Żywność koszerna - przekonaj się, że jest smaczna i zdrowa

Koszerne jedzenie ma ściśle określone zasady hodowli
Określenie "koszerny" oznacza to, że dana rzecz jest prawidłowa według Tory, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 09.02.2024 r., 19:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Żywność koszerna najczęściej kojarzy się z kulturą żydowską. Słowo „koszerny” oznacza „prawidłowy” lub „wykonany według zasad” i wywodzi się z Tory – pierwszych pięciu ksiąg Biblii. Opisuje ono przede wszystkim żywność oraz zasady, w jakich została ona przygotowana i spożyta. Sprawdź, czy faktycznie koszerne jedzenie jest tak odległe naszym zwyczajom, jak może się wydawać.

Zwierzęta

Główną zasadą koszerności jest ta mówiąca o tym, co w ogóle może być określone słowem „koszerny”. Jak się okazuje, nie znajdziecie tu kilku produktów, które bardzo często lądują na naszych stołach. Mowa tu przede wszystkim o wieprzowinie. Według zasad koszerności tym mianem można określić tylko zwierzęta, które mają rozszczepione kopyta i przeżuwają pokarm, czyli krowy, kozy, cielęta, owce, woły, jelenie i sarny. Podobnie jak wieprzowiny, Żydzi nie spożywają wielbłądów.

Z ryb dozwolone są takie, które mają łuski i płetwy, a z ptaków te, które są udomowione, czyli kurczaki, gęsi i kaczki. Niedozwolone jest spożywanie dzikich ptaków, owoców morza, ale i gadów, płazów czy owadów. Jedynym odstępstwem są niektóre gatunki szarańczy.

Podczas uboju dozwolonych, koszernych zwierząt istotne jest również to, czym ten ubój jest wykonany i kto go sprawuje. Odpowiednio wykwalifikowana osoba ma za zadanie dopilnować, aby podczas uboju nie doszło do wymieszania krwi z mięsem. Jeśli chodzi o same zwierzęta, to są one zupełnie inaczej karmione i traktowane, niż te przeznaczone do masowej sprzedaży. Inaczej, czyli znacznie lepiej i bardziej humanitarnie. Do uboju nie mogą trafić zwierzęta, które padły same, były chore lub okaleczone.

Wszystko, co pochodzi od zwierząt koszernych (prócz krwi, tłuszczu okalającego narządy czy nerwu kulszowego) jest koszerne. Dotyczy to przede wszystkim nabiału, jak również jajek.

Kolejna zasada mówi o tym, że w jednym daniu nie mogą łączyć się produkty nabiałowe i mięsne. W takim przypadku kotlet smażony na maśle czy mięso z sosem na bazie śmietany jest absolutnie zakazane. W Internecie spotkać można również zasadę, że spożycie produktów mlecznych i mięsnych powinna oddzielać kilkugodzinna przerwa, w niektórych źródła nawet doba.

Rośliny

Według zasad koszerności wszystkie zboża są dozwolone do jedzenia. Zboże, jak i produkty z nich wykonane muszą mieć certyfikat koszerności, co daje pewność odpowiedniego ich przygotowania.

W przypadku owoców istotne jest, ile lat mają drzewa, z których pochodzą. Za koszerne uznaje się te z ponad 3-letnich drzew. Choć spotkać można wypowiedzi, że wszystkie umyta warzywa i owoce są koszerne.

Orzechy, nasiona, pestki również uznawane są za koszerne. Jednak należy zwrócić uwagę czy produkty z nich wykonane również mają wspomniany wcześniej certyfikat.

Zasady dla zdrowia

Konieczne jest posiadanie dwóch zestawów naczyń i garnków, ponieważ nie wolno gotować i podawać jedzenia koszernego w tych samych sprzętach kuchennych, co jedzenie niekoszerne.

Jak widzicie, choć żywność koszerna wymaga nieco więcej uważności i poszukiwania w sklepach produktów o odpowiednim oznaczeniu, to dieta ta nie różni się za bardzo od tego, co znaleźć można na polskich stołach. Jednak sam fakt dużo lepszego traktowania i karmienia zwierząt może sugerować, że jest to dieta zdrowsza i bardziej bezpieczna.

@tajemniczyswiatzydow

Co znaczy koszerny? #żydzi #chasydzi #judaizm #koszerne #tajemniczyświatżydów

♬ original sound - Tajemniczy Świat Żydów

Źródła:

  • https://natemat.pl/320645,uboj-rytualny-co-to-jest-na-czym-polega-halal-i-koszernosc-wyjasniamy
  • https://www.rp.pl/wydarzenia/art14718861-kuchnai-zydowska-jaka-zywnosc-jest-koszerna
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Koszerno%C5%9B%C4%87
  • https://www.canalpluskuchnia.pl/artykuly/kuchnia-koszerna
  • https://www.medme.pl/artykuly/zywnosc-koszerna-co-to-znaczy-i-jakie-sa-zasady,69066.html
  • https://wylecz.to/diety/koszerne-jedzenie-czyli-jakie-zasady-koszernosci-w-diecie/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto