Czy dodajesz wystarczającą ilość jajek na 1 kg mielonego mięsa? Sprawdź koniecznie!
Opublikowano: 05.10.2024 r., 19:12
|
Autor: Ewa Cierpiał
Kotlety mielone to jedno z najbardziej klasycznych i ulubionych dań w polskiej kuchni. Są proste do przygotowania, sycące i uniwersalne, dlatego często goszczą na naszych stołach. Mimo to, osiągnięcie idealnie soczystych kotletów mielonych bywa wyzwaniem. Być może kotlety wychodzą suche lub zbyt twarde, choć składniki wydają się w porządku. A główną rolę odgrywają tu właśnie jajka i to, czy zachowamy odpowiednie proporcje.
Choć istnieje wiele przepisów i każda z gospodyń oraz każdy z gospodarzy ma swoje unikalne rozwiązania kulinarne, to jednak istnieje niepisana zasad, ile tak naprawdę jajek powinniśmy użyć, mając określoną ilość mięsa.
Najbardziej popularna zasada mówi, aby na każdy 1 kg mielonego mięsa użyć 2 jajka. To zapewni kotletom odpowiednią delikatność i zapobiegnie ich rozpadaniu się. Tym samym, jeśli masz do dyspozycji 0,5 kg mięsa, to wystarczy tylko jedno jajko.
Wybierając dobre gatunkowo mięso, nie chcemy przecież, aby poszło ono na zmarnowanie. Dlatego pilnując tej zasady, na pewno odpowiednio zadbasz o satysfakcję smakową swoich domowników.
Wskazówki na idealne kotlety
Aby powstały idealne kotlety, warto oprócz jajek i mięsie pamiętać o jeszcze kilku składnikach:
czerstwej bułce dobrze namoczonej w mleku lub wodzie,
obsmażonej na oleju lub surowej, drobno posiekanej cebuli,
przyprawach takich jak sól i pieprz,
ząbku czosnku,
bułce tartej do dokładnego obtoczenia.
Takie składniki po bardzo dokładnym wymieszaniu i ugniataniu, które idealnie się połączą, stworzą wspaniałą masę do pysznych kotletów mielonych.
Kotlety warto formować wilgotnymi dłońmi, dzięki czemu będą bardziej gładkie na zewnątrz i dużo łatwiej będą się formować, a nie kleić do dłoni. Obtoczone w bułce tartej kotlety można usmażyć na oleju lub upiec w piekarniku – w każdej wersji będą wyborne.
Co zamiast jajek?
Jeśli nie masz, nie chcesz lub nie możesz dodać jajka do mięsnej masy, to możesz zastosować inne dodatki. To rozwiązanie sprawdzi się np. w przypadku alergii jednego z domowników.
Zamiast jajka dodaj ¼ szklanki zimnej wody. Tutaj kluczowe jest bardzo dokładne wyrobienie masy.
Zastosować można również namoczone w wodzie płatki owsiane lub zmielone siemię lniane, które „skleją” masę, a nie będą tak wyraźnie wyczuwane w smaku.
Tutaj zastosować można również mąkę ziemniaczaną, w ilości 1-2 łyżki. Skrobia świetnie spaja składniki, tak że brak jajka nie zostanie zauważony.