Co zrobić, żeby nie czuć głodu wieczorem? Dietetyk podpowiada

Kobieta jedząca pizzę prosto z pudełka
Uporczywy głód wieczorem to problem wielu osób, fot. Pixel-Shot
ikona podziel się
Opublikowano: 06.10.2024 r., 18:47 | Autor: Ewa Cierpiał
Wieczór to czas, gdy w końcu można odpocząć i się wyciszyć. Jednak czasami ten spokojny czas uprzykrza uczucie głodu. Co można zrobić, aby się go pozbyć? Wystarczy zwracać uwagę na godziny posiłków i to, w jaki sposób są skomponowane, a wieczorem będziesz czuć się jeszcze bardziej zrelaksowanym.

Dlaczego czujemy głód wieczorem?

Nieprzyjemne uczucie głodu często towarzyszy nam głównie wieczorem. Pomimo że w ciągu dnia zjadamy posiłek, to jednak wieczór jest tym momentem, gdy jesteśmy w stanie dosłownie wciągnąć całą lodówkę. Z czego to wynika?

  • Hormony stresu

W ciągu dnia, w pracy czy w szkole, poziom kortyzolu jest znacznie wyższy niż wieczorem, gdy w końcu można odpocząć. Podniesiony poziom kortyzolu powoduje, że mniej odczuwamy głód, dlatego też nie jesteśmy tak chętni, aby coś zjeść, szczególnie jeśli ciąży na nas wiele obowiązków.

Wieczorem organizm domaga się zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego. Stąd też często „wilczy apetyt”.

  • Brak czasu

Podobnie jak w poprzednim punkcie – to często obowiązki powodują, że odkładamy posiłki „na później”, a to później nadchodzi dopiero wieczorem. Regularne jedzenie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala nam również się wyciszyć i nabrać energii na kolejne godziny pracy.

  • Relaksujące jedzenie czy nuda?

Wiele osób nie wyobraża sobie relaksującego seansu filmowego lub wieczoru z książką bez czegoś do chrupania. Jedzenie w tym wypadku może mieć kilka działań. Jeśli film jest nudny, to chrupanie może mieć czynnik pobudzający, a tym samym nie pozwoli nam zasnąć. Natomiast jeśli czynność nas wciągnie, to możemy nie zauważyć jaką porcję do tej pory zjedliśmy, również przez to, że informacja o spożyciu posiłku dociera dużo wolniej, jeśli nie skupiamy się w pełni na jedzeniu. W obu tych przypadkach możemy zjeść znacznie więcej i dopiero po czasie poczuć dyskomfort związany z przejedzeniem.

Miska z popcornem ustawiona na stole obok pilota do telewizora
Wybór konkretnego posiłku zamiast przekąski może znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się głodu, fot. Elchin Abilov

Jak temu zaradzić?

Na szczęście istnieje sposób jak uniknąć przejedzenia wynikającego z ciągłego uczucia głodu wieczorem.

Przede wszystkim rozplanuj posiłki w ciągu dnia co 3-4 godziny, tak aby ostatni – kolacja, był na 2 godziny przed snem. To pozwoli ci zmniejszyć ochotę na podjadanie, które często podyktowane jest głodem wynikającym z niejedzenia przez cały dzień. Regularność posiłków przyczyni się również do lepszego zwracania uwagi, co zostanie zjedzone.

A to jak posiłek jest skomponowany ma również wpływ na to, czy pojawi się głód wieczorem. Warto na kolacje zjeść posiłek oparty na pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i chudych źródłach białka np. nabiale, pastach z nasion roślin strączkowych czy chudym mięsie. Posiłek bogaty w takie składniki na dłużej zapewni sytość przez różnorodność użytych produktów.

Wieczorem nie sięgaj po słodycze, tłuste i ciężkostrawne potrawy, ponieważ mogą one wpłynąć na trudności z zasypianiem, przez co czas między ostatnim posiłkiem a zaśnięciem znacznie się wydłuży.

Warto sięgać po posiłki w bardziej stałej formie – zupy krem czy koktajle, choć zdrowe, mogą zostać szybciej strawione, przez co pojawić się może uczucie głodu.

Źródło:

  • https://kreatorniazmian.pl/glod-wieczorem-jak-sobie-z-nim-poradzic-porady-dietetyka/
  • https://centrumrespo.pl/dieta/co-jesc-przed-snem/#coje%C5%9B%C4%87
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto