Polskie sery docenia cały świat! Poznaj prestiżowy ranking

Taste Atlas stworzył ranking najlepszych serów na świecie
Często sięgamy po zagraniczne sery zapominając o pysznościach z naszych, polskich gór, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 05.02.2024 r., 17:00 | Autor: Ewa Cierpiał
Sery zna i lubi większość z nas. Są nieodłącznym elementem śniadań, obiadów czy kolacji, na ciepło lub na zimno. Zapominamy jednak o tym, że Polska to również miejsce, gdzie produkuje się jedne z lepszych serów. Nie trzeba więc wyjeżdżać do Włoch lub do Francji, by spróbować serów, które doceniają konsumenci na całym świecie.

Bundz i bryndza

Bundz to ser owczy podpuszczkowy, który powstaje z mleka zaraz po udoju. Podpuszczka to enzym trawienny pozyskiwany ze śluzówki żołądków cielęcych. Dodanie go do ciepłego jeszcze mleka powoduje, że mleko się ścina i powstaje serowy skrzep, którym jest właśnie bundz. Taki ser jest łagodny i delikatny w smaku, przy czym nadaje się do krojenia. Na samym początku, zaraz po wytworzeniu, bundz jest wręcz słodki w smaku, ze względu na laktozę zawartą w mleku. Jeśli jednak taki ser posolimy i zostawimy na parę dni w lodówce lub w domowej temperaturze, to dojrzeje i stanie się kwaśny. Wtedy też na przekroju będą widoczne charakterystyczne dziury. Taki dojrzały bundz przerabiany jest na bryndzę. W Polsce wytwarzany jest przede wszystkim na Podhalu.

Na stronie Taste Atlas bundz można spotkać w dwóch kategoriach najlepiej ocenianych serów. W ogólnym rankingu, gdzie na pierwszym miejscu mamy ser włoski Parmigiano Reggiano, za nim Gorgonzolę i Burratę, Bundz otrzymał zaszczytne 11 miejsce! Prześcigając między innymi popularny ser Mozzarella czy francuski ser Gruyere!

Natomiast w rankingu pasteryzowanych serów mlecznych nasz podhalański Bundz uplasował się na aż 13 miejscu! Tym samym wyprzedzając np. gorgonzolę, która znalazła się na 27 miejscu w tym rankingu.

Bryndza to ser który powstaje poprzez przerobienie bundzu. Gdy bundz już dojrzeje i stanie się kwaśny to bardzo dokładnie się go mieli i ponownie soli. W ten sposób powstaje właśnie bryndza. Co ciekawe jej nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „branza”, głównie dlatego, że sposób jego przygotowywania dotarł do Polski wraz z włoskimi pasterzami, którzy wędrowali z owcami wzdłuż Karpat. Pierwsze wzmianki o tym serze pochodzą z XVI wieku i wtedy był on środkiem płatniczym. Przez wieki sposób przyrządzania bryndzy się nie zmienił, a smak również został doceniony przez wiele osób na świecie. Na stronie Taste Atlas w kategorii miękkich serów bryndza zajmuje 37 miejsce z oceną 4,3 gwiazdki na 5 możliwych!

Gołka

Ser Gołka znalazł się w połowie stawki, co uplasowało go na 25 miejscu! Nic dziwnego, ten pyszny ser to również nasz rodzimy powód do dumy. Powstaje poprzez uwędzenie sera powstałego z mleka krowiego, który przygotowuje się podobnie jak oscypek. I choć często są mylone, to przede wszystkim różnią się smakiem oraz kształtem, jaki otrzymują podczas przygotowania. Oscypek ma kształt wrzeciona, natomiast gołka bardziej przypomina walec.

Taste Atlas stworzył ranking w którym polska Gołka otrzymała wysokie miejsce!
Często sięgamy po zagraniczne sery zapominając o pysznościach z naszych, polskich gór, fot. Ryba Sisters

Redykołka

Redykołka to ser również wytwarzany na Podhalu i w Beskidzie Śląskim. I podobnie jak gołka, często mylona jest z oscypkiem. Wytwarzana jest z mleka owczego, dokładnie z bundzu i formowana w kształty do złudzenia przypominające małe oscypki. Jest dość słona w smaku ze względu na dodatkowe moczenie w solance. Redykołki wytwarza się pod koniec sezonu, gdy powstają oscypki i najczęściej tworzy się ją z resztek, które nie wystarczyły już na przygotowanie oscypka. Od 2005 roku znajduje się na listach produktów tradycyjnych w województwie małopolskim, a od 2008 r. w województwie śląskim. Na liście Taste Atlas opisującej najlepsze pół-twarde sery na świecie, redykołka znajduje się na 17 miejscu z oceną 4,4 gwiazdki na 5 możliwych!

Warto doceniać rodzime produkty, skoro na całym świecie cieszą się one uznaniem.

Źródła:

  • https://www.tasteatlas.com/
  • http://seroscypek.pl/bacowka/bundz-i-bryndza
  • https://zasmakujwmalopolsce.pl/index.php/slowniczek/57-golka/
  • https://www.wedrowkipokuchni.com.pl/redykolka-a-oscypek-czym-sie-roznia/
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto