Dzień zaczynasz od banana? Lepiej wybierz coś innego

Kobieta siedzi przy stoliku i laptopie i je banana, a także dlaczego nie należy jeść bananów rano
Jeśli zjesz banana z samego rana, najpierw nabierzesz energii, a następnie szybko staniesz się senna/y, fot. Krakenimages.com
ikona podziel się
Opublikowano: 29.02.2024 r., 7:13 | Autor: Paulina Lipińska
Banany są bardzo popularne w Polsce. Stanowią składnik wielu różnych przepisów. Można podawać je na śniadanie, obiad, kolację w wersjach na słodko. Świetnie sprawdzają się do owsianek, deserków, placuszków – bardzo dobrze osładzają danie. Jednak okazuje się, że to nie najlepszy pomysł na rozpoczęcie nimi dnia - sprawdź dlaczego.

Jakie są właściwości banana?

Banan to owoc tropikalny, który ma wiele właściwości zdrowotnych.

 1. W bananie znajduje się tryptofan, który wspomaga zasypianie.
 2. To źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, więc super sprawdzają się jaki przekąska po treningu.
 3. Są pomocne w chorobie wrzodowej żołądka. Duża zawartość skrobi (zwłaszcza w niedojrzałych bananach) chroni błonę śluzową żołądka.
 4. Obniżają wartości ciśnienia tętniczego krwi, poprzez zawartość potasu.
 5. Dzięki błonnikowi obniżają poziom cholesterolu LDL i zapobiegają tym samym zawałowi serca i miażdżycy.
 6. Zawartość magnezu wpływa na polepszenie pracy układu nerwowego (poprawiają pamięć i koncentrację) oraz układu mięśniowego (zapobiegają nieprzyjemnym skurczom).
 7. Magnez, wapń, sód, potas sprawiają, że banany odkwaszają organizm.
 8. Poprzez zawartość bakterii pro- i prebiotycznych oraz błonnika, banan świetnie wspiera pracę jelit i pomaga zarówno przy problemach z zaparciami, jak i w leczeniu biegunek.

Banan jednak jest najbardziej kalorycznym owocem i jego indeks glikemiczny wynosi około 60 (średni). Bardzo dojrzałe banany zawierają dużą ilość cukru.

Dlaczego banan rano to zły pomysł?

Jeśli jesz banana na śniadanie, a masz cukrzycę albo insulinooporność, nie jest to dla ciebie dobre. Możesz doprowadzić tym samym do nieprzyjemnych objawów, które wynikają z nieprawidłowego poziomu glikemii.

Banan jako samodzielna przekąska na śniadanie spowoduje gwałtowny wyrzut glukozy, a wraz z nią insuliny do krwi. Przez to problemy z poziomem glukozy oraz insuliny we krwi będą się pogłębiały. Brak odpowiedniego skomponowania śniadania z bananem przyczyniać się może do nieprzyjemnych objawów.

Jedzenie bananów może powodować spadek energii po posiłku, który jest wynikiem hipoglikemii poposiłkowej. Powinni na to uważać szczególnie osoby, które cierpią na powyższe choroby metaboliczne.

Więc nie warto jeść bananów?

Oczywiście, że warto jeść banany, jednak powinno się je jeść odpowiednio. Bardzo ważne jest prawidłowe tworzenie posiłków, które zapewnią stały poziom glukozy i insuliny po zjedzeniu śniadania. Banan jedzony sam, bez żadnych innych dodatków, bardzo podnosi poziom glukozy i insuliny.

By banan nie miał tak gwałtownego wpływu na poziom glikemii, warto nauczyć się, jak odpowiednio bilansować posiłek, by nie dopuszczać do takich wahań. Zwłaszcza rano takie wahania poziomu glukozy są największe, więc należy podchodzić do tego bardzo ostrożnie.

Co zamiast banana? Wystarczy dodać do niego źródło białka, tłuszczu oraz błonnika i już wpływ na glikemię znacząco się zmieni.

Dwa słoiczki z owsianką z bananem i orzechami a także jak banan jedzony na śniadanie wpływa na zdrowie
Jeśli dobrze skomponujesz śniadanie z bananem, nie doświadczysz gwałtownych wahań glikemii, fot. nata_vkusidey

Źródła:

 • Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits, Nutrients, 2013 Apr 22;5(4):1417-35, Joanne Slavin
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto