Zjadł 150 drobnych przedmiotów - zaskakujący epizod w Indiach

Dwie panie doktorki operują pacjenta, a także dlaczego 40-letni mężczyzna zjadł drobne, niejadalne przedmioty
Mężczyzna, który zjadł tak dużą ilość niejadalnych przedmiotów zmarł na skutek sepsy, fot. G-images
ikona podziel się
Opublikowano: 11.02.2024 r., 7:00 | Autor: Paulina Lipińska
"– Nigdy nie widziałem takiego stanu w mojej wieloletniej praktyce. Nie jest rzadkością znalezienie włosów lub drobnych rzeczy w żołądku pacjentów, ale prawie 150 przedmiotów jest bezprecedensowe" – to słowa dyrektora szpitala Ajmer Kalra, które padły w rozmowie z „The Independent”.

Co się stało?

Wszystko działo się w południowych Indiach. Mężczyzna w wieku 40 lat trafił do szpitala w Modze z powodu bardzo mocnych bólów brzucha, gorączki oraz nudności. Zrobiono mu badanie radiologiczne (RTG), po którym okazało się, że w jego żołądku jest 150 drobnych przedmiotów, typu agrafki, nakrętki, nitki, druty, guziki, słuchawki, sznur koralików, medaliony i spinki do włosów.

Po otrzymaniu wyników badań pacjent został skierowany od razu na zabieg. Przeprowadzono trzygodzinną operację. Jego stan wymagał podłączenia do aparatury, która podtrzymuje funkcje życiowe. Niestety po kilku dniach od incydentu pacjent zmarł w wyniku sepsy.

Co z rodziną, lekarzami?

Według "IndiaToday", rodzina twierdzi, że ich bliski cierpiał na chorobę psychiczną. Od dłuższego czasu pacjent miał też narzekać na problemy z żołądkiem. Było to na tyle rzadkie, że rodzina nie zdawała sobie sprawy z powagi sytuacji. Właśnie to było przyczyną bólów brzucha pacjenta - zjadanie różnych niejadalnych przedmiotów.

Co więcej, pacjent był badany wcześniej, jednakże lekarze nie byli w stanie zdiagnozować źródła problemów.

Jaki był powód tego incydentu?

Podejrzewać można, że przyczyną zjadania przedmiotów albo substancji przez pacjenta była choroba Pica. Jest to zaburzenie psychiczne, które polega na zjadaniu przedmiotów, które nie są jadalne. Oznacza to poważne problemy zdrowotne.

Jeśli chodzi o przyczynę rozwoju choroby Pica, nie jest do końca jasne co ją wywołuje. Wiadome jest, że pojawić się może w każdym wieku. Występować może jako objaw na przykład autyzmu lub schizofrenii albo być osobną jednostką chorobową. Przeprowadzone badania dowiodły, że niedobory składników mineralnych, w tym żelaza, mogą powodować zmiany neuropsychiczne (między innymi chorobę Pica).

W celu dowiedzenia się, jaka dieta jest bogata w żelazo, polecamy artykuł: Dieta bogata w żelazo - charakterystyka, wskazania do stosowania, porady

A informacje o tym, jak zwiększyć przyswajalność żelaza, znajdziesz tutaj: Jak podwyższyć poziom żelaza bez suplementów? Domowe sposoby

Trochę więcej o zespole Pica

Zdiagnozować zespół Pica można u dorosłych poprzez utrwalone spożywanie niejadalnych produktów powyżej miesiąca. U dzieci natomiast przez zjadanie minimum 2 razy w tygodniu przez miesiąc produktów, które nie są przeznaczone do jedzenia.

Klasyfikuje się ją u dorosłych jako inne zaburzenia odżywiania, które należą do zaburzeń odżywiania i zespołów behawioralnych, związanych z zaburzeniami fizjologicznymi oraz czynnikami fizycznymi. U dzieci natomiast jest to zachwianie zachowań i emocji.

Leczyć zespół Pica należy poprzez naprawienie szkód, które powstają na skutek jedzenia rzeczy niejadalnych oraz wyrównaniu niedoborów. Ewentualnie zaleca się także psychoterapię.

Łatwo nie zauważyć, że dzieje się coś złego

Nie trudno jest przeoczyć niektóre sygnały, które dają bliskie osoby. Zjadanie takich przedmiotów, które nie mogą być spożywane, prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Przez takie zachowania możesz stracić zdrowie oraz życie. Nie wolno bagatelizować problemów, które mogą wskazywać na choroby psychiczne. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym lepiej.

Mężcyzna trzyma się za brzuch, ponieważ go boli, a także dlaczego 40-letni męzczyzna zjadał niejadalne przedmioty
Chorowanie na zespół Pica powoduje bóle brzucha, niedobory, a także nawet śmierć, fot. eddows

Źródła:

  • https://www.indiatoday.in/india/story/doctors-remove-earphones-lock-key-from-punjab-mans-stomach-in-3-hour-surgery-2441751-2023-09-28
  • https://www.independent.co.uk/asia/india/punjab-man-stomach-eating-items-surgery-b2420898.html
  • Importance of donor history of restless leg syndrome and pica to asses iron deficiency, Transfus Apher Sci, 2016 Apr;54(2):259-6, Ashutosh Singh, Rajendra Chaudhary, Atul Sonker, Hem Chandra Pandey
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto