Bądź jak Iga Świątek! Jej dieta to klucz do prawdziwego sukcesu!

Dieta tenisisty musi być bogata w warzywa i owoce, które dostarczają wielu witamin i składników mineralnych.
Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do sukcesu każdego tenisisty., fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 28.01.2024 r., 15:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Tenisistów podziwiamy za ich niewyobrażalną siłę i wytrzymałość podczas wielu godzin na korcie w czasie turniejów i treningów. Aby dojść na sam szczyt i wygrywać, należy poświęcić wiele godzin treningów, potu, krwi i energii. Jest jednak coś, co bardzo wspomaga ten proces – odpowiednia dieta.

Przede wszystkim dobry bilans

Jeden z najdłuższych meczów tenisowych odbytych przez Igę Świątek trwał trzy godziny i trzy minuty. I choć to nie jest najdłuższa z rozgrywek w świecie tenisa, to trzeba przyznać, że dla zwykłych ludzi tak długi mecz byłby nie do rozegrania. Iga Świątek to prawdziwa gwiazda tenisa. Przyjrzyjmy się więc, jak wygląda jej dieta, która napędza tę super kobietę.

Przede wszystkim w diecie tenisistów ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety. W tej diecie występuję (prawie) wszystko, co dostarcza do organizmu białka, tłuszcze i węglowodany. Według wytycznych z 2004 roku, na każdy kg masy ciała sportowiec powinien dostarczyć 8-10 g węglowodanów, 1,5-1,7 g białka oraz 1 g tłuszczu. Upraszczając, dieta w ok. 60% składa się z węglowodanów, w 20-30% z tłuszczów i w 10-20% z białka.

Istotne jest także zbilansowanie diety w odpowiednią zawartość witamin i składników mineralnych, np. witaminę C – poprawiającą procesy naprawcze mikrouszkodzeń mięśni, witaminę A – pomagającą w tworzeniu białych krwinek, czy cynk, który korzystnie wpływa na koordynację ręka-oko.

Bądź jak Iga i jedz codziennie warzywa i owoce!
Dieta bogata w świeże warzywa i owoce to klucz do sukcesu., fot. Firefly

Warzywa, pieczywo, źródło białka i napoje

Kluczem do sukcesu jest więc takie dobieranie produktów, aby dostarczyć do diety wszystko, co niezbędne. W tym miejscu sportowcy sięgają po produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, dobrej jakości białko ze źródeł zwierzęcych lub roślinnych, a także – o czym nie należy zapomnieć – odpowiednie napoje. Takim najbardziej poznanym i docenianym izotonikiem w naszej polskiej kuchni jest sok z kiszonych ogórków. Jeśli jeszcze go nie piliście, to koniecznie sprawdźcie nasz przepis.

And the winner is... owsianka!

Podczas wymagających rozgrywek istotne jest dostarczanie zdrowych węglowodanów. Bardzo dobrze wie o tym Iga Świątek, która w social mediach pochwaliła się swoją owsianką, którą sama wykonuje. Przy okazji poznaj również nasz pomysł na owsiankę. Kto wie, może Iga czerpie inspiracje również z naszej strony? ;)

Takie proste!

Jedyne, czego w diecie tenisistów na pewno nie znajdziecie, to oczywiście fast-foody i wysokoprzetworzone produkty, które mają niską wartość odżywczą przy znacznie większej ilości kilokalorii. Myślę więc, że wniosek nasuwa się sam – dieta nawet najlepszych sportowców jest po prostu zdrowa i zbilansowana, bogata w pełne wartości odżywczych produkty i odpowiednie napoje. Gdyby każdy odżywiał się w ten sposób, to byłoby znacznie mniej chorób dietozależnych, więc proponuję, abyś i ty był jak Iga Świątek!

Źródła:

  • https://arkajordan.pl/index.php/2022/02/28/kuchnia-tenisisty-co-powinna-zawierac/
  • https://polski-tenis.pl/dieta-dla-tenisisty/
  • https://tenisklub.pl/publicystyka/sniadanie-tenisisty-energia-na-caly-dzien/
  • http://www.akademiaprince.com.pl/dieta-dla-malego-tenisisty-o-czym-trzeba-pamietac/
  • https://pysznosci.pl/iga-swiatek-dieta,6919192317724289a
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto