owoce przesypywać cukrem. Następnie każdy ze słoików dopełniamy wodą, a także zakręcamy. Weki pasteryzujemy przez około 15-20 minut, po czym wykładamy na blat z odwróconym wieczkiem. Chociaż kompoty z gruszki są najlepsze, to jednak z powodzeniem możemy dodać do nich również inne owoce. Świetnie sprawdzą się oczywiście jabłka, ale również śliwki, a najlepiej renklody.

Jakie gruszki wybrać na zimowe przetwory?

Chociaż mogłoby się wydawać, iż pyszne weki możemy zrobić z dowolnych gruszek, to okazuje się, że niektóre odmiany wybitnie będą pasować do tego typu przepisów. Warto mieć na uwadze, iż istnieją odmiany gruszek, które są bardziej miękkie, a zarazem wyjątkowo soczyste. Te niestety są najlepsze do bezpośredniego jedzenia. Zaprawy z takich odmian nie będą tak udane, jak z odmian o bardziej jędrnych i chrupkich owocach.

Odmiany gruszek takie jak Lipcówka, Concorde, czy też Faworytka będą się rozpadać podczas obróbki termicznej. Dlatego niezależnie od tego, czy będziemy wykonywać przetwory bez pasteryzowania, czy też je pasteryzując, niestety gruszki będą miękkie lub nawet zaczną się rozpadać. Dlatego proste przepisy na najlepsze przetwory z gruszek powinny obejmować odmiany o twardszych owocach.

Do takich odmian zaliczymy m.in. Paryżankę, Konferencję, czy też Klapsę. Ich zaletą jest również to, iż takie odmiany są łatwo dostępne. Wiedząc już, co można zrobić z gruszek, a także, jakie przetwory nas najbardziej interesują, będzie nam łatwiej zaplanować weki, które chcemy przygotować na zimę. Gruszki w porównaniu do wielu innych owoców są bardzo przyjemne w obróbce. Ponieważ bardzo łatwo i szybko przygotowuje się je do przetworów, a sam czas gotowania lub pasteryzowania jest naprawdę krótki.

Przetwory z gruszek na zimę. Zobacz, co można zrobić z gruszek do słoików, jakie przetwory z gruszek są najlepsze, a także, w jaki sposób zrobić dżemy z gruszek.

Przetwory z gruszek - przepisy

Często zadawane pytania
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto