Healthy ageing - nowy trend w odżywianiu! Raport „Global Food and Drink Trends 2024”

Na drewnianym blacie znajduje się talerz w kształcie serca, na którym ułożone są owoce oraz orzechy. Dodatkowo na blacie znajdują się ciężarki.
Produkty, które warto włączyć do diety. Te produkty sprzyjają utrzymaniu zdrowia., fot. M.studio
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 13:00 | Autor: Magda Panek
Rok 2023 był rokiem pełnym zmian. W obliczu utrzymujących się skutków pandemii COVID-19, niestabilności gospodarczej, rosnących niepokojów politycznych wielu konsumentów czuje się przytłoczonych i rozproszonych. Może to skutkować interesującymi zmianami w zachowaniach. W roku 2024 Global Food and Drink Trends wskazuje trzy trendy - w tym właśnie healthy ageing.

Co to jest Healthy ageing?

W dokładnym tłumaczeniu healthy ageing oznacza zdrowe starzenie się. W 2024 roku ma ono zostać na nowo zdefiniowane poprzez obalenie „starych” mitów. Priorytetem w tym trendzie będzie wydłużenie zdrowych lat konsumentów. Właściwe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i może znacząco wpłynąć na rozwój i postęp chorób związanych z wiekiem - takich jak cukrzyca, problemy z kośćmi i stawami oraz choroby serca. 

Pionierami nowego podejścia do zdrowego starzenia się są osoby należące do pokolenia X (czyli urodzeni między 1965 a 1979 rokiem, obecnie są w wieku od połowy czterdziestki do późnej pięćdziesiątki). Nowym celem starzejących się społeczeństw będzie wydłużenie okresu zdrowia – okres życia w dobrym zdrowiu – co wymaga proaktywnej strategii długoterminowej.

Postać kobieca unosi ręce ku górze. W oddali widać piękne niebo.
Trening na świeżym powietrzu. Koniecznie wypróbuj., fot. kieferpix

Założenia diety w trendzie healthy ageing

Odżywianie stanowi podstawę zdrowego starzenia się. Pierwszą grupą produktów, na które należy zwrócić uwagę, są owoce oraz warzywa. Występują one w szerokiej gamie kolorów, smaków oraz tekstur - ma to duże znaczenie, aby urozmaicić dietę. Produkty te stanowią doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych. Ponadto znajdziemy w nich przeciwutleniacze, które korzystanie wpływają na wygląd skóry i włosów - a przecież chodzi o to, aby utrzymać ich piękny wygląd jak najdłużej.

Kolejną grupą produktów, na które należy zwrócić uwagę, są ziarna. Produkty zbożowe stanowią doskonałe źródło węglowodanów, które są źródłem energii organizmu. Warto wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych oraz cukru dodanego. Co najmniej połowa ze spożywanych produktów zbożowych powinna być pełnoziarnista.

Nabiał również jest bardzo ważny w diecie osób starszych. Wspomaga on zachowanie mocnych kości oraz dostarcza sporo składników odżywczych (np. wapnia, witaminy D czy potasu). Warto sięgać po produkty niskotłuszczowe, które dostarczą ważnych składników przy równocześnie mniejszej ilości tłuszczów nasyconych.

W diecie osób starzejących się na uwagę zasługują również oleje i produkty bogate w tłuszcz. Są one źródłem kalorii, jednak dostarczają do organizmu zdrowych tłuszczy oraz niektórych witamin (np. witaminy E). Do diety warto wybierać mięso o mniejszej zawartości tłuszczo oraz spożywać je bez skóry.

Producenci żywności a Healthy ageing

W ciągu najbliższych 12 miesięcy różne marki spożywcze odegrają zasadniczą rolę, pomagając pokoleniu X przebrnąć przez okresy przejściowe średniej i starszej dorosłości. Producenci żywności powinni skupić się na różnych potrzebach konsumentów, które dotyczą odżywiania, zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Powinni oni wprowadzać na rynek innowacyjne produkty, które rozwiązują problemy, takie jak zdrowie układu krążenia, zdrowie mózgu i stres.

Dodatkowo producenci żywności oraz napojów mogą pomagać w promowaniu zdrowego starzenia się poprzez zapewnienie żywności i napojów bogatych w składniki odżywcze w przystępnych cenach, aby były one dostępne dla wszystkich „aktywnych osób starszych”. Producenci mogą wspierać zróżnicowany styl życia starszych konsumentów poprzez oferowanie produktów odpowiadających indywidualnym potrzebom.

Źródła:

  1. raport „Global Food and Drink Trends 2024”
  2. https://www.nia.nih.gov/health/healthy-eating-nutrition-and-diet
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto