Opublikowano: 07.02.2024 r., 19:00
|
Autor:
Magda Panek
Tradycyjna kuchnia regionalna to potrawy kojarzone z różnymi regionami Polski. Czasem mają bardzo śmieszne nazwy, które nie wskazują na żadną znaną nam potrawę. W zależności od regionu, w jakim się wychowaliśmy, znamy różne potrawy tradycyjne. Dziś dowiesz się trochę więcej o kartaczach, żentycy oraz gęsich pipkach.
Kartacze znane są również pod nazwą cepeliny. Jest to potrawa najbardziej popularna na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu. W zależności od regionu sposób ich przygotowania może nieco się różnić. Jest to duża, nadziewana pyza z ziemniaków. Warto podać ją z dodatkiem surówki z kiszonej kapusty oraz z okrasą z podsmażanej cebulki.
Kluski z nadzieniem mięsnym przygotowywane są z tartych, surowych ziemniaków połączonych z gotowanymi ziemniakami oraz mąką ziemniaczaną. Kartacze przez dodanie do nich surowych ziemniaków mają szarą barwę.
Żentyca to popularna potrawa wśród górali karpackich. Jej inne nazwy to żętyca, zyntyca, zintyca lub zimbora. Jest to serwatka otrzymywana z mleka owczego, które zostało ścięte podpuszczką. Otrzymywana jest podczas wyrabiania oscypków oraz bryndzy z mleka owczego. Żentyca powinna zawierać 60-70% wody, 3-4% tłuszczu oraz 0,5% soli. 28 września 2005 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Żentyca to pozostałość po ścięciu mleka za pomocą podpuszczki. Jest pita przede wszystkim na obszarach wypasu owiec przez górali. Pita jest w formie mocno schłodzonej na świeżo (jest wtedy bardziej słodka) lub po kilku dniach, gdy staje się bardziej ukwaszona.
To potrawa wywodząca się z kuchni żydowskiej. Gęsie pipki goszczą na stołach od XIX wieku. Pod tą nazwą kryją się dwa różne przepisy na dania z gęsiny. Pierwszym z nich są żołądki podsmażane z dodatkiem cebuli oraz czosnku. Jako dodatek do gęsich pipek z żołądków można dodać musztardę oraz chrzan - wzbogacą one smak potrawy. Warto podać je z ugotowaną kaszą, ziemniakami lub ryżem oraz ogórki kiszone.
Drugą potrawą, kryjącą się pod tą nazwą, są szyje faszerowane szyje gęsie. Jako farsz można przygotować ziemniaki z cebulką lub ugotowaną kaszę jęczmienną. Jako dodatek warto podać surówkę z buraczków, sos przygotowany na bazie chrzanu lub surówkę z kapusty kiszonej. Gęsie pipki można podać na zimno, w formie pokrojonych roladek.
Fafernuchy to nic innego, jak słodkie ciasteczka z dodatkiem tartej marchwi. Świetnie sprawdzą się, aby przemycić do diety większe ilości warzyw. Możesz dodać do nich przyprawę korzenną i będą smakować jak pierniki.
Ruchanki - dość ciekawa nazwa na pyszny deser dla dzieci i dorosłych. Przepis pochodzi z kaszub i jest bardzo prosty. Nie martw się, jeśli nie masz doświadczenia w kuchni, na pewno poradzisz sobie z ich przygotowaniem!