Sposób na udane gofry? Ten JEDEN składnik zmienia wszystko!

Gofry kojarzą nam się z wakacjami, dlatego bardzo staramy się przywołać ich smak również w domowym zaciszu
W gofrach cenimy ich puszystość, chrupkość i delikatność. Nic dziwnego, że to ulubiony, wakacyjny deser dla małych i dużych, fot. Firefly
ikona podziel się
Opublikowano: 10.02.2024 r., 17:00 | Autor: Ewa Cierpiał
„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew. Wszystko to, w letnie dni przypomina ciebie mi”. Kto, nucąc ten utwór Czerwonych Gitar, pomyślał, że czegoś tu brakuje? O tak! Do idealnego, nadmorskiego, wakacyjnego obrazka brakuje jeszcze przepysznego gofra. Na szczęście nie musisz czekać kilku miesięcy do wakacji, bo pyszne gofry możesz zrobić samodzielnie. Aby były naprawdę najlepsze, musisz dodać do ciasta ten jeden składnik.

Gofry na świecie

Gofry swoje początki miały już w średniowieczu. W tym czasie ich pieczenie odbywało się pomiędzy dwoma żeliwnymi blaszkami umieszczonymi nad paleniskiem. W wieku XIII powstały pierwsze formy o fakturze plastra miodu, dzięki czemu przypominały już one trochę nasze, obecne gofry. Choć obecnie uznawane są głównie za deser, to wcześniej stanowiły zamiennik pieczywa i podawano je np. z mięsami przygotowanymi w sosie.

Pod nazwą gofry znajdziemy tak naprawdę kilka różnych wafli różniących się dodatkami takimi jak np. miód czy cynamon. Z Holandii warto przywieźć stroopwafels- bardzo cienkie, okrągłe, przekładane karmelem gofry. W Skandynawii wykonuje się głównie gofry w kształcie serca. Natomiast w Ameryce, te najbardziej nam znane, chrupiące, prostokątne gofry stanowią częste śniadanie.

Magiczny składnik

Polskie kurorty są pełne miejsc oferujących gofry. Jest to chyba najbardziej wakacyjny deser, dlatego tak często i z utęsknieniem wracamy do nich myślami. Przez to, wielu z nas decyduje się na wykonanie gofrów w domu. I niestety, bardzo często, przychodzi rozczarowanie.

Aby zapobiec temu uczuciu, mam dla ciebie sprawdzony przepis, z którego wychodzą pachnące, chrupiące, acz mięciutkie gofry idealne. 

Tym tajemniczym składnikiem, który nadaje gofrom puszystości jest … maślanka . Dodana do ciasta na gofry powoduje, że stają się bardziej delikatne i puszyste niż te, które znamy z nadmorskich i górskich kawiarni. Wykonaj do nich jeszcze bitą śmietanę i będziesz w gofrowym niebie.

Skusisz się?

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto