Zapuszczasz włosy? Te składniki koniecznie włącz do diety

Długie blond włosy delikatnie unoszone przez dłonie
Piękne i lśniące włosy - czyli co jeść, aby takie urosły, fot. Alena
ikona podziel się
Opublikowano: 19.02.2024 r., 19:00 | Autor: Magda Panek
Odpowiednio dobrana dieta ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na wygląd. Pewne składniki odżywcze mają kluczowe znaczenie we wzroście włosów. Jeśli marzysz o długich i lśniących włosach, to poza kosmetykami do ich pielęgnacji, przyjrzyj się swojej diecie. Sprawdź, jakie składniki odżywcze włączyć do codziennego jadłospisu oraz gdzie je znaleźć.

Witaminy a zdrowe włosy - co jeść?

Witaminy to najważniejsze ze składników, które wpływają na stan włosów oraz kondycję skóry głowy. Na wzrost włosów wpływają między innymi witamina A, witamina E, witamina C oraz witamina D. Spożywanie witamin z grupy B jest również bardzo ważne. Przyjrzyjmy się więc im bliżej:

  • Tiamina korzystanie wpływa na proces produkcji aminokwasów. Spożywając produkty w nią bogate, włosy będą mocne i mniej przerzedzone. Witaminę B1 znajdziesz przede wszystkim w produktach zbożowych, kaszach oraz rybach.
  • Ryboflawina, czyli witamina B2, jest niezbędna w procesie wzrostu włosów. Znajdziesz ją przede wszystkim w mięsach oraz roślinach strączkowych.
  • Niacyna (witamina B3) bierze udział w budowę łodygi włosa. Jej prawidłowa podaż będzie wpływała na zdrowe i niełamliwe włosy. Spożywaj ziemniaki oraz ryby, aby znalazła się w twojej diecie.
  • Kolejną ważną witaminą jest kwas pantotenowy (B5). Odpowiada on za wytwarzanie kreatyny, czyli podstawowego budulca włosa. Witaminę B5 znajdziesz w jajach, orzechach lub otrębach pszennych.
  • Kwas foliowy, czyli witamina B9, wpływa na wytrzymałość oraz kondycję cebulek włosów. Obecna jest w zielonych warzywach liściastych, orzechach oraz produktach zbożowych.
  • Ostatnią witaminą z tej grupy jest cyjanokobalamina (B12), która wpływa na utrzymanie koloru włosów. Witamina B12 obecna jest w podrobach, produktach mlecznych oraz żółtkach jaj.

Składniki mineralne - jakie na wzrost włosów?

Składniki mineralne mają również kluczowe znaczenie we wzroście i utrzymaniu kondycji włosów.

  • Pierwszym skojarzeniem może być cynk - i słusznie, warunkuje on prawidłowy wzrost włosów, jego niedobór może powodować ich wypadanie. Cynk znajdziesz w wątróbce, owocach morza, serach żółtych oraz jajkach.
  • Kolejnym składnikiem jest miedź, która odpowiada za prawidłowe formowanie łodygi włosa. Niedobór miedzi może powodować wcześniejsze siwienie włosów. Miedź obecna jest w kaszy gryczanej, orzechach oraz w gorzkiej czekoladzie.
  • Żelazo również jest bardzo ważne w diecie na porost włosów - jego niedobór osłabia je i powoduje wypadanie. Najlepszym źródłem żelaza jest mięso wołowe lub wieprzowe, znajdziemy je również w zielonych warzywach.
Długie włosy ułożone w kształt serca
Z miłości do pięknych włosów - zadbaj o swoją dietę, fot. MAKOVSKY ART

Czy tłuszcze odpowiadają za budowę włosów?

Nienasycone kwasy tłuszczowe nie tylko wpływają na utrzymanie dobrej kondycji organizmu, ale również mają kluczowe znaczenie dla włosów, skóry oraz paznokci. Warto zwrócić uwagę na obecność w diecie kwasów tłuszczowych omega-3. Szczególnie ważne dla włosów są: kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas gamma-linolenowy (GLA).

A na co wpływa spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych? Odgrywają one kluczową rolę w budowie mieszków włosowych oraz łodygi włosów. Ich niedobór może powodować nadmierne wypadanie włosów. Do diety włącz koniecznie tłuste ryby morskie, orzechy oraz oleje roślinne.

Czego unikać w diecie, aby mieć zdrowe włosy?

Wiesz już jakie produkty najlepiej włączyć do diety, aby cieszyć się zdrowymi włosami. A jakich należy unikać? Na pewno nadmiaru spożywanej kawy, żywności wysoko przetworzonej, metali ciężkich oraz cukrów prostych. Warto ograniczyć te produkty, jeśli masz zamiar zapuszczać zdrowe i lśniące włosy.

W diecie skup się głównie na dobrych jakościowo produktach. Postaw na produkty bogate w białko, czyli niezbędny składnik budulcowy włosów. Spożywaj tłuszcze z ryb morskich, orzechów oraz olejów roślinnych. Nie unikaj w diecie również warzyw i owoców. 

Źródła:

  1. https://www.laroche-posay.pl/article/co-jesc-gdy-wlosy-wypadaja
  2. https://hair-med.com.pl/blog/dieta-a-zdrowe-wlosy-co-jesc-by-miec-piekne-wlosy/
  3. https://wylecz.to/wlosy/dieta-na-wlosy/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto