Bundz to ser owczy podpuszczkowy, który powstaje z mleka zaraz po udoju. Podpuszczka to enzym trawienny pozyskiwany ze śluzówki żołądków cielęcych. Dodanie go do ciepłego jeszcze mleka powoduje, że mleko się ścina i powstaje serowy skrzep, którym jest właśnie bundz. Taki ser jest łagodny i delikatny w smaku, przy czym nadaje się do krojenia. Na samym początku, zaraz po wytworzeniu, bundz jest wręcz słodki w smaku, ze względu na laktozę zawartą w mleku. Jeśli jednak taki ser posolimy i zostawimy na parę dni w lodówce lub w domowej temperaturze, to dojrzeje i stanie się kwaśny. Wtedy też na przekroju będą widoczne charakterystyczne dziury. Taki dojrzały bundz przerabiany jest na bryndzę. W Polsce wytwarzany jest przede wszystkim na Podhalu.
Na stronie Taste Atlas bundz można spotkać w dwóch kategoriach najlepiej ocenianych serów. W ogólnym rankingu, gdzie na pierwszym miejscu mamy ser włoski Parmigiano Reggiano, za nim Gorgonzolę i Burratę, Bundz otrzymał zaszczytne 11 miejsce! Prześcigając między innymi popularny ser Mozzarella czy francuski ser Gruyere!
Natomiast w rankingu pasteryzowanych serów mlecznych nasz podhalański Bundz uplasował się na aż 13 miejscu! Tym samym wyprzedzając np. gorgonzolę, która znalazła się na 27 miejscu w tym rankingu.
Bryndza to ser który powstaje poprzez przerobienie bundzu. Gdy bundz już dojrzeje i stanie się kwaśny to bardzo dokładnie się go mieli i ponownie soli. W ten sposób powstaje właśnie bryndza. Co ciekawe jej nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „branza”, głównie dlatego, że sposób jego przygotowywania dotarł do Polski wraz z włoskimi pasterzami, którzy wędrowali z owcami wzdłuż Karpat. Pierwsze wzmianki o tym serze pochodzą z XVI wieku i wtedy był on środkiem płatniczym. Przez wieki sposób przyrządzania bryndzy się nie zmienił, a smak również został doceniony przez wiele osób na świecie. Na stronie Taste Atlas w kategorii miękkich serów bryndza zajmuje 37 miejsce z oceną 4,3 gwiazdki na 5 możliwych!