Idealne ogórki kiszone? Tylko jeśli stosujesz te 9 wskazówek

Ukiszone ogórki są bardzo zdrowe
Kiszenie ogórków to obowiązkowy element lata, fot. M.Dörr & M.Frommherz
ikona podziel się
Opublikowano: 06.07.2024 r., 15:07 | Autor: Ewa Cierpiał
Kiszone ogórki pasują do wszystkiego, są tak smaczne, że same w sobie tworzą pyszną i do tego zdrową przekąskę. Ich charakterystyczny smak uwielbiają mali i duzi. Warto więc wiedzieć, co robić, aby na pewno się udały.
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Ogórki kiszone
 2. Zasady
 3. Czy warto spróbować?

Ogórki kiszone

Kiszenie ogórków to tradycyjna metoda konserwacji warzyw, która polega na fermentacji mlekowej. Ogórki kiszone są jednym z najpopularniejszych przetworów w kuchni polskiej, szczególnie cenionym za swój charakterystyczny smak.

Proces kiszenia zaczyna się od dokładnego umycia ogórków i ułożenia ich w słoikach lub beczkach. Następnie dodaje się do nich czosnek, koper, chrzan oraz liście laurowe, co nadaje im wyjątkowy aromat. Do zalewy stosuje się wodę z solą, która inicjuje proces fermentacji. W trakcie fermentacji cukry zawarte w ogórkach przekształcają się w kwas mlekowy, co sprawia, że ogórki stają się kwaśne i chrupiące.

Ważne jest, aby ogórki były całkowicie zanurzone w zalewie, by uniknąć pleśni. Kiszone ogórki są bogate w witaminy i minerały, a także mają korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit. Tradycyjnie, proces kiszenia trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od pożądanej kwasowości. Ogórki kiszone doskonale nadają się jako dodatek do kanapek, sałatek oraz mięsnych potraw.

Zasady

Aby w pełni cieszyć się idealnie chrupiącymi, kwaśnymi ogórkami pamiętaj, aby zwracać uwagę na te elementy podczas ich robienia.

 1. Wybieraj ogórki zdrowe, średniej wielkości i niezupełnie dojrzałe, ale już zielone.
 2. Dokładnie umyj, wyparz i osusz naczynie, w którym będziesz kisić ogórki.
 3. Nie odkrawaj z ogórków końcówek.
 4. Ogórki myj w zimnej wodzie.
 5. W słoiku układaj ogórki ciasno, jednak nie tak by pękały.
 6. Układaj ogórki ciemniejszą stroną do dołu.
 7. Na spód naczynia oraz między kolejne warstwy układaj łodygi kopru, paski korzenia chrzanu, liście dębowe, wiśniowe lub z czarnej porzeczki, czosnek i gorczycę.
 8. Zalewaj ogórki zimną solanką przygotowaną z przegotowanej wody w proporcjach 2 płaskie łyżki soli na 1 l wody.
 9. Do każdego słoika o pojemności 1 l dodaj małą łyżeczkę prawdziwego miodu, to nada ogórkom dodatkowej smakowitości.
Oprócz smaku zawierają też wiele wartości odżywczych
Chrupiące, kwaśne ogórki pasują niemal do wszystkiego, fot. laplateresca

Czy warto spróbować?

Robienie domowych przetworów takich jak kiszonki to dobry sposób na zadbanie o zdrowie swoje i swojej rodziny. Produkty fermentowane w procesie fermentacji mlekowej, jak właśnie ogórki kiszone mają pozytywny wpływ na zdrowie, przede wszystkim na dobre funkcjonowanie układu pokarmowego.

Zadbanie o prawidłową mikroflorę jelit zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych, a tym samym chorób, a także może wpłynąć pozytywnie na zmniejszanie masy ciała.

Warto przygotowywać takie przetwory samodzielnie, aby mieć pewność co do użytych produktów i ich jakości. Dodatkowo może być to świetna zabawa oraz sposób na spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

Źródło:

 • Kuchnia Polska, 1992, Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne, str. 694
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto