Opublikowano: 25.09.2024 r., 13:09
|
Autor:
Ewa Cierpiał
Kapuśniak to zupa przygotowywana z kapusty świeżej lub kiszonej. W drugiej wersji znana jest w polskich górach jako kwaśnica. Zupę tę można przygotować na boczku lub żeberkach. I urozmaicić dodatkiem warzyw korzeniowych. Ze względu na swój skład to zupa dobrze znana w całej Polsce.
Kapuśniak to tradycyjna polska zupa, szczególnie popularna w chłodniejszych miesiącach. Jej głównym składnikiem jest kiszona kapusta, która nadaje jej wyrazisty, kwaśny smak.
Do kapuśniaku często dodaje się również kawałki mięsa, takie jak boczek, kiełbasa czy żeberka, oraz warzywa, takie jak ziemniaki, marchewka i cebula. Przyprawia się go liściem laurowym, zielem angielskim i pieprzem, a niekiedy również czosnkiem.
Kapuśniak jest nie tylko smaczny, ale również zdrowy, ponieważ kiszona kapusta jest bogata w witaminę C i probiotyki, które wspierają układ odpornościowy i trawienny. To doskonałe danie na chłodne dni, które rozgrzewa i dodaje energii.
Potrzebne składniki do przygotowania kapuśniaku to:
- Żeberka
- Boczek wędzony
- Kapusta kiszona
- Ziemniaki
- Marchew
- Cebula
- Przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, kminek, sól i pieprz.
Kapuśniak powstaje na wywarze z żeberek i przypraw. Gdy mięso będzie tak miękkie, że samodzielnie będzie odchodzić od kości, to należy wyłowić je z wywaru. Następnie dodaje się kapustę kiszoną z sokiem. Kolejnym dodatkiem są obrane i podprażone wcześniej warzywa korzeniowe oraz ugotowane osobno ziemniaki.
Smak kapuśniaku przywodzi na myśl szczególnie chłodne dni, gdy potrzeba elementu, który zdecydowanie rozgrzeje podniebienie i żołądek.
Takim smacznym dodatkiem będzie papryka wędzona. Ten dodatek nada dodatkowego wędzarniczego aromatu i podkreśli słodki smak ugotowanej kapusty kiszonej.
Idealnie dopełni smak użytych do gotowania wędzonych kości czy boczku, dzięki czemu masz pewność, że danie wyjdzie naprawdę aromatyczne i zapadnie w pamięć domowników na dłużej.