Jaka jest najzdrowsza dieta? — dieta “fleksitariańska”

W 2023 roku ex aequo na drugim miejscu znalazła się tzw. dieta fleksitariańska. Jej głównym założeniem jest ograniczanie produktów mięsnych oraz pochodzenia zwierzęcego na rzecz warzyw i owoców. Taka dieta przynosi wiele korzyści nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale również środowiskowych. Należy bowiem pamiętać, że każda forma ograniczenia mięsa przynosi korzyści proekologiczne.

Największą zaletą tej diety jest fakt, że jest ona niezwykle łatwa w przestrzeganiu. Nie zakazuje bowiem spożycia żadnych produktów. Całkowite wyeliminowanie mięsa jest oczywiście możliwe, lecz jeżeli ktoś co jakiś czas lubi po nie sięgnąć, nie musi sobie odmawiać tej przyjemności. Dzięki temu dietę można łatwo przystosować do własnych potrzeb oraz preferencji. Dieta fleksitariańska ma również bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, a jej odpowiednie stosowanie może nawet działać przeciwnowotworowo. Choć ta dieta ogranicza spożycie mięsa, można ją ubogacić o pokarmy wysokobiałkowe, co jest bardzo istotne przy uprawianiu sportu.

Jaka dieta najzdrowsza? — DASH

Również na drugim miejscu uplasowała się dieta DASH. Jest to odmiana diety śródziemnomorskiej, która zakłada zmniejszenie spożycia sodu, którego głównym źródłem jest sól oraz spożywanie większej ilości warzyw i owoców, które są bogatym źródłem potasu. Dieta DASH zakłada maksymalne dobowe spożycie sodu w ilości nieprzekraczającej 2300 mg (w bardziej restrykcyjnych wersjach jest to 1500 mg). Nie jest to dieta wegetariańska, jednak może nią być, bazuje bowiem przede wszystkim na pożywieniu pochodzenia roślinnego.

Dieta DASH to najbardziej skuteczna dieta, która w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko wystąpienia podwyższonego ciśnienia krwi, którego głównym sprawcą jest sód. Jest również niezwykle elastyczna pod względem produktów dozwolonych i zakazanych, dzięki czemu można łatwo dostosować ją do swoich potrzeb. Nie wymaga również liczenia kalorii ani innych mikroelementów.

Jaka dieta jest najzdrowsza — dieta śródziemnomorska

Wszyscy specjaliści są zgodni, że pod względem wpływu na zdrowie człowieka najlepsza jest dieta śródziemnomorska. Ten rodzaj diety na pozycji lidera umocnił się już od kilku lat, co tylko pokazuje jej dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Podstawą do stworzenia tej diety były obserwacje, na podstawie których stwierdzono, że osoby mieszkające w okolicach Morza Śródziemnego dłużej żyją w zdrowiu i rzadziej chorują na choroby przewlekłe w porównaniu do reszty populacji.

Dietę śródziemnomorską można stosować długofalowo. Kolejną korzyścią jest fakt, że dopuszcza ona niemal wszystkie produkty spożywcze, oczywiście w regulowanych ilościach. Ten rodzaj diety bazuje przede wszystkim na produktach nieprzetworzonych, czyli posiadających znacznie więcej wartościowych składników. Co jednak najważniejsze, ma ona niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, co zostało udowodnione licznymi badaniami. Dieta śródziemnomorska nie wymaga liczenia kalorii i można ją łatwo dostosować do własnych potrzeb oraz preferencji.

Dieta śródziemnomorska to prawdziwy must have dla każdej osoby, która przez długi czas pragnie cieszyć się nienagannym zdrowiem. Aby jednak mieć pewność, że dostarczy ona odpowiednich składników i pozwoli zwiększyć odporność, konieczne jest odpowiednie jej ułożenie oraz kierowanie się podstawowymi zasadami. Takie można znaleźć na stronie https://bediet.pl/dieta/srodziemnomorska.html. Jest to prawdziwy elementarz dla każdej osoby, która pragnie przetestować niezwykle zdrową dietę śródziemnomorską.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny