Nie dość, że chłodzi, to jeszcze jest zdrowsza! Cold brew tea – musisz poznać przepis!

Herbata na zimno w kubku, obok leżą świeże brzoskwinie
Zawiera o wiele więcej antyoksydantów, które mają działanie przeciwnowotworowe, niż tradycyjnie parzona herbata, fot. © Raymond Orton
ikona podziel się
Opublikowano: 27.07.2024 r., 19:07 | Autor: Paulina Lipińska
Doskonała na upały, o wiele bardziej wartościowa, a jej przygotowanie to prościzna. Cold brew tea to herbata, która da ci zdecydowanie więcej niż zalewana gorącą wodą. Powiemy ci, jakie są właściwości herbaty robionej na zimno, a także dlaczego jest lepszym wyborem od klasycznie przygotowywanego herbacianego naparu. Nie wiesz jak ją zrobić? Będzie tu też przepis! Zapraszamy do czytania.

Czym jest cold brew tea?

Cold brew tea - herbata zalewana zimną, a czasem też lodowatą wodą. Zamysł powstał w Japonii i nazwano go mizudashi. Jeżeli myślałeś, że herbata zalana zimną wodą nie będzie odpowiednia do picia, jesteś w błędzie. To jest nawet lepsza opcja, chociaż wymaga więcej czasu.

Nie jest ważny rodzaj herbaty. Zielona, biała, czerwona, czarna, a nawet zioła... Każdą z nich możesz zrobić w ten sposób. Każda z nich da ci wszystko, co najlepsze.

Zalałaś kiedyś herbatę zimną wodą - zupełnie przez przypadek? Myślałaś, że już nie da się z tym nic zrobić? Nic bardziej mylnego. Taki sposób przygotowywania herbaty jest jak najbardziej poprawny.

Dlaczego cold brew tea jest lepsza niż zwykła herbata na gorąco?

Okazuje się, że cold brew tea jest strzałem w 10! Jej smak jest łagodniejszy, delikatniejszy, bardziej subtelny, z tego powodu, że mniej tanin dostaje się do płynu. Kojarzysz tę goryczkę z herbat? W cold rew tea tego nie ma (a jeśli już, jest to o wiele mniej gorzki napój). Co więcej, herbata na zimno jest bardziej słodka, a w ustach nie masz tego "dziwnego" uczucia (cierpkości).

Jeśli chodzi o zdrowie, to herbata cold brew jest lepszym wyborem, ponieważ mniej wartościowych substancji pochodzących z liści herbaty ulega rozkładowi = więcej korzyści pozostaje w napoju.

Herbata cold brew pozostawiana na nawet 12 godzin (i więcej) będzie miała więcej przeciwutleniaczy niż herbata tradycyjnie parzona. Oznacza to, że cold brew tea będzie miało większą zdolność antyoksydacyjną i przeciwnowotworową.

Cold brew tea wywiera też podobny, korzystny wpływ na mikrobiom i wspiera jelita, dzięki czemu może chronić przed rozwojem otyłości.

Co należy wiedzieć o przygotowywaniu cold brew tea?

Oto kilka ważnych informacji, które dotyczą przygotowywania cold brew tea:

  • herbata liściasta to najlepszy wybór,
  • najlepiej jest wybrać herbatę zieloną, czerwoną i białą, ponieważ one mają największą wartość przeciwutleniającą, którą traci się bardziej w połączeniu z gorącą wodą,
  • można kilkukrotnie zrobić cold brew tea z tej samej herbaty,
  • co jakiś czas mieszaj herbatę, co może przyspieszyć proces przygotowania,
  • wybieraj dobrej jakości herbatę, ponieważ możesz w ten sposób uniknąć rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.
Ktoś wlewa herbatę z dzbanka do szklanki
Zalej liście zimną wodą - najlepiej wybrać herbatę zieloną, białą lub czerwoną, fot. makistock

Jaki jest przepis na cold brew tea?

Cały proces jest bardzo prosty. Wystarczy, że do słoika/dzbanka bądź innego naczynia, na przykład kubka, dodasz ulubioną ilość herbaty. Następnie zalej całość zimną bądź lodowatą wodą.

Odstaw przykryte naczynie poza lodówką na 3 godziny, a następnie włóż je do lodówki na minimum 9 godzin (razem trzymaj minimum 12 h), po czym odcedź i pij.

Taką herbatę możesz pić przez 2-3 dni. Napój zaleca się przechowywać w lodówce. To jak, idziesz zalać herbatę zimną wodą? Na jutro będzie gotowa!

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto