Ruchanki kaszubskie
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Mleko 2% (400 ml)
- Jajko (2 szt.)
- Masło - 5 łyżek (50 g)
- Cukier - 1,5 łyżki (15 g)
- Drożdże świeże (25 g)
- Jabłko - 2 sztuki (300 g)
Przepis na ruchanki kaszubskie krok po kroku
Mleko podgrzej (powinno być ciepłe, ale nie gorące), masło roztop w rondelku.
W dużej misce wymieszaj mąkę i jajka.
Do miski dodaj ciepłe mleko (ok. 3/4 ilości) i roztopione masło.
W pozostałym mleku rozpuść drożdże i cukier. Odstaw zaczyn na ok. 15 minut.
W międzyczasie jabłka obierz i pokrój w plasterki.
Zaczyn drożdżowy dodaj do miski z pozostałymi składnikami i odstaw na kolejne 15-20 minut w ciepłym miejscu.
Dodaj część jabłek i wymieszaj.
Łyżką wykładaj porcje ciasta na rozgrzaną patelnię z olejem i smaż obustronnie na złocisty kolor.
Podawaj z resztą jabłek i ulubionymi dodatkami.
-
Racuchy z jabłkiem
-
Placuszki serowe
-
Racuchy z jabłkami na kefirze
-
Puszyste racuchy z jabłkami
-
Szybkie racuchy drożdżowe z jabłkami
-
Racuchy z jabłkami bez drożdży
-
Placki drożdżowe z jabłkami
-
Ciasto na racuchy
-
Racuchy z jabłkiem na jogurcie
-
Racuchy z jabłkiem fit
-
Racuchy bez jajek z jabłkami
-
Racuchy na maślance z jabłkami
-
Racuchy na zsiadłym mleku z jabłkami
-
Placki jogurtowe z jabłkami
-
Racuchy drożdżowe z jabłkiem
-
Racuszki z jabłkami Thermomix
-
Placki twarogowe z jabłkiem
-
Racuchy z jabłkiem thermomix
-
Racuchy z jabłkami
Więcej informacji na temat ruchanek kaszubskich
Ruchanki to płaskie, okrągłe placuszki, obecnie często nazywane racuchami w języku potocznym. Tradycyjnie przygotowywano racuszki z ciasta chlebowego i podawano je na śniadanie z cukrem pudrem lub owocami. Aktualnie zdecydowanie bardziej popularne i częściej przygotowywane są racuchy z ciasta drożdżowego. Na Kaszubach najczęściej podaje się je z jabłkami, jednak równie popularna i lubiana jest wersja bez nich. Ruchanki kaszubskie są bardzo smaczne i dobre na wiele okazji. Posmakują każdemu miłośnikowi słodkich dań oraz wyrobów drożdżowych. Przypuszcza się, że to właśnie od pracy, czyli „ruszania się” drożdży pochodzi nazwa tych wyjątkowych placków. Tradycyjne racuszki z jabłkami to z pewnością dla wielu z nas wspomnienie domowej kuchni i dzieciństwa. Sprawdzą się na słodkie śniadanie, kolację lub podwieczorek. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ruchanki kaszubskie, aby były naprawdę pyszne i dobre na każdą okazję, koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz sprawdzony przepis. Do przygotowania tych racuchów będą Ci potrzebne świeże jabłka, mąka pszenna, jajka, mleko, drożdże oraz cukier. Ruchanki kaszubskie przygotowane na drożdżach mają swój niepowtarzalny, charakterystyczny smak, który ciężko osiągnąć bez dodatku drożdży. Jednak proces ich przygotowania jest również nieco dłuższy, ponieważ drożdże potrzebują czasu, aby zadziałać i wyrosnąć. Przepis na ruchanki kaszubskie nie jest skomplikowany, na pewno poradzisz sobie z nim, nawet jeśli nie masz większego doświadczenia kulinarnego. Z naszą pomocą przygotujesz najlepsze ruchanki kaszubskie na drożdżach z jabłkami i ulubionymi dodatkami. Racuchy świetnie smakują z cynamonem, cukrem pudrem, dżemem, konfiturą lub świeżymi owocami. Koniecznie czytaj dalej, aby poznać nasz prosty przepis, który pokaże Ci, jak zrobić ruchanki kaszubskie w domu krok po kroku. Na pewno posmakują zarówno dorosłym, jak i dzieciom i zostaną w Waszej kuchni na długo.
Alergeny w ruchankach kaszubskich
Lista alergenów dla ruchanek kaszubskich przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze ruchanek kaszubskich
Przed podaniem warto odsączyć nadmiar tłuszczu z racuchów za pomocą ręcznika papierowego.
Energia i białka
(280g)
Węglowodany
(280g)
Tłuszcze
(280g)
Witaminy
(280g)
Składniki mineralne
(280g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.