Pieczesz w folii aluminiowej? Lepiej szybko przestań!

Kobieta owija rybę z cytryną w folię aluminiową, a także jaki wpływ na zdrowie ma folia aluminiowa
Używanie folii aluminiowej do pieczenia grozi zachorowaniem na poważne choroby, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 09.03.2024 r., 15:03 | Autor: Paulina Lipińska
Czy jak pieczesz rybę, owijasz ją w folię aluminiową, a dodatkowo dodajesz jeszcze cytrynę? To straszny błąd! Folia aluminiowa jest powszechnie stosowana w wielu polskich domach. Niestety wykorzystywanie jej w zły sposób może wywołać bardzo wiele zaburzeń, w tym także ciężkich chorób!

Jeśli mięso pieczone, to koniecznie w folii aluminiowej?

Zwykle do pieczenia mięsa, ryby czy warzyw używasz folii aluminiowej? Dzięki owijaniu nią potraw, jedzenie jest smaczniejsze, a mięso bardziej soczyste. Tylko czy takie działanie jest dobre dla zdrowia? Okazuje się, że niestety nie.

Folia aluminiowa zawiera aluminium, inaczej glin. Aluminium wchodzi w reakcje z pożywieniem pod wpływem obróbki termicznej. O ile niewielkie ilości aluminium, które znajdują się w wielu produktach spożywczych, nie powinny źle wpływać na zdrowie, o tyle nadmiar glinu jest bardzo szkodliwy. Dlaczego?

Zalecenia mówią, by maksymalna dobowa dawka aluminium wynosiła 60 mg (ale najlepiej bliżej 45 mg). Organizm dobrze sobie radzi z usuwaniem nadmiaru tego pierwiastka. Niestety, jak wcześniej wspomniano, aluminium znajduje się w takich produktach, jak: ser żółty, nabiał, mąka, dżemy czy proszek do pieczenia. Poza tym, jest on składową wielu innych produktów codziennego użytku, na przykład antyperspirantów czy garnków. Dopóki organizm jest sprawny i daje radę z nadmierną ilością glinu, jest on usuwany. Problem pojawia się, gdy nerki przestają pracować tak, jak powinny i zbyt duża ilość aluminium gromadzi się w organizmie.

Po co więc dodawać sobie glinu i piec w folii aluminiowej, skoro możesz od tego zachorować?

Kiedy folia aluminiowa staje się niebezpieczna?

Folia aluminiowa jest bezpieczna do stosowania w kuchni, jeżeli nie poddaje się jej obróbce termicznej. Oznacza to, że można spokojnie zawinąć zimną miskę i schować ją do lodówki. Możesz także przechowywać w niej kanapki do szkoły czy pracy.

Nie jest już dobra, jeżeli w grę wchodzi wysoka temperatura. Wszelkiego rodzaju pieczenie, gotowanie, grillowanie czy smażenie będzie powodowało, że pod wpływem gorącej temperatury, do pożywienia będą uwalniane cząsteczki aluminium, które z kolei zjadasz. One gromadzą się w mózgu i kościach.

Jeszcze gorszym postępowaniem jest dodatek kwaśnych składników. Jeżeli pieczesz łososia w folii, a dodatkiem jest świeża cytryna, jeszcze bardziej zwiększasz wydzielanie cząsteczek aluminium do pożywienia. Bardzo podobnie ma się sprawa na przykład z piciem herbaty z cytryną. Takie połączenie również zawiera glin, a wiele z nas nie wyobraża sobie nie dodać cytryny do herbaty.

Jakie są konsekwencje nadmiernej ilości aluminium w organizmie?

Kumulowanie się aluminium w organizmie ma bardzo negatywne skutki. Istnieją dowody naukowe, że nadmiar aluminium sprzyja poważnym chorobom.

Gromadzenie glinu w mózgu ma istotny wpływ na rozwój choroby Alzheimera.

Dodatkowo, może powodować choroby kości, między innymi osteoporozę.

Ponadto, za duża ilość glinu w organizmie przyczynia się do powstawania niektórych schorzeń nerek.

Ryba z cytryną położona na folii aluminiowej, a także dlaczego folia aluminiowa nie powinna być poddawana obróbc cieplnej
Pieczenie w folii z dodatkiem kwaśnych składników jeszcze bardziej wzmaga wydzielanie się cząsteczek aluminium do pokarmu, fot. Pixel-Shot

Co w zamian?

Jeżeli nie chcesz skazywać się na tak poważne konsekwencje, które wynikają z używania folii aluminiowej do pieczenia, gotowania, smażenia albo grillowania, najlepiej całkowicie przestań jej używać. Możesz ją natomiast wykorzystać do pokarmów zimnych, gdzie nie ma zwiększonej temperatury.

Zamiast używać folii aluminiowej, gdzie jest ona poddania działaniu wysokiej temperatury, zacznij piec w ceramicznych albo szklanych naczyniach. Można też używać pergaminu oraz papieru do pieczenia.

Te rozwiązania są o niebo lepsze. Potrawy są równie smaczne. Jeżeli zależy ci na soczystym mięsie, warto używać przykrywek i piec bez termoobiegu.

Źródła:

  • Neurobiol Aging,1986 Nov-Dec;7(6):525-32, Aluminum and Alzheimer's disease, D. R. McLachlan

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto