Dodaj ten składnik do śniadania lub spożyj go na czczo, a już po tygodniu zauważysz zmianę
Opublikowano: 04.03.2024 r., 6:58
|
Autor: Magda Panek
Śniadanie to jeden z głównych posiłków spożywanych w ciągu dnia, dlatego warto, aby było pełne wartości odżywczych. Jeśli lubisz owsiankę, to koniecznie dodaj do niej mielone nasiona siemienia lnianego. Koniecznie muszą być zmielone, ponieważ w innym wypadku nie przyswoisz składników odżywczych w nim zawartych. Siemię możesz wykorzystać również do przygotowania odżywczych koktajli lub spożywać na czczo zalane wrzątkiem (w tym wypadku mieszaninę pozostaw na kilka minut do przestygnięcia, w tym wypadku możesz wykorzystać niemielone ziarna).
Siemię lniane to skarbnica witamin i składników mineralnych, dlatego warto włączyć jego nawet niewielką ilość do codziennej diety. Znajdziemy w nim między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik pokarmowy, lignany, fitosterole, witaminę E, B2 oraz B6, kwas foliowy, wapń, magnez, potas, fosfor oraz cynk.
Siemię lniane to około 540 kcal na 100 gramów produktu. Jednak nie spożywaj aż tak dużej ilości, codziennie wystarczy jedynie łyżeczka tego składnika - odpowiada to około 5 gramom, czyli około 27 kcal. Siemię lniane to również produkt o niskim indeksie glikemicznym, który wynosi 35. Siemię możesz zastąpić nasionami chia - zawierają one większe ilości błonnika pokarmowego a mniej kalorii. Jednak siemię ma znacząco więcej manganu, potasu oraz miedzi w porównaniu do nasion chia.
Czemu warto włączyć siemię do diety?
Siemię lniane posiada wiele właściwości zdrowotnych. Używane jest już od starożytności, gdzie doceniane było ze względu na dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Właściwości lecznicze zawdzięcza ono przede wszystkim błonnikowi pokarmowemu, kwasom tłuszczowym omega-3 oraz lignanom. Spożywanie nasion siemienia lnianego może wspomagać funkcjonowanie przewodu pokarmowego, regulowanie masy ciała oraz na wygląd włosów, skóry i paznokci.
Siemię lniane ma wpływ również na leczenie wielu chorób i łagodzenie ich dolegliwości. Zaliczymy tu między innymi:
zespół jelita drażliwego,
uchyłki jelita grubego,
chorobę wrzodową,
choroby tarczycy,
zapalenie trzustki,
astmę,
dnę moczanową,
łuszczycę,
reumatoidalne zapalenie stawów,
zakażenie Helicobacter pylori,
nadkwasotę.
Siemię lniane a włosy
Siemię to nie tylko zdrowie, ale również uroda. Jeśli zależy ci na pięknych włosach, skórze i paznokciach, to koniecznie włącz je do diety i nie tylko. Siemię przede wszystkim wpływa na właściwości nawilżające, dlatego świetnie sprawdzi się przy włosach suchych, szorstkich i matowych. Samodzielnie możesz przygotować domowy środek nawilżający na włosy. Wystarczy, że rozpuścisz około 3 łyżeczek siemienia lnianego w niewielkiej ilości wody.
Stosowanie papki z siemienia lnianego ma wiele zalet. Poza nawilżeniem wpływa ona również na zmniejszenie przetłuszczania się włosów. Siemię reguluje bowiem wydzielanie sebum przez skórę głowy. Dodatkowo łagodzi swędzenie skóry i przyspiesza wzrost włosów poprzez odżywianie cebulek włosów.
Jak wpływa siemię na funkcjonowanie żołądka?
Najpopularniejsze stosowanie siemienia w diecie dotyczy dolegliwości żołądkowych. Nic dziwnego, działa ono cuda już po kilku dniach stosowania. Najlepiej zaparzyć cale lub zielone nasiona siemienia i pić codziennie pod tą postacią. Taka mikstura wypijana przed śniadaniem (na czczo) wytwarza barierę ochronną na ścianie żołądka. Działa to łagodząco i chroni żołądek przed podrażniającym działaniem treści pokarmowej, która czasem wpływa niekorzystnie na błonę śluzową.
Dzięki tym właściwościom warto stosować siemię podczas zapalenia żołądka. Wspomaga ono regenerację i zapobiega dalszym podrażnieniom śluzówki żołądka. Dodatkowo siemię korzystanie wpływa podczas refluksu żołądkowo-jelitowego. Lepkie siemię lniane zapobiega przyczynie cofania się treści żołądkowej do przełyku, dzięki czemu nie jest on podrażniany przez kwaśną treść pokarmową.