Postanowiłaś brać tran, żeby zadbać o swój mózg oraz serce? Miał mieć korzystne działanie na te organy, a tymczasem, w związku z nowymi badaniami, wychodzi na jaw, że tran może wręcz zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Co więcej - stosowany u osób zdrowych może spowodować nawet migotanie przedsionków! Sprawdź koniecznie, co dokładnie mówią owe badania - zwłaszcza, jeśli stosujesz regularnie tran. To może cię zaszokować!
Czym jest tran i jakie właściwości mu się przypisuje?
Tran to skoncentrowany olej z wątroby dorsza atlantyckiego i innych ryb z rodziny dorszowatych. Jest to produkt, który jest bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych: omega-3, omega-6, EPA, DHA. Poza tym, w jego składzie znajduje się również witamina D oraz witamina A.
Tranowi przypisuje się właściwości takie, jak między innymi:
zwiększanie odporności,
dostarczenie witaminy A i witaminy D,
wsparcie pracy mózgu,
lepsze działanie układu sercowo-naczyniowego.
Pomimo tak ważnych funkcji, stosowanie tranu, zamiast pomóc, może zepsuć zdrowie. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez badaczy z Chin, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Danii.
Jakie są wyniki badań?
Badacze obserwowali przez około 12 lat zdrowie ponad 415 tysięcy osób w przedziale wiekowym od 40 do 69 lat. 1/3 z badanych osób codziennie stosowały tran, większość z nich to osoby starsze i kobiety.
Badania, o których mowa, wykazały, że stosowanie tranu i/lub suplementów, w których olej rybi jest dostępny, w niektórych przypadkach zwiększał ryzyko wystąpienia zawału serca, chorób serca oraz udaru mózgu.
Kolejnym wnioskiem jest to, że u osób, które nie mają problemów z sercem i układem krążenia, o 13% wzrosło ryzyko pojawienia się migotania przedsionków, a o 5% - migotania przedsionków i udaru mózgu.
W dodatku, osoby zdrowe miały o 6% wyższe ryzyko wystąpienia zawału lub niewydolności serca oraz udaru mózgu u kobiet, i u osób, które nie palą papierosów.
Czy były jakieś korzystne aspekty?
Ze względu na to, że tran zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jest to produkt, który w pewnych przypadkach jest wskazany.
Powyższe badania wykazały, że u osób chorych na serce, stosujących tran, o 15% spadło ryzyko zmiany z migotania przedsionków na zawał serca, a o 9% zmalało ryzyko progresji od niewydolności serca do śmierci.
Tran wykazuje pozytywne działanie zwłaszcza w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego na osoby chorujące (szczególnie mężczyzn i osoby starsze).
Kto nie powinien używać tranu, a dla kogo jest zalecany?
W nawiązaniu do badań, o których jest mowa w tym artykule, tranu nie należy przyjmować, jeśli jest się zdrową, młodą osobą. Regularne przyjmowanie tranu i suplementów, które go posiadają, u osób bez problemów zdrowotnych może skutkować rozwojem chorób serca. Wiązało się to także z pojawianiem się migotania przedsionków, zawału serca i udaru mózgu.
Tran warto natomiast przyjmować, jeśli dana osoba jest już chora na choroby serca, ponieważ to może przynieść korzystne efekty. Można także brać go, gdy w przeszłości wystąpił wcześniej wspomniany udar mózgu oraz zawał serca.
Najlepszym sposobem na uzupełnianie niedoborów nienasyconych kwasów tłuszczowych czy też witaminy A i D jest urozmaicony i zdrowy jadłospis.