Dieta przy nadciśnieniu - sprawdź, co można, a czego nie powinno się jeść

Nadciśnienie to nie tylko problemy z ciśnieniem, ale również zwiększone ryzyko rozwoju innych chorób
Nadciśnienie dotyka co czwartą osobę w Polsce. Zdrowa dieta jednak może poprawić przebieg choroby, fot. angellodeco
ikona podziel się
Opublikowano: 14.04.2024 r., 19:13 | Autor: Ewa Cierpiał
Nadciśnienie tętnicze, powszechnie znane jako wysokie ciśnienie krwi, jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia prawie 10 milionów Polek i Polaków choruje na to schorzenie. Nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroby serca, udary mózgu czy niewydolność nerek. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zarządzania nadciśnieniem tętniczym jest dieta. W tym artykule omówimy, dlaczego dieta odgrywa tak istotną rolę w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz jakie konkretne zalecenia żywieniowe mogą pomóc w kontrolowaniu tej choroby.
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Czy dieta ma znaczenie?
 2. Złote zasady
 3. Podsumowanie

Czy dieta ma znaczenie?

Zdrowa dieta jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, ponieważ to, co spożywamy, ma bezpośredni wpływ na nasz stan zdrowia. Spożywanie zbyt dużej ilości soli, tłuszczów nasyconych i cukrów prostych może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi, oraz prowadzić do otyłości, która jest kolejnym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Nadmiar soli w diecie prowadzi do zatrzymywania płynów w organizmie, co zwiększa objętość krwi krążącej i obciąża układ sercowo-naczyniowy. Tłuszcze nasycone, znajdujące się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego i niezdrowych przekąskach, mogą prowadzić do zwiększenia poziomu cholesterolu, co z kolei zwiększa ryzyko miażdżycy i zawału serca.

Natomiast spożywanie dużych ilości cukrów prostych, takich jak te zawarte w słodyczach i napojach słodzonych, może prowadzić do otyłości i insulinooporności, co również zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego.

Złote zasady

Dieta stosowana podczas występowania nadciśnienia powinna skupiać się na zdrowych i zbilansowanych posiłkach, które pomagają obniżać ciśnienie krwi i poprawiać ogólny stan zdrowia. Stosując poniższe zasady, długo będziesz się cieszyć dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

 • Ograniczenie spożycia sodu: Zalecane jest ograniczenie spożycia soli do około 5-6 gramów dziennie. Ograniczenie soli może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. Warto pamiętać, że sól to nie tylko solniczka na naszych stołach, ale również produkty, które spożywamy na co dzień np. chleb, wędliny, serki śmietankowe. Te i inne produkty zawierają już dodatek soli, dlatego staraj się nie dosalać gotowych potraw. W tym miejscu lepiej sięgnąć po suszone lub świeże zioła, które również dodadzą smaku.
 • Dieta bogata w potas: Potas jest minerałem, który pomaga regulować ciśnienie krwi poprzez zmniejszanie negatywnego wpływu sodu. Produkty bogate w potas to m.in. banany, pomarańcze, szpinak, awokado, ziemniaki, pomidory i bataty.
 • Zdrowe tłuszcze: Zamiast tłuszczów nasyconych, należy wybierać zdrowe tłuszcze, takie jak te zawarte w olejach roślinnych, orzechach, nasionach i rybach bogatych w kwasy omega-3, które pomagają w obniżaniu ciśnienia krwi. Według zaleceń zdrowego żywienia wydanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej minimum dwa razy w tygodniu powinna pojawić się porcja ryby. Przy czym podczas występowania nadciśnienie nie sięgaj po ryby w puszkach lub słoikach, które mają duży dodatek soli. Kupując produkty odzwierzęce takie jak twaróg, mleko lub mięso wybieraj produkty chude, ewentualnie półtłuste, mleko 1,5-2% tłuszczu oraz drób.
 • Bogate w błonnik produkty: Spożywanie produktów bogatych w błonnik, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa, owoce i rośliny strączkowe, może pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi poprzez poprawę funkcji naczyniowej.
 • Ograniczenie spożycia alkoholu: Spożywanie alkoholu w nadmiarze może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Dlatego osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny ograniczyć spożycie alkoholu lub unikać go całkowicie. Dotyczy to również piwa, które wiele osób nie kojarzy jako alkohol.
 • Ograniczenie spożycia cukrów prostych: takich jak cukier rafinowany i słodycze, może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i kontrolowaniu wagi ciała.
Dieta bogata w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze i błonnik
Zdrowa zbilansowana dieta jest kluczem do poprawy wyników badań i lepszego samopoczucia, fot. Firefly

Podsumowanie

Dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu nadciśnieniem tętniczym. Poprzez świadome wybieranie zdrowych i zbilansowanych posiłków, ograniczanie spożycia soli, alkoholu i cukrów prostych oraz zwiększanie spożycia produktów bogatych w potas, błonnik i zdrowe tłuszcze, osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą znacząco poprawić swoje zdrowie sercowo-naczyniowe i zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z tą chorobą. Jednak przed wprowadzeniem zmiany diety zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Źródło:

 • https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/nadcisnienie-tetnicze-zalecenia-i-jadlospis/ 
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto