Kapusta młoda, późna, czerwona, włoska czy pekińska - czym się różnią?

Kapusta czerwona, starsza i pekińska są nieodłącznym elementem polskiego stołu
Kapusta występuje w wielu rodzajach, warto wiedzieć jaka jest najlepsza do przygotowywanego dania, fot. beats_
ikona podziel się
Opublikowano: 03.06.2024 r., 8:53 | Autor: Ewa Cierpiał
Kapusta jest jednym z najbardziej wszechstronnych i popularnych warzyw w kuchniach na całym świecie. Istnieje wiele rodzajów kapust, z których każda ma swoje unikalne cechy i zastosowania kulinarne. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom kapust, takim jak kapusta młoda, starsza, czerwona, pekińska i włoska, i omówimy, czym się różnią.

Młoda czy późna?

Kapusta młoda jest zbierana na wczesnym etapie wzrostu, zazwyczaj wiosną. Ma delikatne, jasnozielone liście, które są cieńsze i bardziej kruche niż w przypadku dojrzałej kapusty. Kapusta młoda ma łagodniejszy i świeższy smak, co sprawia, że jest idealna do spożywania na surowo, np. w sałatkach.

Ze względu na delikatną strukturę, kapusta młoda świetnie nadaje się do surówek, sałatek i lekkich dań. Można ją również lekko podsmażyć lub dodać do zup. Warto pamiętać, aby nie gotować jej zbyt długo, dzięki czemu zachowa swoją strukturę.

Kapusta późna ma ciemnozielone liście, które są znacznie grubsze i bardziej zwarte. Główki są cięższe i bardziej zbite.

Starsza kapusta ma bardziej intensywny, wyrazisty smak, który staje się słodszy po ugotowaniu. Jest idealna do gotowania, duszenia, kiszenia i pieczenia. Jest często używana w tradycyjnych potrawach, takich jak bigos, kapuśniak czy gołąbki. Dzięki temu, że jest twardsza, może być gotowana przez dłuższy czas, bez ryzyka rozpadnięcia się.

Kapusta czerwona

Kapusta czerwona ma charakterystyczny fioletowo-czerwony kolor, który wynika z obecności antocyjanów. Liście są twardsze i bardziej zwarte niż u kapusty białej.

Czerwona kapusta ma nieco ostrzejszy smak niż kapusta biała, ale po ugotowaniu staje się słodsza.

Czerwona kapusta jest często używana do sałatek, surówek, marynat i duszenia. Jest popularna w kuchni niemieckiej i austriackiej, gdzie podaje się ją np. z jabłkami. W Polsce swoje miejsce ma szczególnie w kuchni na Śląsku, gdzie przygotowuje się z niej tzw. modro kapustę, czyli surówkę z gotowanej kapusty z dodatkiem cebuli, masła i jabłek.

Kapusta ma wiele witamin
Kapusta włoska świetnie nadaje się do gołąbków, fot. Viktor Pravdica

Pekińska i włoska

Kapusta pekińska, znana również jako kapusta chińska, ma wydłużone, jasnozielone liście i luźną strukturę główki. Liście są delikatniejsze i mają bardziej soczystą strukturę.

Kapusta pekińska ma łagodny, lekko słodkawy smak.

Jest podstawowym składnikiem w kuchni azjatyckiej, zwłaszcza w potrawach takich jak kimchi, stir-fry i sałatki. Można ją także dodawać do zup i dań mięsnych. W Polsce najczęściej spożywana jest w formie surówek np. z dodatkiem marchewki i rodzynek. Jest także nieodłączonym elementem popularnej sałatki gyros, którą można spotkać na wielu przyjęciach i uroczystościach.

Kapusta włoska, znana także jako kapusta savoy, ma ciemnozielone, pomarszczone liście, które są miękkie i elastyczne.

Ma delikatny, lekko orzechowy smak, który jest mniej wyrazisty niż smak kapusty białej.

Dzięki swojej delikatnej strukturze kapusta włoska świetnie nadaje się do gotowania, duszenia i robienia gołąbków. Jest również często używana w zupach i jako dodatek do dań mięsnych.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto