Do czego pasuje sos sojowy?

Do czego pasuje sos sojowy
Do czego pasuje sos sojowy
ikona podziel się
Opublikowano: 13.06.2023 r., 0:48 | Autor: Magda Panek

Sos sojowy to przyprawa coraz częściej wykorzystywana w kuchniach na całym świecie. Koniecznie odwiedź naszą stronę i dowiedz się, do czego pasuje sos sojowy.

Do czego pasuje sos sojowy? Co jeszcze warto wiedzieć?

Sos sojowy to sos fermentowany. Otrzymuje się go poprzez fermentację mieszaniny soi, pszenicy, wody oraz soli z dodatkiem pleśni, drożdży i bakterii kwasu mlekowego. Z produktów tych przygotowuje się zacier, który dojrzewa, a następnie wyciska i filtruje. Sos sojowy to płynna przyprawa początkowo używana w kuchni azjatyckiej. Obecnie ceniona jest w kuchniach na całym świecie. W zależności od receptury sos sojowy może mieć różną konsystencję oraz smak - sos sojowy wywodzący się z Chin jest gęsty i słony, natomiast z Indonezji słodki i rzadki. W dalszej części dowiesz się, z czym komponuje się oraz do czego dodawać sos sojowy.

Możemy wyróżnić sos sojowy jasny, sos sojowy ciemny oraz sos sojowo-grzybowy:

  • do produkcji sosu sojowo-grzybowego, poza wcześniej wskazanymi produktami wykorzystuje się także grzyby. Smak tego sosu jest bardziej intensywny oraz ciemniejszy niż pozostałych sosów sojowych. Sos sojowo-grzybowy świetnie pasuje jako dodatek do dań mięsnych.
  • sos sojowy ciemny ma dość intensywny smak oraz zapach. Jego fermentacja trwa nawet dwa lata. Długa fermentacja sprawia, że sos jest ciemny oraz ma gęstą konsystencję. Sos sojowy ciemny świetnie sprawdzi się jako marynata do mięsa oraz dodatek do dań pieczonych.
  • sos sojowy jasny jest mniej intensywny niż sos sojowy ciemny. Fermentowany jest od 2 do 9 miesięcy. Ma bardziej subtelny smak i jest bardziej słony.

A do czego sos sojowy pasuje najbardziej? Sos sojowy to podstawowy składnik wielu potraw wywodzących się z kuchni azjatyckiej. Sos sojowy jasny świetnie sprawdzi się jako zamiennik soli, dlatego bez obawy możesz wykorzystać go do przygotowania większości potraw. Dodatkowo sos sojowy jasny jest bardzo uniwersalny, doskonale pasuje do kurczaka (warto wykorzystać go do marynowania mięsa). Możesz wykorzystać go również do wykonania glazurowanych skrzydełek. Ciemny sos sojowy idealne sprawdzi się jako dodatek do gulaszy wołowych, pieczonych lub duszonych żeberek, lub łososia. Sos sojowy pasuje również do warzyw (np. do papryki, para, selera, pietruszki, cebuli, czosnku, ziemniaki, marchwi oraz pomidorów) - możesz dodać go do warzyw pieczonych, duszonych lub smażonych. Mniej oczywistym zastosowaniem sosu sojowego jest jego dodatek do deserów - jego delikatnie słony smak doskonale równoważy smak czekolady (możesz dodać odrobinę sosu sojowego do ciasta czekoladowego). Sos sojowy stanowi również dodatek do sushi.

Sos sojowy to doskonałe źródło niektórych witamin oraz składników mineralnych, do których zaliczyć możemy: niektóre witaminy z grupy B, potas, wapń, sód oraz żelazo. Odpowiednie spożycie witamin z grupy B pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów oraz paznokci.

Podsumowując: wiesz już, do czego stosować sos sojowy. To ile dodawać sosu sojowego aby doprawić potrawy zależy od Twojego upodobania. Zastosowanie sosu sojowego w kuchni jest bardzo szerokie, ponieważ stanowi przyprawę bardzo uniwersalną. Dodatek sosu sojowego do potraw to doskonały pomysł na zamianę tradycyjnej soli. Warto wybierać sos sojowy z jak najkrótszym składem.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto