Jak przygotować dobre mięso?

Czym jest peklowanie?

Peklowanie jest procesem technologicznym, który ma na celu poprawę walorów smakowych oraz zapachowych peklowanej szynki, schabu lub innego mięsa oraz przedłużenie jego trwałości. Jest procesem, który często stosuje się przed dalszą obróbką kulinarną, przykładowo wędzeniem lub pieczeniem wieprzowiny. Metoda peklowania jest stosowana zwłaszcza przed świętami (Bożego Narodzenia lub Wielkanocy) oraz przed większymi uroczystościami rodzinnymi. Chcemy wówczas przygotować coś innego niż codzienne potrawy, dlatego częściej sięgamy po samodzielne przyrządzane mięsa. Ten sposób obróbki kulinarnej ma również swoje walory czasowe, ponieważ peklowane oraz wędzone lub pieczone produkty praktycznie „robią się same”, co jest szczególnie istotne w momentach kiedy mamy mało czasu i wiele potraw do przyrządzenia.

Odpowiednia zalewa do peklowania nie tylko nada szynkom niepowtarzalnego aromatu i smaku, ale także poprawi strukturę przygotowywanych wyrobów, zarówno wieprzowych, jak i z innych rodzajów mięsa.

Wyróżniamy trzy sposoby, według których możemy zrobić peklowane szynki lub schaby:

  • peklowanie na mokro, w przypadku którym zanurzamy mięso w roztworze solanki, bądź zaprawa peklująca służy do nastrzykiwania produktu,
  • peklowanie na sucho, gdzie marynata złożona z przypraw oraz soli peklowanej jest wcierana w mięso, które następnie odstawiamy w chłodne miejsce,
  • metoda mieszana, w której stosujemy obie techniki: peklowanie na mokro oraz na sucho.

Aby przygotować smaczne mięsa i wędliny, poza metodą peklowania, powinniśmy również zadbać o odpowiednie naczynie, dobrej jakości mięso, a także zapewnić właściwe warunki peklowania oraz mieszankę, którą będziemy dodawać do mięsa.

Zalewa do peklowania jest niezbędna w przypadku peklowania na mokro oraz metodą mieszaną, kiedy to zanurzamy przygotowywany produkt właśnie w tej marynacie. W przypadku metody peklowania na sucho składniki zaprawy wcieramy w mięso, choć także i wtedy czasami wcieramy mieszankę w formie płynnej.

Jakie rodzaje mięsa możemy przygotować poprzez peklowanie

Peklowanie mięsa jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów technologicznych, które ma na celu przygotowanie mięs do dalszej obróbki kulinarnej, na przykład do wędzenia lub pieczenia. Uzyskane w ten sposób produkty charakteryzują się atrakcyjniejszym smakiem, aromatem oraz strukturą końcowego wyrobu, zaprawa peklująca ma również właściwości konserwujące.

Planując przygotowanie domowych mięs, możemy wykorzystać różne ich rodzaje, choć najczęściej spotykane są wyroby z wieprzowiny, przykładowo z szynki czy schabu. Peklować można jednak również inne mięso, takie jak przykładowo karkówka, golonka, boczek, mięso drobiowe (kurczak, indyka), a także ryby.

Jaka zalewa do peklowania będzie najlepsza?

Najlepszy skład zalewy peklującej

Zalewa do peklowania to jeden z najważniejszych elementów przygotowania domowych szynek, schabu lub innych mięs. Odpowiedni skład marynaty poprawia walory smakowe i zapachowe robionych wędlin, a także znacząco wpływa na ich strukturę.

Jak zrobić dobrą zalewę do peklowania wieprzowiny oraz innych rodzajów ulubionych mięs? Przepis na dobrą zaprawę jest stosunkowo prosty.

Aby przygotować zalewę peklowaną do marynowania mięsa na mokro, potrzebujemy między innymi takich składników jak: woda, sól peklowa, niewielka ilość cukru oraz ulubione przyprawy. Dokładne przepisy określające, jakie ilości poszczególnych elementów powinna zawierać marynata, są różne i zależą między innymi od rodzaju mięsa, techniki peklowania oraz naszych upodobań smakowych. Podstawowy przepis na zalewę zakłada użycie od 80 do 100 g soli peklującej na jeden litr wody. Sprawdź także ten artykuł na temat peklowania mięsa krok po kroku.

Jakich przypraw warto użyć, aby przygotować dobre mięso?

Podstawowym elementem odpowiedniej zaprawy do marynowania szynek, schabów oraz innych gatunków mięs jest zdecydowania sól peklowa. Jednak, aby nadać gotowym produktom odpowiedniego smaku, aromatu oraz struktury warto wzbogacić zalewę również o inne, lubiane przez nas dodatki.

Do standardowej zalewy do peklowania najczęściej dodaje się czosnek, niewielką ilość cukru, ziele angielskie, liście laurowe, czarny pieprz ziarnisty oraz gorczycę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by ten tradycyjny zestaw rozszerzyć o inne przyprawy i zioła. W zależności od rodzaju mięsa oraz naszych upodobań kulinarnych możemy użyć bazylii, rozmarynu, lubczyku, tymianku, majeranku, kolendry czy goździków. Często polecanym zestawem do przygotowania przykładowo szynki lub karkówki jest połączenie rozmarynu z ziarnami jałowca, co nadaje gotowym wyrobom wyjątkowego smaku i aromatu.

ikona podziel się Przekaż dalej