Dieta kapuściana – najważniejsze zasady diety

Jakie menu na diecie kapuścianej?

Jadłospis na diecie kapuścianej obejmuje głównie potrawy przyrządzone na bazie białej i włoskiej kapusty. W posiłkach przyrządzanych na bazie kapusty występują również inne warzywa (poza warzywami strączkowymi) i owoce (oprócz bananów), które są w niewielkich ilościach dopuszczalne w diecie. Poza tymi produktami dopuszczalne są również niewielkie ilości chudego mięsa, ryżu i produktów mlecznych. W niektórych odmianach diety kapuścianej stosuje się również kapustę kiszoną, jako dobre źródło naturalnych probiotyków, usprawniających pracę jelit.

Podstawą na diecie są posiłki z zupą kapuścianą, które należy jeść kilka razy w ciągu dnia. Dieta uznawana jest za sytą, ponieważ za każdym razem, kiedy poczujemy głód, możemy zjeść porcję zupy. W diecie kapuścianej najlepiej jednak zaplanować stałe, regularne posiłki, które dodatkowo ułatwią proces odchudzania.

Dokładny przepis na zupę kapuścianą może się nieznacznie różnić w zależności od odmiany diety, ale klasyczna zupa kapuściana powstaje z następujących składników: główka kapusty białej lub włoskiej, 5-6 pomidorów, 2-3 kolorowe papryki (z udziałem zielonej), 4-5 cebul, seler naciowy, pieprz, chili i czosnek. Zupę możemy dodatkowo doprawić ziołami i niewielką ilością soli. Z podanych składników przyrządza się zupę, którą z zasady należy jeść przez cały tydzień. Potrawy z zupą kapuścianą możemy spożywać praktycznie bez ograniczeń.

Zupa kapuściana – sposób przygotowania dania z kapusty

Kapustę poszatkować, zalać wodą, dodać przyprawy i zagotować. Gotować około 15 minut, na małym ogniu pod przykryciem. Warzywa pokroić w drobną kostkę, dodać do kapusty, gotować do miękkości warzyw bez przykrycia.

Ile dni stosować dietę kapuścianą?

Zasady diety kapuścianej zakładają, że nie powinno się jej stosować dużej niż 7 dni. Stosując jadłospis z zupą kapuścianą dłużej niż tydzień, możemy narazić się na poważne niedobory substancji odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych.

Po tygodniu stosowania jadłospisu najlepiej jest przejść na dietę niskokaloryczną (dostosowaną do naszego indywidualnego zapotrzebowania energetycznego), tak aby nie dopuścić do szybkiego powstania efektu jo-jo i ponownego przybrania na wadze.

Menu na diecie kapuścianej – dozwolone produkty

Podstawą diety kapuścianej są potrawy z zupą kapuścianą, stanowiącą ich główny składnik. Jadłospis można również wzbogacić o świeże i gotowane warzywa i owoce, a czasami również niewielką ilość ryżu i gotowanego mięsa. Do przyprawienia potraw można używać popularnych ziół, pieprzu, chili, czosnku i niewielkich ilości soli.

Stosując dietę kapuścianą, należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów: niegazowanej wody mineralnej, herbat ziołowych i owocowych, soków warzywnych i przyrządzanych z owoców. Sprawdź także zebrane w tym miejscu przepisy w diecie redukcyjnej.

Kapuściany jadłospis – czego unikać?

Dieta kapuściana wymaga wyeliminowania większości artykułów spożywczych: produktów zbożowych, nabiału, mięsa, ryb, nasion, orzechów i tłuszczów. Tym, co jemy przez siedem dni, są głównie warzywa, z dużą przewagą kapusty.

Poza zupą kapuścianą jemy jedynie warzywa i owoce, ale nawet te produkty, spożywamy w niewielkich ilościach. Całkowitemu wykluczeniu powinny ulec cukier i słodkie produkty, czerwone mięso, produkty przetworzone, tłuszcze zwierzęce i alkohol.

Dieta kapuściana, inaczej dieta prezydencka a skuteczne odchudzanie

Choć reklamowana jest jako świetny sposób na odchudzanie i odmianę diety na płaski brzuch, to może nie przynieść spodziewanych efektów. Przez pierwszy tydzień faktycznie możemy stracić sporo na wadze, ale ponieważ przebywanie na tej diecie dłużej niż 7 dni jest dla nas niebezpieczne, to szybko wracamy do starych nawyków żywieniowych. Ponieważ po tygodniu możemy jeść wszystko, pojawia się duże prawdopodobieństwo przybrania większej ilości kilogramów niż przed dietą. Dokładny spadek wagi w pierwszym tygodniu jest trudny do przewidzenia, gdyż zależy w dużej mierze od stylu życia i stanu zdrowia konkretnej osoby.

Dobre diety na płaski brzuch są prawidłowo zbilansowane i dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych, czego nie można niestety powiedzieć o diecie kapuścianej.

Utrata kilogramów w trakcie stosowania diety kapuścianej nie oznacza jednak zarazem utraty tkanki tłuszczowej. W ciągu 7 dni nie spalimy jej zbyt wiele, a niższa waga to w większości wynik pozbycia się nadmiaru wody.

Dieta kapuściana – kto nie powinien jej stosować?

Dieta kapuściana jest dietą mocno niedoborową, ponieważ jadłospis oparty na jej zasadach nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Może być stosowana jedynie przez krótki czas i pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

Diety nie powinny stosować przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci i młodzież, a także osoby borykające się z problemami przewodu pokarmowego, ponieważ często spożywana zupa kapuściana może jeszcze spotęgować ich dolegliwości. Jednak także osoby zdrowe powinny podchodzić do niej z dużą ostrożnością i absolutnie nie przekraczać dopuszczalnego okresu jej trwania, tak by nie dopuścić do wyniszczenia organizmu.

Dieta kapuściana – zalety i wady

Jadłospis na diecie kapuścianej – podstawowe zalety

Do niewątpliwych zalet diety kapuścianej jest krótki czas stosowania oraz łatwość przygotowywania posiłków. Przechodząc na dietę, zakładamy, że będzie ona trwała nie dłużej niż 7 dni.

Jej zaletą jest również fakt, że mało czasu spędzamy w kuchni na przygotowywaniu posiłków, a produkty, których wymaga przepis na zupę kapuścianą, nie są drogie.

Zupa z kapusty i marchewki w garnuszku, a także dieta kapuściana krok po kroku, zasady, przepisy oraz skuteczność
Dieta kapuściana i jej skuteczność, czyli zasady, przepisy, najwazniejsze założenia, kontrowersje

Kapusta, jako dobre źródło błonnika, może usprawniać pracę przewodu pokarmowego, oczyszczać jelita, działa również moczopędnie. U osób zdrowych 7-dniowa dieta kapuściana nie powinna powodować problemów żołądkowych.

Słabe strony kapuścianego menu

Choć kapusta jest produktem bardzo zdrowym i dostarcza nam wielu składników odżywczych, np. witaminy C, to nie pokrywa zapotrzebowania na wiele substancji, m.in. białek, tłuszczów, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Dieta kapuściana jest monotonna, słabo zbilansowana, a przede wszystkim nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych, przez co nie daje długotrwałych efektów.

Czasami pojawia się pytanie, czy dieta na stłuszczoną wątrobę jest zbieżna z dietą kapuścianą. Niestety nie do końca. Dieta na stłuszczoną wątrobę to specyficzny sposób odżywiania, w którym kapustę należy spożywać z dużą ostrożnością, a jest ona podstawą tego sposobu odżywiania.

Dieta kapuściana – przykładowy jadłospis na trzy dni

Dzień 1

Śniadanie - Zupa kapuściana i czarna kawa.

Drugie śniadanie - Surówka z sezonowych warzyw.

Obiad - Zupa kapuściana, herbata bez cukru.

Kolacja - Warzywa gotowane na parze, woda mineralna.

Dzień 2

Śniadanie – Zupa kapuściana i zielona herbata.

Drugie śniadanie - 2 szklanki dowolnych owoców jagodowych.

Obiad – porcja gotowanego mięsa i ziemniaki w mundurkach.

Kolacja – Zupa kapuściana.

Dzień 3

Śniadanie – Surówka z surowych warzyw i sok owocowy.

Drugie śniadanie – Zupa kapuściana i czarna kawa.

Obiad – Ryż brązowy z warzywami.

Kolacja – Zupa kapuściana i herbata ziołowa.

Dieta kapuściana to rygorystyczny sposób odżywiania, który ma zapewnić szybki spadek wagi w krótkim czasie. Jadłospis jest bardzo monotonny, a większość dań jest połączonych z zupą kapuścianą, którą je się przez cały tydzień. Ponieważ jest dietą niedoborową, nie powinna być stosowana przez dłuższy okres niż 7 dni.

ikona podziel się Przekaż dalej