Smażyć na maśle czy na oleju - fakty i mity

Smażenie to element wielu przepisów, jednak to na czym smażymy ma duży wpływ na smak i wartość odżywczą
Smażenie wzbudza wiele kontrowersji, warto więc wiedzieć jaki sposób smażenia jest najzdrowszy, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 11.02.2024 r., 13:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Wierni swoim tradycjom traktujemy masło jako najzdrowszy tłuszcz – w końcu pochodzi od zwierząt, które kojarzą nam się z ukwieconą łąką i wiejską sielanką, a więc bardzo naturalnie. Za to do olejów mamy pewną rezerwę, bo mimo tego, że z roślin, to jakoś nie wzbudzają tak sympatycznych skojarzeń. Zerknijmy więc na fakty i mity dotyczące smażenia na maśle i oleju – które rozwiązanie będzie zdrowsze?

Smażenie jest niepolecane w ogóle

MIT. Tutaj wszystko zależy od tego, o jakim smażeniu mówimy, bo jeśli smażenie kojarzy wam się z wrzucaniem produktów na głęboki olej to tak - nie jest to polecany sposób na przygotowanie potraw. Wręcz uważany jest za najbardziej niezdrowy.

Smażyć jednak można w znacznie zdrowszy sposób, ponieważ można to robić z dodatkiem wody lub z użyciem papieru do smażenia. W pierwszej sytuacji potrzebna jest patelnia teflonowa lub patelnia grillowa, a więc nieprzywierająca. W drugim przypadku — papier do smażenia będzie świetny do wszystkich rodzajów patelni.

Na masełku najzdrowiej

MIT. Z bólem serca niestety powiem, masło nie nadaje się do smażenia. Masło ma bardzo niski punkt dymienia, ok. 100 – 150 st. C. Punkt dymienia to inaczej najniższa temperatura, w której dochodzi do rozpadu danego tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, przez co traci on swoje właściwości odżywcze. Dodatkowo takie spalające się masło wpływa negatywnie na smażony na nim produkt, pod względem smaku, zapachu i wartości. Okazuje się, że podczas smażenia na maśle dochodzi do wytworzenia rakotwórczych związków, które przedostają się do smażonego produktu, tym samym robiąc go niebezpiecznym dla zdrowia.

Olej z awokado to zdrowy wybór do smażenia
Olej z awokado jest jednym z najzdrowszych olejów do smażenia, ze względu na wysoki punkt dymienia, fot. Firefly

Najlepiej smażyć na oleju rzepakowym, oliwie i oleju z awokado

FAKT. Olej rzepakowy, olej z awokado i oliwa to oleje roślinne i mają najwięcej kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, dlatego świetnie nadają się do smażenia. Warto jednak zwracać uwagę na to, by używany olej był rafinowany. Rafinacja oleju i oliwy powoduje, że mają one mniej ważnych wartości odżywczych np. witamin, a także związków, które podczas smażenia przekształcają się do toksycznych substancji. Smażenie na oleju rafinowanym jest bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Wyjątkiem jest tutaj oliwa extra virgin, której bogactwo w przeciwutleniacze chroni przed rozkładem do związków toksycznych podczas smażenia.

@michal_wrzosek Na czym smażysz? #smażenie #olej #oliwa dźwięk oryginalny - Dr Dietetyki Michał Wrzosek

Olej słonecznikowy nie jest dobrym wyborem do smażenia

FAKT. Olej słonecznikowy zaliczany jest do źródeł wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, więc absolutnie nie powinien być wykorzystywany do smażenia! Znacznie zdrowszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oleju słonecznikowego do sałatek, past lub surówek na zimno. W tym miejscu warto również wybierać inne oleje np. rzepakowy, które są nierafinowane i tłoczone na zimno.

Źródła:

  • https://smazymy.com/5-prawd-o-smazeniu-fakty-vs-mity-cz-1/
  • https://mojdietetyk.pl/aktualnosci/cala-prawda-o-tluszczach-sprawdz-ktory-wybrac-do-smazenia.html
  • https://centrumrespo.pl/dieta/na-czym-smazyc/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto