Dodaj go każdego dnia do posiłku i zobacz, co się stanie

Mężczyzna krojący czerwone pomidory
Pomidory to świetny sposób na dostarczenie do organizmu ogromnych ilości mocnego przeciwutleniacza, fot. piai
ikona podziel się
Opublikowano: 31.03.2024 r., 19:11 | Autor: Paulina Lipińska
Pomidory to bardzo popularne w Polsce warzywa (lub owoce). Wykorzystuje się je w kuchni na bardzo wiele sposobów. Możesz jeść je na zimno i na gorąco. Czy wiesz, że jak dodając je każdego dnia do posiłku, dostarczysz swojemu organizmowi wspaniałych właściwości, które mogą wyrównywać ciśnienie tętnicze krwi i zapobiegać powstawaniu raka?

Pomidor to warzywo czy owoc?

Pod względem naukowym, pomidor to owoc. To dlatego, że ma on nasiona i powstaje z kwiatów. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę względy zastosowania w kuchni, jest zaliczany do warzyw.

Rodzajów pomidorów jest cała masa. Przygotowuje się z niego nie tylko potrawy wytrawne, ale też nawet desery (na przykład brownie lub tiramisu).

Poza tym, że można je szeroko wykorzystywać w kuchni, pomidory są świetnym, zdrowym składnikiem diety, który każdy powinien mieć w swoim jadłospisie. Zobacz, jak cenny jest to owoc i zacznij go jeść codziennie.

Jak jedzenie pomidorów wpływa na zdrowie?

Przede wszystkim, pomidory są znane z tego, że zawierają cenny likopen. Jest to przeciwutleniacz należący do karotenoidów - najsilniejszy z tej całej grupy czerwonych barwników. Likopen hamuje rozwój wolnych rodników zapobiegając powstawaniu nowotworów. Poza tym - opóźnia on procesy starzenia się. Wywiera też korzystny wpływ na serce. Jeśli się dużo opalasz, zadaniem likopenu jest ograniczanie szkodliwego wpływu promieniowania UV na skórę. CIEKAWOSTKA: likopenu jest więcej w pomidorach poddanych obróbce cieplnej (nawet 2 lub 3 razy więcej). Dodatkowo, suszone pomidory, oprócz likopenu, zawierają o wiele więcej tych wartości, które posiada świeży pomidor.

W pomidorach znajdują się pektyny, duża ilość potasu, błonnika oraz cenne dla lipidogramu kwasy. Jedząc to warzywo, wpływasz na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto, zmniejsza się ilość złego cholesterolu i trójglicerydów.

To źródło witaminy C, więc włączając je do jadłospisu, zwiększa się odporność organizmu.

Błonnik również wspomaga prawidłową pracę jelit - przeciwdziała zaparciom.

Zawartość witaminy A oraz E poprawia wygląd cery. Witamina K wspiera układ krwionośny (zmniejsza krzepliwość, zapobiega zatorom krwi), a witaminy z grupy B dobrze działają na układ nerwowy i mięśniowy.

W pomidorach, oprócz potasu, znajdziesz także magnez, wapń, kobalt, miedź i mangan.

Czy można łączyć ogórka z pomidorem?

Można. Jednak warto wiedzieć, że świeży ogórek "niszczy" witaminę C zawartą w świeżym pomidorze przez zawarty w ogórku enzym askorbinowy.

Należy mieć na uwadze fakt, że w diecie Polaków z reguły nie brakuje witaminy C. Dlatego też, nawet jeśli poziom kwasu askorbinowego (inna nazwa witaminy C) z tego posiłku będzie niewielki, bez problemu można dostarczyć go z innych źródeł.

Ba! Dodając do świeżego ogórka i pomidora olej roślinny (na przykład oliwę z oliwek, olej lniany), zwiększasz przyswajalność likopenu i chronisz witaminę C.

Nie należy się więc bać takiego połączenia.

Kobieta przygotowuje sałatkę z pomidorów.
Jeżeli do sałatki ze świeżego ogórka i pomidora dodasz oliwę z oliwek, zwiększysz przyswajalność likopenu, fot. motortion

Pomidor - zdrowy i wartościowy?

Pomidory jak najbardziej można zaliczyć do produktów o wysokiej wartości odżywczej. Nie dość, że jest niskokaloryczny, to do tego ma tak ogromną moc. Jedząc pomidory każdego dnia wspierasz swój organizm na wiele sposobów.

Pomidory to skarbnica likopenu, który silnie wspiera zdrowie - działa przeciwnowotworowo. Poza tym, to idealny pomysł, by włączyć je do diety, gdy ciśnienie tętnicze jest zbyt wysokie. Zawarta w pomidorach niacyna wpływa na regulację poziomu glikemii. To doskonały produkt, który warto jeść na diecie insulinowej czy w diecie po zawale serca.

Jedz pomidory codziennie i ciesz się dobrym zdrowiem!

Źródła:

  • Lycopene in the Prevention of Cardiovascular Diseases, Int J Mol Sci, 2022 Feb 10;23(4):1957, Sylwia Przybylska, Grzegorz Tokarczyk
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto