Jak będziemy się odchudzać? Najlepsze i najgorsze trendy w dietach 2024

Produkty zalecane w diecie środziemnomorskiej, zobacz jaki styl żywienia będzie najlepszy dla organizmu
Najlepsze oraz najgorsze dla zdrowia diety w 2024 roku wybrane przez U.S. News & World Report, fot. monticellllo
ikona podziel się
Opublikowano: 24.01.2024 r., 9:00 | Autor: Paulina Lipińska
Każdego roku, U.S. News & World Report przeprowadza ranking najzdrowszych i najgorszych diet w różnych aspektach. Przygotowuje go 43 ekspertów w dziedzinie dietetyki, żywienia, cukrzycy, chorób serca, otyłości oraz psychodietetyki. Czy wiesz, które diety zaliczamy w 2024 roku do najlepszych, a które do najgorszych dla zdrowia?

Stosuj je, by jak najlepiej dbać o zdrowie

To już szósty raz, gdy dieta śródziemnomorska zajęła pierwsze miejsce pod względem najzdrowszej diety ogółem. Jej podstawą są warzywa, owoce, produkty zbożowe z pełnego ziarna, chude mięsa, ryby, owoce morza oraz oliwa z oliwek.

Drugą, najlepszą dietą 2024 roku jest dieta DASH. Zaleca się stosowanie jej przy nadciśnieniu tętniczym jako leczenie oraz zapobieganie. Jest bardzo podobna do diety śródziemnomorskiej. Dieta DASH ma jednak ustalone określone porcje dzienne danej grupy produktów.

Trzecie miejsce zajęła dieta MIND. Jada się na niej posiłki przygotowane z 10 grup produktów zalecanych, a także pije się jedną lampkę wina.

Pod względem zdrowego żywienia, diet odpowiednich dla cukrzyków oraz diet dla zdrowych stawów i kości, najlepsze są kolejno: dieta śródziemnomorska, dieta fleksitariańska i dieta DASH.

Jeśli chodzi o plany żywieniowe najlepiej redukujące masę ciała, pierwsze miejsce zajęła dieta WW (Weight Watchers). Występuje tu specjalnie zaprojektowany i indywidualny system punktowy, gdzie każdy z posiłków i produktów ma określoną wartość liczbową (wartość energetyczna, białko, tłuszcz, węglowodany, błonnik). Drugie miejsce należy do diety śródziemnomorskiej, a trzecie zaś do diety wolumetrycznej.

Biorąc pod uwagę żywienie roślinne, pierwsze miejsce zajęła dieta fleksitariańska, drugie - śródziemnomorska, a trzecie - wegańska.

Przeczytaj także: Dieta warzywno-owocowa - zasady, działanie, skuteczność, opinie

Lepiej uważać na te diety

Najgorszymi dietami 2024 roku są: dieta raw food (surowa żywność), Herbalife (koktajle i gotowe produkty), dieta Dukana (dieta białkowa), SlimFast oraz dieta Atkinsa.

Wiąże się to z faktem, że powyższe diety są bardzo restrykcyjne oraz nie pozwalają na elastyczność w stosowaniu. Ponadto Herbalife oraz SlimFast opierają się na gotowych produktach, które są wysokoprzetworzone. Wspierają się także drogimi suplementami. Na dietach tych występuje wysokie ryzyko niedoborów.

Widok z góry na owoce i warzywa w formie surowej, czy jedzenie samych surowych warzyw i owoców zapewnia wszystkie ważne składniki odżywcze?
Nie każda dieta będzie odpowiednia dla ciebie., fot. Alexander Raths

Już wiesz, co stosować

Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, jedz mądrze. Wybierz taki styl żywienia, który jest dla ciebie najbardziej odpowiedni. Nie każdy plan żywieniowy będzie dobry dla twojego stanu zdrowia. Przykładem jest dieta MIND, w której należy wypijać codziennie jedną lampkę wina. Nie mogą z niej korzystać osoby, które nadużywają alkoholu.

Sprawdź także: Dieta ketogeniczna - zasady, opinie, efekty, przykładowe menu, korzyści

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto