Chcesz przejść na wege? Poznaj 5 sposobów na ograniczenie mięsa w diecie

Na talerzu podane są warzywa oraz nasiona roślin strączkowych.
Zobacz, jak może wyglądać pyszny posiłek bez wykorzystania mięsa, fot. Sea Wave
ikona podziel się
Opublikowano: 01.02.2024 r., 13:00 | Autor: Magda Panek
Wegetarianizm to odmiana diety, która polega na celowym ograniczaniu mięsa oraz produktów odzwierzęcych w diecie. Dieta wegetariańska wybierana jest z wielu pobudek, do których można zaliczyć względy etyczne, religijne czy modowe. Obecnie na rynku dostępne są produkty roślinne, które bardzo przypominają smakiem te, które chcemy ograniczyć (np. roślinne kabanosy). Jeśli chcesz przejść na wegetarianizm, to koniecznie poznaj kilka sposobów na ograniczenie mięsa w diecie.

1. Metoda małych kroków

Mięso w diecie najlepiej ograniczać stopniowo. Ustal sobie 3-4 dni w tygodniu, w  których planujesz spożywanie mięsa oraz pozostałe dni pozostaw bezmięsne. Dobrze byłoby, aby dni bez mięsa było więcej niż dni, w których zamierzasz je spożywać. Próbuj również nowych produktów bezmięsnych oraz sprawdź kilka przepisów na potrawy bezmięsne.

Metoda małych kroków świetnie sprawdzi się przy przechodzeniu na wegetarianizm. Jeśli drastycznie ograniczysz na samym początku spożywanie mięsa, możesz bardzo szybko wrócić do jego jedzenia. Będzie to spowodowane frustracją z powodu szybkiego wykluczenia wszystkich produktów, które do tej pory gościły w twojej diecie. Produkty mięsne w diecie możesz zastąpić nasionami roślin strączkowych.

2. Próbowanie nowych potraw

Jeśli tylko masz okazję, koniecznie próbuj nowych potraw bezmięsnych. Często jadasz na mieście? Wybierz z menu propozycję wegańską lub wegetariańską. Wiele kuchni świata może zaskoczyć cię pysznymi propozycjami bezmięsnymi. Dania kuchni roślinnej są bardzo sycące, a bardzo dobrze doprawione oraz przygotowane, naprawdę mogą zaskoczyć smakiem.

Podczas otwierania się na roślinne smaki koniecznie poznawaj nowe przepisy, które poszerzą twoje horyzonty o potrawy bezmięsne. W diecie roślinnej jest wiele przepisów, które świetnie zastąpią tradycyjne potrawy mięsne (np. kotlety wykonane na bazie fasoli czy ciecierzycy, pyszne pasy kanapkowe ze strączków lub awokado). Kuchnia roślinna nie ogranicza się do jedzenia w kółko tych samych potraw.

3. Zamiana mięsa na inne produkty spożywcze

W diecie roślinnej ważna jest nauka zamiany produktów mięsnych na te roślinne. Jeśli uwielbiasz gulasz, koniecznie zamień mięso na groch, ciecierzycę czy fasolę. Gulasz wegetariański nie będzie odbiegał aż tak bardzo smakiem od tego przygotowanego na bazie mięsa. Wiele dań przygotowywanych z wykorzystaniem mięsa ma swoje odpowiedniki w kuchni wegetariańskiej.

Wędlinę do przygotowania kanapek zamień na pastę słonecznikową lub przygotowaną z czerwonej fasoli konserwowej. Do kanapek dodaj porcję warzyw oraz kiełki - przygotujesz w ten sposób pełnowartościowy posiłek bezmięsny, który nasyci cię na długo. W diecie wegetariańskiej warto sięgać również pod tofu oraz jogurty kokosowe. Na rynku obecne są również produkty stricte dedykowane dla diety roślinnej.

4. Nauka komponowania posiłków

Podczas wprowadzania diety wegetariańskiej do swojego codziennego jadłospisu warto zdać sobie sprawę z tego, że powinna być ona odpowiednio zbilansowana. Dieta roślinna może być niedoborowa, gdy nie zadbasz o odpowiednią podaż różnych produktów spożywczych. Jeśli obawiasz się, że samodzielnie nie sprostasz temu wyzwaniu, udaj się do specjalisty, który nakieruje cię na odpowiednie tory.

W diecie roślinnej sięgaj po nasiona roślin strączkowych, zboża, tofu oraz tempeh. Warto, aby te produkty znalazły się w każdym posiłku. Dodatkowo pij napój sojowy, który stanowi doskonałe źródło białka roślinnego. W sklepach wybieraj produkty fortyfikowane - czyli te, które wzbogacane są w wapń i inne składniki odżywcze. Ważne jest, abyś zwrócił/a uwagę na odpowiednią podaż białka, węglowodanów oraz tłuszczu w diecie. Nie wybieraj również gotowców dostępnych w sklepach, otwórz się na nowe przepisy i przetestuj je w kuchni.

W koszyku znajdują się kolorowe warzywa.
Pięknie wyglądające warzywa, wyhodowane w ogródku. Koniecznie wypróbuj, fot. yekaterinalim

5. Potrzeba czasu

Jak już wspomniano powyżej, nie rezygnuj ze spożywania mięsa z dnia na dzień. Jest to bardzo ważne, aby poradzić sobie w awaryjnych sytuacjach - metoda małych kroków nauczy cię, jakie posiłki sprawdzają się na diecie wegetariańskiej w twoim przypadku. Szybka rezygnacja z mięsa spowoduje frustracje i szybkie odrzucenie zmiany stylu odżywiania się.

Twoja spiżarnia również potrzebuje czasu na zmianę - włączaj do diety nowe produkty z głową, a nie wszystkie naraz. Jeśli okaże się, że któryś z produktów ci nie smakuje, to zastąp go innym. Jednoczesne włączenie do diety dużej ilości nowych produktów sprawi, że nie będziesz wiedzieć, co tak właściwie ci nie zasmakowało. Spróbuj raz w tygodniu przygotować nowy posiłek bezmięsny. Małe sukcesy na polu kulinarnym sprawią, że z chęcią sięgniesz po nowe produkty czy przepisy.

Źródła:

  • Borawska M.H., Malinowska M., Wegetarianizm. Zalety i wady, PZWL, Warszawa 2009
    https://owsiana.pl/jak-ograniczyc-mieso/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto