Grzebanie w śmieciach hitem w Sieci - co można znaleźć w śmietnikach pod sklepem?

Zdjęcie przedstawia warzywa i owoce znajdujące się w koszu na śmieci.
Freeganizm jako antykonsumpcyjny styl życia, fot. YouTube / WP
ikona podziel się
Opublikowano: 01.02.2024 r., 19:00 | Autor: Magda Panek
Freeganizm to nowy trend, który króluje w mediach społecznościowych. Jego nazwa pochodzi od słów free oraz veganism, które odpowiednio oznaczają wolny, darmowy oraz weganizm. Jednak nie wszyscy należący do społeczności freeganów są weganami lub wegetarianami. Koniecznie dowiedz się, jakie produkty spożywcze najczęściej można znaleźć pod śmietnikami sklepów (głównie spożywczych, choć nie tylko).

Freeganizm - co to tak właściwie jest?

Freeganizm można określić jako antykonsumpcyjny styl życia. Freeganie stawiają na współpracę oraz dzielenie się. Osoby w tym nurcie sprzeciwiają się coraz większej produkcji oraz konsumpcji, które w konsekwencji prowadzą do powstawania nadmiaru śmieci. W Polsce przedstawiciele freeganizmu nazywają sami siebie jako kontenerowcy (jest to nazwa, która odzwierciedla poszukiwanie jedzenia w kontenerach ze śmieciami).

Do praktyk freeganinów możemy zaliczyć:

  • zbieractwo miejskie, czyli pozyskiwanie jedzenia z kontenerów, które znajdują się przy supermarketach;
  • chęć minimalizacji ilości produkowanych odpadów. Ruch freeganów duży nacisk kładzie na recykling, naprawianie zepsutych rzeczy oraz dzielenie się z innymi nadmiarem produktów.
  • freeganie starają się również nie używać samochodów. Korzystają oni z innych środków transportu, dzięki temu ograniczają niekorzystny wpływ spalin na środowisko.
  • osoby te często dążą do ograniczenia pracy do minimum lub do całkowitej rezygnacji z pracy. Dzięki zapewnieniu sobie wszystkiego, czego potrzebują do życia bez konieczności wydawania na to pieniędzy, są w stanie to osiągnąć.
@zuuziaq #freeganizm #freeganizmpolska #dc #dlaciebie ♬ Forma - Kizo

Co można znaleźć w śmietnikach pod sklepami?

Skip to określenie freeganów na nocne wyprawy w celu przeszukiwania kontenerów z odpadami. W marketowych boksach śmietnikowych można znaleźć przeróżne rzeczy. Najczęściej lądują tam produkty, którym właśnie skończył się termin przydatności do spożycia. Do koszy często lądują także produkty, które klienci odkładają podczas zakupów nie do lodówek a na półki sklepowe (przerwany jest wtedy łańcuch chłodniczy danego produktu). Do koszy trafiają również produkty ze zniszczonymi opakowaniami oraz produkty w wielopakach (np. mandarynki w opakowaniu 2 kg, gdy jedna z nich jest zgniła).

W kontenerach z odpadami można znaleźć owoce, warzywa, pieczywo, nabiał, słodycze, kwiaty czy środki czystości. Najczęściej zawartość kontenerów jest skromna (najwięcej żywności wyrzucanej jest, gdy sklep ma zostać zamknięty na dłużej, np. przed świętami lub w sytuacji remontów, gdy dochodzi do całkowitej likwidacji produktów ze sklepu).

Przeszukiwanie śmietników może kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Jednak coraz więcej sklepów segreguje odpady - np. pieczywo wkłada do worków znajdujących się obok kontenerów, owoce wrzucane są do odpadów bio (a nie z innymi odpadami). W czasie upałów skipowanie może być mniej przyjemne, ponieważ w wysokich temperaturach żywność szybciej się psuje.

@vrka_s Więcej na temat freeganizmu na moim 1nst@grami3: vrka_s #freeganizm #freeganism #freeganizmpolska #dc #fyp #poland #polska ♬ Harnaś ice tea - Gawryle
Zdjęcie przedstawia kosze pełne bukietów kwiatów.
Freeganizm - zbyt dobre, by wyrzucić, fot. Karolina

Źródła:

  1. https://nowosci.com.pl/skipy-czyli-lowy-na-smietniku-wielkie-darmowe-zarcie-czeka-za-marketem/ar/c1-17390337
  2. https://kuchnia.wp.pl/freeganizm-czyli-pyszne-jedzenie-prosto-ze-smietnika-6776894140627616a
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto