Czego nie może jeść kobieta ciężarna? Niektóre składniki cię zaskoczą!
Opublikowano: 22.03.2024 r., 7:08
|
Autor: Ewa Cierpiał
Żywienie podczas ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka i samopoczucie kobiety ciężarnej. Dlatego istotne jest, aby przestrzegać zasad i unikać niektórych produktów spożywczych. O jakich dokładnie mowa, dowiesz się z tego artykułu.
9 miesięcy – tylko tyle potrzeba, aby na świecie pojawiło się nowe życie. Ten czas to ogromny wysiłek dla kobiety, sporo zaleceń, dużo uważności i jeszcze więcej miłości. W tym czasie wszystko ma znaczenie, a szczególnie to, co pojawia się na talerzu kobiety ciężarnej.
Choć na pewno nie muszę o tym przypominać, to pozwolę sobie wspomnieć o najważniejszej rzeczy, którą kobieta w ciąży absolutnie musi unikać, czyli alkohol, papierosy i narkotyki. Te środki niosą za sobą wysokie ryzyko poronienia, obumarcia płodu lub urodzenia z wieloma wadami, które nie pozwolą dziecku cieszyć się zdrowiem. Każda ilość alkoholu, nikotyny i narkotyków jest niebezpieczna, dlatego w ciąży nie wolno ich spożywać, ani zażywać.
Przechodząc do kwestii produktów spożywczych, na początek warto wyjaśnić, dlaczego akurat te produkty znalazły się na czarnej liście produktów dla ciężarnych. Przede wszystkim ich spożywanie niesie za sobą wysokie ryzyko zatrucia pokarmowego przez bakterie Salmonelli, Toksoplasma Gondi czy Listerię monocytogenes. I choć ta ostatnia jest łatwa do zwalczenia przez zdrowy organizm, tak w czasie ciąży organizm duży gorzej radzi sobie z jej pokonaniem, tym samym kobiety ciężarne narażone są 20 razy bardziej na rozwinięcie listeriozy i innych chorób przenoszonych poprzez żywność.
5 zasad
Powyższe bakterie znaleźć można przede wszystkim w niepasteryzowanych, surowych produktach, w nieumytych warzywach i owocach, a także w fast-foodach w mięsnych produktach.
Aby jak najbardziej uniknąć możliwości zatrucia pokarmem, należy stosować również 5 zasad, które mają zwiększyć bezpieczeństwo, nie tylko kobiety ciężarnej, ale tak naprawdę wszystkich.
Dokładne mycie rąk, powierzchni i sprzętów w miejscu, gdzie przygotowuje się jedzenie. Dotyczy to również produktów, które planujemy użyć np. owoców (wszystkich, w tym cytrusów i bananów), warzyw czy jajek. Dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przeniesienia bakterii z powierzchni produktu do jego środka.
Odpowiednie pilnowanie, w jaki sposób jest przygotowana żywność. Czyli dla przykładu: nieużywania tej samej deski do krojenia surowego mięsa i warzyw, które będą później spożyte na surowo.
Obróbka termiczna potraw przeznaczonych dla kobiety ciężarnej powinna być dokładna, czyli do tego momentu, aż będzie 100% pewności, że np. mięso jest dobrze upieczone, bez ryzyka surowizny.
Warto pilnować również temperatury w lodówce i zachowania ciągłości chłodniczej. Jeśli kupujecie np. jogurty, to jak najszybciej umieszczajcie je w lodówce. Latem można zaopatrzyć się w torby termoizolacyjne, które bardziej ochronią produkty w transporcie ze sklepu do domu.
Ostatnia zasada dotyczy konkretnych produktów, których nie należy spożywać. Będą one wymienione poniżej. Nawet jeśli nie znajdują się one na liście, to trzeba pamiętać o dacie ważności, która jest istotna dla wszystkich produktów. Jeśli dozwolony produkt jest „po dacie” to nie nadaje się do spożycia.
Produktów gotowych z długą datą ważności jak gotowe sałatki, posiłki garmażeryjne, mięsne
Hot-dogi, burgery, mielonki, pasztety, wędliny, jeśli istnieje ryzyko, że nie zostały podgrzane do min. 73 st. C.
Surowe i niedogotowane jajka, w tym desery, do których użyte jest surowe jajko np. tiramisu, kogel-mogel, lody
Surowe i niedogotowane mięso (np. tatar, szynka parmeńska)
Surowe, wędzone na zimno ryby, owoce morza, skorupiaki. Niezalecane ryby dla kobiet w ciąży to miecznik, rekin, tuńczyk, makrela królewska, węgorz, panga, szprotki, śledź i łosoś bałtycki – wędzony.
Kiełków, choć są źródłem witamin, to mają wysokie ryzyko szybkiego rozwinięcia się pleśni i nawet mycie nie jest w stanie temu zaradzić
Niepasteryzowane soki owocowe, warzywne
Według badań w ciąży dozwolone jest spożycie do 300 mg kofeiny, jednak tutaj warto pamiętać, że kofeina występuje również w kakao, czekoladzie, herbacie, napojach typu cola.
Sami widzicie, że zalecenie co do żywienia kobiet w ciąży są dość rygorystyczne, ale nie powstały one przez czyjeś widzimisię. Ich opracowanie to lata badań i obserwacji. I chociaż wiem, że kobieta w ciąży może spotkać się z opiniami w stylu „nie przesadzaj”, „kiedyś tego nie było”, „daj spokój”, „a ja to jadłam i się nic nie stało…” to warto pamiętać, że złota zasada mówi – lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować. Ten wyjątkowy stan rządzi się swoimi prawami, które mają zapewnić maksymalne bezpieczeństwo kobiecie w ciąży i dziecku. Dlatego droga przyszła mamo – dbaj o siebie i swoją pociechę, a innych miej w nosie!
Źródła:
Pawłowska-Muc Agnieszka Konstancja, Łepecka-Klusek Celina, Pilewska-Kozak Anna Bogusława, Stadnicka Grażyna. Używki w ciąży –alcohol= Stimulants in pregnancy –alcohol.Journal of Education, Health and 2015;5(8):385-394. ISSN 2391-8306.
Listerioza w ciąży – opis przypadku, Magdalena Barlik, Agnieszka Seremak-Mrozikiewicz, Krzysztof Drews, 1970, Via Medica, DOI: 10.17772/GP/1729
Żywienie kobiet w ciąży, E. Swora-Cwynara, A. Polaczyk, A. Dobrowolska, Pielęgniarstwo Polskie, nr 3(98), 9/2023, DOI: https://doi.org/10.20883/pielpol.2023.9