Zamiast żelfixu zastosuj trik naszych babć i ciesz się domowym dżemem

Przygotowanie ich wymaga czasu
Dżemy to najsmaczniejszy sposób na zachowanie smaku lata, fot. beats_
ikona podziel się
Opublikowano: 10.07.2024 r., 8:49 | Autor: Ewa Cierpiał
Domowe dżemy cieszą się dużą popularnością po dziś dzień. W końcu nie ma nic lepszego niż kromka świeżego pieczywa z dodatkiem słodkiego, owocowego musu. Od dawien dawna, w wielu domach to nieodłączny element letniego robienia przetworów.

Ze sklepu takie dobre?

Zachowanie smaku lata na dłużej, gdy królują świeże owoce to ważny element polskiej tradycji. Nasze babcie przygotowywały kiszonki, sałatki i przede wszystkim dżemy, których smak żaden producent nie jest w stanie powtórzyć. Gdzie tkwi sekret?

Na pewno nie w żelfixach i innych dodatkach, które obecnie ułatwiają i przyspieszają proces przygotowania dżemów.

Gotowe dżemy, jakie dostaniemy w sklepach, często wzbogacane są o dodatki takie jak syrop glukozo-fruktozowy, kwas cytrynowy, cytrynian sodu, substancję zagęszczającą – gumę guar, konserwanty i barwniki.

Liczy się czas i higiena

Żelfix to środek, który dodany podczas tworzenia konfitur lub dżemów ułatwia ich zagęszczanie, wpływa na ich smak i zapobiega pleśnieniu, dzięki dodatkowi substancji konserwujących.

Jednak jego zastosowanie nie jest konieczne, aby wyrób dżemu lub konfitury był na pewno udany. W końcu nasze babcie radziły sobie bez tego dodatku. W czym więc tkwił sekret?

Przede wszystkim w długim gotowaniu. Obecnie przez brak czasu chcemy osiągnąć wymarzony efekt szybciej, jednak w dawnych czasach gotowanie dżemu nawet przez kilka dni było czymś absolutnie normalnym. Znakiem, że dżem jest już gotowy, było, gdy „kropla przeniesiona na zimny spodek krzepnie” według książki Kuchnia Polska z 1987 roku. Długie gotowanie było kluczem do sukcesu.

Kolejna sprawa to zadbanie o odpowiednią higienę słoików i zakrętek. Włożenie dżemu do czystych, wyparzonych i suchych słoików, zakręcenie czystymi zakrętkami i odpowiednia pasteryzacja zachowywały świeżość dżemów na dłużej.

Z jabłka mogą być podstawą sukcesu wyrobu dżemów
Domowe pektyny są bardzo proste w wykonaniu, fot. usankova312

Zagęszczanie

Zagęszczenie dżemów jest często nie lada wyzwaniem, jednak nasze babcie również miały na to sposób, tworząc domowy zagęstnik z jabłek. Pektyny, czyli upraszczając roślinna wersja żelatyny, powstaje głównie z cytrusów i jabłek, a jej rolą jest właśnie żelowanie i zagęszczanie potraw.

Taką pektynę można kupić w sklepach, jednak istnieje sposób na przygotowanie jej samodzielnie. Potrzebne będą 4 szklanki wody oraz kilogram kwaśnych jabłek. Obrane, pokrojone jabłka należy gotować w wodzie, aż zmiękną. Następnie, po ostudzeniu trzeba wlać jabłka z wodą do miski wyłożonej gazą. Gazę należy zawiązać w tobołek, w którym będą owoce. Kolejnym krokiem jest podwiązanie woreczka z owocami nad miską, by powstający sok mógł swobodnie skapywać. Po zostawieniu całości na noc, powstały sok należy gotować, aż zmniejszy swoją objętość o połowę. Tak powstałą płynną pektynę można dodawać do dżemów, by były jeszcze gęstsze i aromatyczne.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto