BLW, czyli bobas lubi wybór. Sprawdź, jak rozszerzać dietę malucha

Dziecko siedzące w krzesełku, przed nim talerz z jedzeniem
Metoda BLW wzbudza coraz więcej zainteresowania wśród młodych rodziców, fot. Justyna
ikona podziel się
Opublikowano: 16.10.2024 r., 9:01 | Autor: Ewa Cierpiał
Szukając informacji na temat rozszerzania diety, można trafić na teksty rekomendujące metodę BLW. Ta metoda opisana po raz pierwszy latach 90. XX wieku ma swoją rzeszę zwolenników i przekonuje, że rozszerzanie diety niemowląt może być nie lada zabawą i przyjemnością szczególnie dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się, na czym polega ta metoda i czy faktycznie to zdrowe rozwiązanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

W skrócie o BLW

BLW, z angielskiego Baby-Led Weaning czy też bardziej po polsku „bobas lubi wybór” to metoda, która już w latach 90. XX wieku zaczęła być powszechnie stosowana m.in. w Wielkiej Brytanii i ten sposób karmienia towarzyszy angielskim rodzicom do teraz.

Ten sposób pomija etap, kiedy to dziecko otrzymuje pokarmy w postaci papki takie jak zupki, musy, przeciery z użyciem łyżeczki. Do zakończenia 1 roku życia to mleko matki lub mleko modyfikowane jest podstawą żywienia, dlatego też można powoli rozszerzać dietę, nie stresując się dodatkowymi produktami. Przy sposobie BLW to głównie małe rączki służą do zapoznania się z nowymi produktami. Część z nich trafi do buzi,  większa część niekoniecznie, ale takie zapoznanie z jedzeniem sprzyja rozwojowi dziecka na wielu płaszczyznach.

Z czasem wprowadza się do użytku sztućce, jednak to właśnie dłonie na samym początku są najfajniejszym sztućcem.

Kuszące zapachy, kształty i kolory

Do 6. miesiąca życia to mleko powinno stanowić główne pożywienie niemowląt, dlatego metodę BLW można wprowadzić nie wcześniej niż po 6. miesiącach i najlepiej nie później niż przed ukończeniem 8. miesiąca życia – jeśli w ten sposób będzie przebiegało początkowe rozszerzanie diety. Taki przedział dwóch miesięcy pozwala dostosować karmienie do potrzeb i umiejętności maluszka.

W metodzie BLW nieistotny jest produkt, jednak jego forma. Jak wspomniałam wcześniej, to głównie rączki służą za sztućce, dlatego przygotowane pokarmy muszą być odpowiednio przygotowane.

Jak sama nazwa wskazuje – bobas lubi wybór – ważnym elementem jest to, aby na talerzu pojawiały się różnorodne produkty w formie, którą dziecko będzie mogło chwycić dłonią. Kawałki banana, brokuła, ugotowanej na gęsto kaszy czy plasterki marchewki idealnie nadają się do łapania i utrzymania w rączce. Dzięki temu dziecko najlepiej zapoznaje się ze smakami, kolorami i zapachami nowych produktów.

Rodzice mają obawy - zastrzeżenia do metody BLW

Wiele wątpliwości wśród rodziców wzbudza ryzyko zakrztuszenia, wynikające z pojawienia się produktów w formie stałej. Warto wiedzieć, że badania przeprowadzone przez B. Morison i wsp. nie wykazały, by zakrztuszenia zdarzały się częściej wśród dzieci karmionych metodą BLW.

Aby jednak zmniejszyć ryzyko, warto dokładnie przygotowywać i dobierać produkty. Pomimo samodzielności malucha podczas jedzenia metodą BLW nie należy zostawiać go bez opieki osoby dorosłej.

Często poruszaną wadą metody BLW jest fakt, że dziecko nie dostaje produktów dostosowanych do swoich potrzeb, tylko są to produkty „z dorosłego stołu”. I tutaj ogromną rolę odgrywa świadomość i wiedza rodziców na temat zdrowego żywienia. W diecie niemowląt nie powinny znajdować się produkty wysokoprzetworzone, mocno doprawione (w tym solone), tłuste czy niedogotowane. Dlatego pomimo różnorodności diety w metodzie BLW warto znać produkty wskazane i przeciwwskazane w diecie maluszka i sięgać po produkty, które są odpowiednio przebadane i przeznaczone dla najmłodszej grupy konsumentów z uwzględnieniem ich wieku.

Talerzyk dziecięcy z przygotowanymi produktami do zjedzenia
Pokrojone na kawałki warzywa, gęsto ugotowana kasza czy jajka świetnie nadają się do chwytania w małe paluszki, fot. shine.graphics

Jakie są zalety metody BLW?

Dużą zaletą metody BLW jest uczenie malucha samodzielnościKiedy samodzielnie wybiera, co chce zjeść i ostatecznie stara się to zjeść, to ma to ogromny wpływ na rozwój motoryki.

Małe dzieci nie mają jeszcze "popsutego" systemu głodu i sytości, a badania wskazują, że metoda BLW bardzo pozytywnie wpływa na regulację tego systemu. To w perspektywie następnych lat życia może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości.

Zapoznawanie dziecka z produktami spożywczymi przez nie tylko smak, ale i zapach czy dotyk może pozytywnie wpłynąć również na zwiększenie listy lubianych produktów, dzięki czemu dieta będzie bardziej różnorodna a tym samym bogata w wartości odżywcze.

Decydują rodzice

Podjęcie decyzji o wprowadzeniu metody BLW powinna być podszyta wiedzą na temat tego, co dziecko może, a czego absolutnie nie powinno spożywać. Należy również zwrócić uwagę na stopień rozwoju dziecka i fakt, czy dziecko jest w stanie zagarniać palcami jedzenie z talerza. Jeśli nie, to nie należy pomijać elementu karmienia łyżeczką. Metodę BLW można wprowadzić w dowolnym momencie życia dziecka.

Poznawanie świata przez dziecko to nie tylko oglądanie czy słuchanie. Dużą rolę odgrywa właśnie dotyk, a część dzieci wręcz nie zje niczego bez uprzedniego dotknięcia. Dlatego metoda BLW cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jest to sposób warty przemyślenia przez młodych rodziców. W razie wątpliwości mogą skorzystać z pomocy pediatry, logopedy lub dietetyka pediatrycznego, który dokładnie omówi ten sposób, a nawet zdecyduje, czy dziecko jest na niego gotowe.

Źródła:

  • https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/blw-jako-uzupelnienie-procesu-nauki-karmienia-w-1-roku-zycia-dziecka/
  • https://1000dni.pl/zywienie-i-rozwoj-niemowlecia/bobas-lubi-wybor-czyli-metoda-blw
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto