Opublikowano: 07.04.2024 r., 14:49
|
Autor:
Paulina Lipińska
Jeśli bigos, to nie oszczędzamy na składnikach! Do zrobienia tego przepisu potrzebujesz dużej ilości różnego mięsa oraz dwóch rodzajów kapusty. Dowiedz się, co dodać do bigosu, żeby stał się jeszcze lepszy! Poznaj najlepsze porady, dzięki którym ta tradycyjna, polska potrawa stanie się twoim ulubionym daniem. Płukać kapustę czy nie? Dodawać grzyby czy nie? Sprawdź!
Bigos jest to potrawa znana z kuchni polskiej, a także białoruskiej i litewskiej. Przygotowywany jest z kapusty, warzyw takich jak cebula i marchewka oraz różnych mięs. Nawiązując do nazwy, bigos należy robić z dwóch rodzajów kapusty: kiszonej oraz świeżej.
Obecnie przepisów na bigos jest bardzo dużo. Można dodawać do niego wiele składników i dzięki temu tworzyć zupełnie inny smak. Poza tym są receptury na bigos wyłącznie z kapusty kiszonej oraz w drugą stronę - na przykład bigos z młodej bądź białej kapusty. Bigos może być bardziej suchy, bez zbyt dużej ilości płynu. Niektórzy wolą taki, w którym tego płynu jest nieco więcej.
Pokażemy ci tradycyjny przepis na bigos. W dalszej części zobaczysz, co możesz dodać do bigosu, by jeszcze bardziej go ulepszyć.
Poniższy przepis składa się z kapusty kiszonej oraz białej. Do tego koniecznie dodaj boczek - i to dwa rodzaje. Zarówno wędzony, jak i surowy. Z mięsa ląduje tu jeszcze łopatka wieprzowa a także kiełbasa. By bigos był bigosem, nie zapominaj o cebuli i marchewce. By nadać koloru oraz smaku należy też dodać koncentrat pomidorowy.
Z przypraw stawia się na klasykę: sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarnach oraz majeranek.
Czas gotowania jest długi - sięga nawet około trzech godzin. Dzięki temu całość jest niesamowicie smaczna i nabiera super konsystencji.
Taki bigos najlepiej smakuje wraz z pieczywem. Co więcej, ta potrawa należy do takich, które lepiej smakują na drugi dzień. Odsmażany bigos to jednym słowem - pychotka!
Bigos można ugotować z dodatkiem wina. Wino w bigosie wydobędzie super aromat oraz głębie smaku. Poza tym mięso, które jest w bigosie, będzie bardziej miękkie. Do bigosu dodaj wino czerwone wytrawne. Pamiętaj, że cały alkohol nie wyparuje z potrawy.
Kolejny dodatek to śliwki suszone. Dodaj je do bigosu, by nadać lekkiej słodyczy. Śliwki suszone w połączeniu z kwaśną kapustą dadzą genialny balans. Najlepsze śliwki suszone to te wędzone. Mają specyficzny charakterystyczny smak. Do bigosu są w sam raz.
Jeżeli dodasz miodu, podobnie jak śliwki suszone, miód lekko osłodzi kwaśny smak kapusty. Poza tym doda on różnych nut smakowych. Danie nabierze specyficznego posmaku.
Grzyby leśne - najlepiej świeże lub suszone, ale mrożone są też dobre. Ich dodatek sprawi, że bigos nabierze fajnego, brązowego koloru. Poza tym, całe danie będzie miało bardzo fajny, charakterystyczny, grzybowy posmak.
Przyprawa, która jest stworzona do bigosu to jałowiec.
Czy płukać kapustę? Nie ma potrzeby. Zwłaszcza, jeśli dodajesz śliwki suszone albo miód. Jeżeli jednak niepłukana kapusta w bigosie jest dla ciebie zbyt kwaśna, oczywiście można ją opłukać.
To, w jaki sposób zrobić bigos, zależy od upodobań. Niektórzy nie przepadają za kiełbasą i grzybami w bigosie, inni nie znoszą tłustego mięsa. Przygotuj bigos z takich składników, które są dla ciebie najbardziej odpowiednie.
Podstawowe składniki do bigosu to kapusta, warzywa, mięso i przyprawy. Jest to więc danie o niskim indeksie glikemicznym i o nie za wysokiej zawartości węglowodanów. Poza chlebem, dobrym dodatkiem do bigosu są ziemniaki tłuczone.
Bigos bardzo często stanowi potrawę serwowaną na świętach albo na imprezach. Trzeba poświęcić sporo czasu, aż potrawa będzie gotowa, ale dzięki temu bigos jest bardzo smaczny.